Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - DROŻDŻE (redukujące kwas jabłkowy)
Unikamy niepotrzebnych cytatów...

Warto zapoznać się z tego typu drożdżami,które maja również
zdolności odkwaszające a mogą być przydatne do restartu.
http://www.janlubera.pl/produkt/184,droz...ru_05.html
Odpowiedz
Aktualnie fermentuję w miazdze moją labruche Maurivi'nami B.
Miazga z winogron cukry 21brix, kwasów nie mierzyłem - organoleptycznie masakra.
Szczegółów nie zdradzę, ale nadmienię, że zdecydowanie dałem niej wody niż w poprzednich latach. Kwasiur tylko lekko zmalał.
Wrażenia fermentacji Maurivi'nami B są raczej pozytywne, tj kwasy na pewno się zmniejszają (próby organoleptyczne)
2 dzień fermentacji straszne pienienie (dodałem cukru to też pewno było przyczyną)
3-4 dzień dziwnie pachniało przy fermentacji (na pewno zasługa Maurivi'nów B, ktoś chyba już o tym pisał)
6 dzień aktualnie, smrodek delikatniejszy, labruchowa kwasiura zanika, myślę że będzie dobrze.

Na ten moment antykwasowe Maurivi'ny B muszę pochwalić.
Odpowiedz
W tym roku odkwaszający proces winifikacji prowadzę na innego typu drożdżach niż Maurivin B ponieważ ostatnie dwa lata prób z tymi drożdżami nie były dla mnie zadawalające.
Przyczyną mogły być nie zbyt komfortowe warunki dla pracy tych drożdży. Przypomnę,że powinny mieć temp. fermentacji min. 20 C. a w moich warunkach pomieszczenia fermentacyjnego w tym
okresie jest to trudne. Nie zamierzam ogrzewać czy podgrzewać nastawów. Próbuję obecnie inne typy drożdży o podobnych cechach,ale o większej tolerancji na niższą temp. pracy.
Odpowiedz
Tak, temp. ma też znaczenie.
U mnie 23st.C i Maurivi'ny B pięknie pracują.
Odpowiedz
(01-11-2014, 22:19)janik napisał(a): W tym roku odkwaszający proces winifikacji prowadzę na innego typu drożdżach niż Maurivin B ponieważ ostatnie dwa lata prób z tymi drożdżami nie były dla mnie zadawalające.
Przyczyną mogły być nie zbyt komfortowe warunki dla pracy tych drożdży. Przypomnę,że powinny mieć temp. fermentacji min. 20 C. a w moich warunkach pomieszczenia fermentacyjnego w tym
okresie jest to trudne. Nie zamierzam ogrzewać czy podgrzewać nastawów. Próbuję obecnie inne typy drożdży o podobnych cechach,ale o większej tolerancji na niższą temp. pracy.

Napisz później o efektach, kusząca jest fermentacja w niskich temperaturach.

Maurivi'ny B używam już parę lat i przy spadku temperatury w piwnicy do 14*C
fermentacja w pracującym nastawie się zatrzymuje i pomimo styropianowej izolacji
nastaw nie jest w stanie dogrzać i utrzymać potrzebnej temperatury.
Odpowiedz
Gdzie kupujecie Maurivin'y B?
Czy tylko Browamator ma je w ofercie?
Odpowiedz
Z tego co wiem tylko Browamator ma je w ofercie.
Odpowiedz
Ostatnio nabyłem LALVIN 71B i MYCOFERM A-R-T - http://www.janlubera.pl/produkt/79,drozd...t_001.html
Te pierwsze znam, te drugie to będzie eksperyment.
Czy ktoś może ma doświadczenia z MYCOFERM A-R-T?
Proszę się pochwalić :)
Odpowiedz
Właśnie też kupiłem Lalviny i zastanawiałem się nad Mycofermem. Ciekaw jestem Twoich doświadczeń.
Odpowiedz
(02-11-2014, 09:28)Dziadek2 napisał(a):
(01-11-2014, 22:19)janik napisał(a): W tym roku odkwaszający proces winifikacji prowadzę na innego typu drożdżach niż Maurivin B ponieważ ostatnie dwa lata prób z tymi drożdżami nie były dla mnie zadawalające.

Napisz później o efektach, kusząca jest fermentacja w niskich temperaturach.

Maurivi'ny B używam już parę lat i przy spadku temperatury w piwnicy do 14*C
fermentacja w pracującym nastawie się zatrzymuje i pomimo styropianowej izolacji
nastaw nie jest w stanie dogrzać i utrzymać potrzebnej temperatury.
Witam, trochę czasu minęło, czy można dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych drożdży pracujących w niższej temperaturze, gdyż mam zamiar nastawić wino z winogron a u mnie raczej jesienią i zimą bywa chlodno.

Pozdrawiam
Lech

Skocz do: