Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino z ziemniaków
Słyszałem o winie z ziemniaków ;) może ktos coś więcej o tym napisać :pytajnik::pytajnik: Jakiś przepis wrzucić i jaki smak ma takie winko :pytajnik::pytajnik:
Odpowiedz
Krolik85,
wino można zrobić z wielu przeróżnych często dziwacznych surowców np: cebula, ziemniaki, pieczarki.
Można ale czy warto?
Moim zdaniem warto robić wino, zwłaszcza kiedy zaczynamy z surowców dajacych smaczne wino. Zimą np wino z ryżu (patrz przepis Skrzych'a) lub rodzynków.
Odpowiedz
Przepis na SM
Odpowiedz
Królik85
Jeśli lubisz eksperymenty to ja myślę o winie z soku brzozy z dodatkiem soku malinowego.
Jutro się wybieram z wiertarką do lasu.
To już pora.
Odpowiedz
daj znac czy sok juz mocno leci
Odpowiedz
Jutro będę wiedział.
Jasne
Odpowiedz
Wczoraj byłem w brzozowym lasku i po soczku ani śladu!Drzewko było "ukłute" z 4 stron ale niestety z żadnej nic nie poleciało!Dodam tylko że sprawdziłem 4 drzewa w różnych częściach lasku.Babcia mówiła że soczek ponoć najlepszy w kwietniu ale jeszcze nie zdążyłem tego sprawdzić!pozdrawiam
Odpowiedz
Soczek wtedy kiedy drzewo do życia wraca, jeszcze mu trochę miejscami ostatnie mrozy przeszkadzają i się nie obudziło. Mam nadzieję, że te ukłucia zabezpieczyłeś, bo tak można zabić drzewo.
Odpowiedz
Dzisiaj obcinałem gałązki swojej brzózce w ogródku i nie powiem żeby sok lał się strumieniami - powiem więcej, mimo iż na gałązkach są już ładne pączki i tylko patrzeć jak będą listki to nie poleciało nic (w sumie mi o to chodziło zeby obciąć zanim zacznie puszczać sok)
Myslę że ze zbiorem soku trzeba poczekać aż zaczna pojawiać się listki - ale jesli już ktoś zdecyduje się kaleczyć drzewko to radzę wybrać jakieś przeznaczone do wycinki (są pooznaczane) albo na tyle grube i silne żeby go nie zabić, bo jak nawierci się odpowiednie otworki z trzech stron (południe, wschód i zachód) w zbyt cienkim drzewie to je zabijemy...

edycja: Przepraszam wszystkich za zamet:) Własnie doczytałem że sok zbiera się zanim rozwiną się pąki liściowe, niemniej jednak jeszcze jest zbyt wczesnie...
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Jan61
Królik85
Jeśli lubisz eksperymenty to ja myślę o winie z soku brzozy z dodatkiem soku malinowego.
Jutro się wybieram z wiertarką do lasu.
To już pora.

Zartujesz ? W lutym chcesz sok z brzozy ? Zbiera sie go z tego co wiem zaraz po puszczeniu przez drzewa lisci, czyli najszesciej marzec/kwiecień

A z ziemniaków bym napewno nie zrobil.. ble.. Jak ma byc nie dobre to lepiej w ogole nie robic, a z ziemniaków to nic ciekawego na pewno nie wyjdzie
Odpowiedz
Fea wybrałem duże i dorodne brzozy ale mimo tego otworki ładnie zabezpieczyłem!Drzewkom nic się złego nie stanie ;)
Wojciech nie wiem czy w ziemniaku tkwi jakaś siła ( ;) ) ale zapewne zareagował byś tak samo gdybyś pierwszy raz słyszał o winie z rabarbaru!Ja również podszedłem do niego sceptycznie a wino,które piłem na zlocie produkcji kgusera naprawdę było bardzo dobre!
Więc jeśli komuś balonów pod dostatkiem to zachęcam do robienia nowych eksperymentów i oczywiście opisania ich na forum :) pozdrawiam Adam
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Wojciech

Zartujesz ? W lutym chcesz sok z brzozy ? Zbiera sie go z tego co wiem zaraz po puszczeniu przez drzewa lisci, czyli najszesciej marzec/kwiecień

Wtedy to najwyżej materiał na listówkę możesz zebrać. Pękniecie pąków jest właśnie końcem intensywnego wydzielania soku przez brzozę.
Odpowiedz
hmmm to dziwne, rok temu zlewalem wlasnie dokladnie pod koniec marca i zebralem ladnych pare litrow na wino (kol 10 z dwoch drzew).

Shaman: już słyszalem o tych wszystkich winach typu grzybowe i cebulowe ale masz racje- jestem sceptycznie do nich nastawiony :p Moze dlatego, ze poczatkujacy jestem. Nie sadze zeby byl jakis sens w robieniu takich cudacznych win kiedy jest tyle dobrych surowcow do jego produkcji.. Jak sobie np. pomysle o winie z ziemniakow.. Co taki ziemniak sobą prezentuje ? ;-) No ale jak ktos ma rzeczywiscie za duzo dymionow w domu.. ;-) Ja do takich nie naleze, wiec zostane przy winogronkach, wisniach, malinkach, porzeczkach itd. :] a na zime to ewentualnie ryzowiec jak mi sie bardzo nudzi
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Wojciech
hmmm to dziwne, rok temu zlewalem wlasnie dokladnie pod koniec marca i zebralem ladnych pare litrow na wino (kol 10 z dwoch drzew).

Nie ważne, że pod koniec marca - ważne, że jeszcze liści na drzewie nie było. W okresie intensynego wydzielania soku to mi z jednej gałęzi srednicy 2 cm przez noc 3 litry nalatuje. Wina z soku brzozy nie robie - wypijam z dziecmi na świezo.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez shaman
Fea wybrałem duże i dorodne brzozy ale mimo tego otworki ładnie zabezpieczyłem!Drzewkom nic się złego nie stanie ;)
:spoko:
Odpowiedz
Wojciech spróbuj sobie kiedyś zrobić 5 litrów rabarbarowego!Nic praktycznie nie stracisz a zobaczysz co może kryć w sobie z pozoru zwykły "chwast" ;) Pozdrawiam i życzę udanych winek ;)
Odpowiedz
Witam.
Tak jak obiecałem,Informuję że w okolicach Torunia sok z brzozy leci jak z mocno cieknącego kranu.
Drzewa się już obudziły, zrobiłem tezy otwory na ładnych nie za starych drzewach.
Jutro będą pełne słoje .
Opinie o winie jak zauważyłem są zróżnicowane,dlatego najlepiej przekonać się osobiście.
Jeszcze nie wiem co dodam cytryny ,rodzynki,czy coś czerwonego- Malinę z CzB.
Pozdrawiam
Odpowiedz
rabarbarowe brzmi akurat całkiem ciekawie, kto wie.. teraz zwolnił mi sie dymionek 34 l i nie wiem co z nim zrobić a glupio zeby tak stał biedny, pusty.. 5 litrowy mam zajety mydlano-pomyjowo-słonym brzoskwiniowo-gruszkowym (totalna porażka), jego szansa już raczej minęła, wiec pójdzie do zlewu.. A rabarbar to tak w sklepie w lutym dostane ? :P

to brzozowe kolega robil i ponoc byl bardzo rozczarowany.. Ale z drugiej strony brzózki na wsi rosną, może by tak sprobować? Ile litrów bym wyciagnal z 4 drzew przeciętnego rozmiaru ?
A odnosnie picia swiezego soku z brzozy- dobre to ? Bo chyba zdrowe, w sklepach ze zdrowym jedzeniem można chyba kupić.

No i musze jeszcze dodać, ze wlasnie jestem po buteleczce winogronowego 'obalonego' z kolezankami i tak mnie wychwaliły (a raczej wino), że stwierdziłem, że teraz bede 'wyrywał lachony' tylko na wina ;-) ;)
Odpowiedz
wiecie moze do kiedy sok z brozy mozna sciagac?
Odpowiedz
Dotąd aż nie zaczną pojawiać się pąki!
Odpowiedz
Wino z ziemniaków.

Trafiłem kiedys na taki przepis i spróbowałem (ziemniaki + cytryna dla smaku). Nie polecam. Pomijając smak, (bo kwestia gustu - dla mnie kiepski, ale do przyjęcia) konsystencja przypominała rzadki kisiel albo krochmal i to było całkiem nie do przyjęcia. Szkoda czasu.
Odpowiedz
Znane sa przypadki takiej konsystencji w winie z DR i prawdopodobnie była to śluzowatość wina... co u Ciebie wystapiło nie wiem, ale możliwe że także to...
Odpowiedz
Nie zgadzam się z Twoją opinią. Przepis przewidywał gotowanie ziemniaków, a to przecież podstawowe żródło krochmalu. Prędzej postawiłbym na zły dobór odmiany - przypadkowe ziemniaki zakupione na bazarze. Poza tym robiłem już wina ze "wszystkiego", w tym również z DR świeżej i suszonej, a nigdy nie przytrafiło mi się nic podobnego.
Odpowiedz
Polecam wino z placków ziemniaczanych. Placki należy wysmażyć do barwy moidu pitnego z gryki. Potem zmacerować dokładnie blenderem o prędkości ostrza od 60500 do 90500 obrotów na /0,5h. (Sam wybrałem prędkość 90125 sugerując się tytułem płyty YES/ choć jeszcze nie wyprówbowałemna sobie). Następnie należy postępować zgodnie z przepisem ogólnie stosowanym do win warzywnych i idąc dalej zaserwować teściowej, wrogowi lub domagającemu się natychmiastowej eutanazji zwolennikowi śmierci kontemplowanej. Podobno efekt gwarantowany.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Amicus
Nie zgadzam się z Twoją opinią. Przepis przewidywał gotowanie ziemniaków, a to przecież podstawowe żródło krochmalu. Prędzej postawiłbym na zły dobór odmiany - przypadkowe ziemniaki zakupione na bazarze. Poza tym robiłem już wina ze "wszystkiego", w tym również z DR świeżej i suszonej, a nigdy nie przytrafiło mi się nic podobnego.

No właśnie nie przydarzyło Ci się (i mi też) ale osobie o której pisałem przydarzyło się... wino miało konsystencje żelu/śluzu...
I to była rosa canina i rosa rugosa razem...
Odpowiedz

Skocz do: