Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - FERM USTAŁA (Za mało/za dużo cukru)
Alkoholomierz - mimo swojej nazwy - nie służy do pomiaru zawartości alkoholu w winie. Wyposaż się w cukromierz, zmierz ile obecnie wynosi Blg, a potem będziesz się zastanawiał co dalej.

Ty policzyłeś ile potrzeba cukru do uzyskania 10%, a nie ile obecnie masz tam cukru...
Odpowiedz
OK, uzbroiłem się w cukromierz. Odczyt jest ujemny, poniżej 0, na oko jakieś -2. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale to chyba oznacza, że cały cukier został przerobiony i jeśli dodam go więcej nastąpi ponowna fermentacja, wino się wzmocni i trochę osłodzi. Nie mam tylko pojęcia ile go dodać i w jakiej ilości wody rozpuścić, żeby wino z wytrawnego zrobiło się półwytrawne?
Odpowiedz
Tak, cukier został przerobiony i masz 12% wytrawne wino.
Jeśli chcesz mocniejsze do dodaj cukru 50g/l, da Ci to dodatkowe 3%.
Jeśli nie chcesz mocniejszego to zlej wino z nad osadu do innej butli "pod korek" i niech sobie dojrzewa. Następne zlanie za miesiąc, potem za kolejne 3-4 miesiące. Wykonasz kilka takich obciągów do pełnego wyklarowania wina, a potem zasiarkujesz je i dosłodzisz do pożądanego smaku.
Odpowiedz
Dzięki uprzejmie za pomoc!
Odpowiedz
Witam .Chyba mam podobny problem.
Z październikowego zbioru ciemnych winogron zrobiłem winko miesiąc temu przestało pracować . Na rurce widać nieznaczną różnicę poziomów . Zmierzyłem 15 blg. w posmaku jest lekko kwaśne . Procentów za dużych procentów nie ma może 7-8%, a chciałem trochę więcej. Dodałem nowych drożdży ale nie ruszyło , co powinienem zrobić ? Czy kwasowość uniemożliwia start na nowych drożdżach. Proszę o pomoc .

Odpowiedz
A zahartowałeś te drożdże przy restartowaniu?
Odpowiedz
Przepraszam ale nie łapię tematu

Zrobiłem wszystko z instrukcji na opakowaniu drożdży firmy Biowin.
Odpowiedz
Jak wino się zatrzyma i chcesz dodać nowe drożdże to trzeba je przyzwyczaić do pracy w środowisku z alkoholem. Poczytaj o restarcie. Jest pare tematów na forum.
Odpowiedz
Dzięki
Odpowiedz
Witam miałem problem z winkiem było za słodkie (przepisu z forum na 17% 15kg owoców 12,5l wody 8,5kg cukru. ) 12.10.13 zrobienie miazgi-22blg i MD 14.10.13 zalanie miazge MD 19.10.13zlewanie z miazgi-4blg +syrop 6lwody+4kg cukru-22blg 28.10.13blg-5 dodaje syrop 6.5l wody+4,5kg cukru blg-17 22.11.13 przestaje pykac-14blg 9.12.13-14blg winko bardzo słodkie. Po próbie restartu blg spadło do 12,5 i stanęło więc 25.04.14 podzieliłem na 10l wina słodkiego 12,5 blg a reszty 8l wina dodałem 4l wody i 300ml wódki że by miało trochę procentów blg 8 . 4.06.14 blg spadło do 3. 8.07.14 zlewałem wino i miało blg=1 tylko bardzo się pieniło i wygląda jakby było gazowane czuć na języku jakby jeszcze pracowało. Czy jest możliwe ze po dodaniu wódki zaczęło pracować czy się zepsuło?
Odpowiedz
Jak do 8L wina dodasz 4L wody i 300ml wódki to ono będzie mieć mniej % niż wcześniej i rozwodnisz sobie je tak bardzo, że ja już bym tego nie dał rady wypić. Dodatkowo rozwodniłeś sobie wino tak bardzo, że blg spadło i prawdopodonie drożdże ruszyły. Jak się pieni i gazuje to pracuje. Posmakuj to wino rozwodnione jestem prawie pewien, że zdecydujesz się to wino wylać.
Odpowiedz
A fuj! Jak można coś takiego pić.:glowa_w_mur:
Odpowiedz
Do zatrzymania fermentacji alkoholowej (burzliwej) dochodzi najczęściej z dwóch powodów. Pierwszy to wysoki poziom alkoholu zatrzymujący pracę drożdży, drugi to brak cukru w nastawie. Twoje podstawowe wino zatrzymało się z pierwszego powodu. Co do tych 8 litrów, to po dodaniu 4 litrów wody w znaczący sposób obniżyłeś poziom alkoholu (nawet pomimo dodania wódki) i drożdże ponownie podjęły pracę. Żeby jakoś dokończyć to coś co Ci wyszło, to należy ponownie dofermentować nastaw do granicznego dla drożdży poziomu alkoholu, jednocześnie uważając żeby ponownie nie przesłodzić. Przypuszczam, że jak do tego słodkiego dodasz wody to również może ruszyć, ale pewności nie ma.
Odpowiedz
Witam
jest początkującym winiarzem , mój pierwszy nastaw jest z winogron ciemnych .Po około 5 dniach ładnej fermentacji wino przestało fermentować ,winomierz pokazuje BLG 0 cukru g/l 0 alkoholu 0% .
Nastaw to:
4 lity soku z winogron .
0,6 Kg cukru
drożdże Burgund 28

Powód zatrzymania fermentacji brak cukru ?
Odpowiedz
Wygląda na to, że tak. Winomierz nie powie Ci ile wino ma %.
Odpowiedz
Jakie było blg startowe ?
Odpowiedz
blg początkowe wynosiło 10
Odpowiedz
Czyli brak cukru.
Odpowiedz
Poczytaj o obliczeniach:
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0

Przy Blg 10 początkowym, zapewne kwaśne jest niemiłosiernie. Trzeba będzie dodać wody.

W zasadzie temat nadaje się do działu dla początkujących.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
To wychodzi ze ma jakies 5% a ty piszesz ze 0%
Odpowiedz
(30-09-2014, 12:29)511201 napisał(a): To wychodzi ze ma jakies 5% a ty piszesz ze 0%

Bo tak mu cukromierz pokazuje, a on myśli, że prawdę mówi :big:
Odpowiedz
Cukromierz,winomierz dla początkującego to samo na etykiecie jest napisane wskaźnik zawartości cukru(MULT).
Dodałem 0,5 kg cukru w syropie ,zaczęło pracować .
Odpowiedz
Jacenty, opanuj obliczenia. Wynik poniżej 15Blg, kwalifikuje Twój temat do działu dla początkujących. Weź to pod uwagę...
Dodawanie po pół kilo cukru, nie ma nic wspólnego ze sztuką, w dziale "Wina gronowe i z winogron".

Pawełek, pomagamy i tłumaczymy. Dzięki czemu, możemy się wiele wspólnie nauczyć... Każdy z nas, na początku popełniał błędy.

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
(01-10-2014, 01:27)maciek19660714 napisał(a): Pawełek, pomagamy i tłumaczymy. Dzięki czemu, możemy się wiele wspólnie nauczyć... Każdy z nas, na początku popełniał błędy.

No spoko, napisałem w pierwszym poście o tym, że nie zmierzy % winomierzem. Nie ma sensu przepisywać co chwilę forum, jest wyszukiwarka. Dałem do zrozumienia, że ta metoda nie działa do zmierzenia alko w winie i w tym momencie można się zastanowić dlaczego ale już użyć wyszukiwarki dla dowiedzenia się więcej. Musi być jakaś równowaga pomiędzy udzielaniem podstawowej pomocy nowym, a tłumaczeniu każdej drobnostki po setny raz :)

Po za tym kierowałem to do @511201 bo nie zauważył, że Jacenty pisał jak mu winomierz wskazał %, a nie że tak sam twierdził. :big:

Odpowiedz
Pawełek, wszystko w porządku.

Osobiście nie jestem zwolennikiem odsyłania każdego, tylko i wyłącznie do wyszukiwarki. Do pewnego stopnia, oczywiście... Może dlatego, iż miałem to szczęście, że trafiłem na początku na na niespotykanie spokojnych i cierpliwych doradców; DarkaRz, PiotraSz i Kilisa i innych, którzy powoli wytłumaczyli mi o co caman w tym ambarasie.
Jeżeli więc, już coś piszemy to niech to będzie pomocne. Naprowadzajmy na właściwą drogę, nie zdradzając oczywiście wszystkich tajemnic od razu, zmuszając tym samym delikwenta do wysiłku...

Jacenty ma swoja szansę ale jeśli dosypie jeszcze choćby 100g cukru bez obliczeń, powędruje do działu dla początkujących i tyle.

Jeszcze jedna prośba; ograniczmy cytaty do niezbędnego minimum. Zamiast przycisku "cytuj", wciskajmy ""odpowiedz". Rozumiem - po kilku postach ale po jednym czy nawet trzech; zbędna ilość informacji. Łatwiej się później czyta...

Odpowiedz

Skocz do: