Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - LABRUSKA (Co dodać aby było pijalne?)
Witam trzy dni temu rozpoczałem fermentację około 13kg labruski w miazdze jeszcze ze dwa dni i trzeba będzie to zlać do dymiona. Miazge rozcieńczyłem trochę wodą tak że blg wynosiło 8( bez poprawek) następnie dodałem 2 kg cukru i wszystko sobie ładnie fermentuje w 30 litrowym fermentatorze. Opinie na temat labruski nie są zbyt pobłażliwe więc chciałem się dowiedziec jak oddzielę sok od miazg i zleję do dymiona to co mogę dodac aby trochę podrasować to winko, jakich owoców itp?? Winko oczywiście nastawione na drożdżach aktywnych do bodajże 17% a planuję otrzymać mocne i słodkie.
Tak że puki co wygląda to u mnie następująco.

13kg owoców
5l wody
2kg cukru
całość przed dodaniem drożdży potraktowana piro i pektopolem
drożdże aktywne 17%
pożywka
Odpowiedz
(10-11-2010, 10:41)pk38a napisał(a): <ciach> chciałem się dowiedziec jak oddzielę sok od miazg i zleję do dymiona to co mogę dodac aby trochę podrasować to winko, jakich owoców itp??
<ciach>

Sok z czarnej porzeczki - Horteks, Fortuna, Biedronka, Aro - cokolwiek. Skutecznie zabije labruchowe posmaki.

Ilość - wg uznania i smaku. Zacząłbym od 4l dodanych do odciśniętego moszczu. Potem dodawać już po zakończeniu fermentacji - można z ew. cukrem.

Krzysztof
Odpowiedz
Ok, dzięki wielkie za szybką odpowiedź. Rozumiem że aktywne przetrawia ten soczek po odciśnięciu z moszczu? bo trochę chemii w kartoniku na pewno sie znajduje.
Odpowiedz
Nie więcej niż w soku z labruski :diabelek:

Krzysztof
Odpowiedz
hehe :lol:
mam ten sam problem tyle, że już zlewałem raz winko. Myślę jednak, że i tak dolanie soczku dużo pomoże.

że też nie wpadłem na to wcześniej...:nie:
Odpowiedz
Pomoże jak najbardziej, zwłaszcza przy opcji "mocne+słodkie"

Krzysztof
Odpowiedz
Czy jak winko już miesiąc pracuje 10 litrów też z labruski to mogę teraz jeszcze dodać soczku? Winko trochę przesłodziłem, bo miało być mocne i słodkie, ale dodałem drożdże typu "bordeaux" i niestety max do 14% mogą dopracować, zamiast założonego 18%. teraz "bulga" raz na 25 sekund, Blg nie sprawdzałem.
Odpowiedz
No to sprawdź, bo jak jest słodkie a ty dodasz jeszcze słodkiego soku to zostaniesz z ulepkiem.
Odpowiedz
Ja do swojego winka winogronowego-celowałem w mocne półsłodkie (prawdopodobnie labrusca) dodałem na 17l soku uzyskanego

z miazgii 6l wody, do tego 3l 100% soku z czarnego bzu i cukier na mocne półsłodkie. obecnie jest około

16% i smak rewelacyjny bez wyczucia kwasu.
Odpowiedz
Po prawie dwuletnim "zastoju" w robieniu jakichkolwiek nastawów postanowiłem w końcu zaopiekować się nastawami z 2008r. ( stały biedule w piwnicy w gąsiorach ) Roboty było co nie miara ale zlewałem m.in. dwa gąsiory labruch z 2008r. Pierwszy gąsior to labrucha + cz.p. + cz.b. - wino da się pić choć żadna rewelacja (jak na labruchę oczywiście ), drugi balon to labrucha + banany wg. przepisu i pomysłu Megany ( :P ) - i tu wielki "suprais" - naprawdę b. ciekawe winko, polecam. jeżeli nie wytnę na wiosnę całej labruch to na pewno następna labrucha będzie tylko i wyłącznie z bananami. :diabelek:
Odpowiedz
Przy następnych nastawach do labruchy proponuję dodawać sok Fortuny z czerwonych winogron. Sprawdzone.

pozdrawiam Janusz
W wodzie widzisz odbicie własnej twarzy, w winie - serce drugiego człowieka.
Odpowiedz
(27-01-2011, 20:58)JanuszJ49 napisał(a): Przy następnych nastawach do labruchy proponuję dodawać sok Fortuny z czerwonych winogron. Sprawdzone.

pozdrawiam Janusz

Z winogron powiadasz, tyle tylko, że takie soki zawierają dużo cukru, zatem należy przeprowadzić obliczenia żeby nie wyszła zupa owocowa. Sok z czarnej porzeczki jest kwaśny, labrucha też, zatem czy nie lepiej użyć soku jakiegoś łagodniejszego, co by się kwasy "nie pogryzły" ?
Co do wina z labruchy, to w moim dymionie odkładają się kryształy (chyba szczawiany), a wino traci barwę. Tak to już jest z tą labruchą
Odpowiedz
A ja powtarzam manewr z 2008r z robieniem z niej Greka (qasi retsiny). Odchamiam labruskę maceracją w resztkach posyropowo-nalewkowych pędów sosnowych z dodatkiem tymianku i macierzanki.
Odpowiedz
a jak białą labruchę wzbogacić?;) i na jakim etapie? mam 10l nastawu.

pozdrawiam,
dewas
Odpowiedz
(08-09-2011, 11:42)dewas napisał(a): a jak białą labruchę wzbogacić?;) i na jakim etapie? mam 10l nastawu.

pozdrawiam,
dewas

Najlepiej dolać spirytusu:)
Odpowiedz
Jesli biała labruska mocno wali lisią norą to skupażować pół na pól z jakim jabolem z aromatycznych, jesiennych jabłek. Całośc można dosmaczyc na Vermuth przy pomocy choćby gotowej mieszanki ziołowej.
Odpowiedz
Tak ale na jakim etapie tego się dokonuje? Po fermentacji jak osad opada czy podczas fermentacji? Mógłbys Darek napisać dokładnie nazwę przykładowych jabolków i mieszanek ziołowych? Przepraszam,ale jestem totalnym amatorem winiarskim i się uczę wszystkiego pomału.
Odpowiedz
Jabolka trzeba zrobić samemu - np. z jabłek krolowa renet (złota reneta) albo z szara reneta+ idaret albo idaret+antonówka+ szampion.
Gotowe mieszanki Vermouth : http://www.eurowin.pl/pl/p/Wermut-bialy/237
Odpowiedz
Darku, czyli rozumiem, że te ziółka zalać wodeczką, odczekać 2 tygodnie, oddzielić esencję od ziółek i po fermentacji wlać do gąsiora?

A jabolka to rozumiem, że kupić z 1-2kg owocu renetek, zrobić z nich soczek, sypnąć kapkę piro, dodać drożdże po jakimś czasie, pożywkę, trochę cukru, odczekać pare dni i wlać do gąsiora...tak?
Odpowiedz
Zrobić wino jabłkowe, gdy będzie gotowe i sklarowane skupażować z gotowym i klarownym winem z labruski. Z mieszanką ziołową postąpić wg. instrukcji na opakowaniu dodając do całości kupażu. Potem jeszcze 2-3 tygodnie dojrzewania vermouthu i można wypić.
Odpowiedz
Yhym, ale powiedzmy, że z jabłuszek zrobię 1l soczku, dodam piro, drozdży trochę i pożywki, tylko jak to się fermentuje? można w misce jakiejś zwykłej?:) bo gąsiorów takich małych już nie posiadam.
Odpowiedz
Dodałem po drugiej porcji roztworu wody z cukrem jabolka. Obecnie nastaw ma około 5 blg i jest w miarę słodki, nie smakuje wcale źle, ale śmierdzi jeszcze drożdżami. Winko jeszcze lekko pracuje. Zejdzie do zera dodam piro i chyba zleje znad osady. Dzieki za pomysł z zabiciem posmaku labruchy.

A ziółka w całym Poznaniu znalazłem OSTATNIE przy Starym Rynku i tylko do win czerwonych i też je tam wykorzystam, ale ze zbiorem jeszcze poczekam, bo niektóre są słodkie, niektóre jeszcze nie.

Dziękuję za pomoc!:)
Odpowiedz
Odkopuję :P ofiarodawcom łopat dziękuję - wolę się dopisać w starym wątku, niż zakładać nowy

Miałem możliwość pozyskać winogrona, więc tak zrobiłem, z tego co czytam jestem posiadaczem 40l miazgi z ciemnej labruski, bo czuć te aromaty truskawkowo poziomkowe, po naciśnięciu owocu wypadał glut i zostawała pusta skórka, no i sam sok jest dość kwaśny. Blg 16 po poprawce.

Więc trzeba będzie rozcieńczyć, tylko tak myślę czy po odcedzeniu owoców po 5-7 dniach zamiast wody nie użyć np. wywaru z CZB (bo mam jeszcze kilka kilo zamrożone, a w smaku taki sok jest całkiem dobry)? Kwasowość takiego płynu prawie żadna, więc obniży kwasowość nastawu. Ewentualnie dodatkowo soku z czarnej porzeczki z kartonika dla poprawy aromatu? Czy zamiast tego kupić banany (ile) pociąć zagotować i płyn taki jak na nastaw do wina bananowego?

Albo pozwolić fermentować moszczowi z labruski solo i bez wody, później po ustaniu burzliwej ocenić smak i kombinować?
Odpowiedz
Z labruski można zrobić w miarę pijalne wino. Mierzyłeś kwasowość? Dodawałeś już drożdże? Jeśli nie to użyj drożdży odkwaszających
http://www.browamator.pl/szczegoly.php?M...pa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F165994%2F777386%2F6488405&sortuj=kod
Może nie trzeba będzie dodawać aż tyle wody. Chyba, że chcesz zrobić napój winopodobny to możesz eksperymentować.
Odpowiedz
Użyję odkwaszających, to wiem, na razie rano pogniotłem (wczoraj odszypułkowałem do 3 w nocy) i dodałem trochę piro (0,7g/10l). Drożdze dojdą jutro, plus pekto. To standard, więc ogarniam. Wolałbym wino gronowe, ale to nie vinifera wiec zobaczymy co z tego wyjdzie, na razie wody unikam. Z wyprzedzeniem się zastanawiam co robić gdyby kwasowość dominowała, specjalne drożdże + wymrożenie niewiele dały. Odkwaszanie kredą odpada (niewiele da a mocniejsze zmieni raczej smak, nie żebym liczył na rewelacje z uwagi na odmianę, ale jednak).

Surowiec był za free i podchodzę do niego raczej "szkoleniowo". By technikę przećwiczyć ;)

Nie chce wodniaka takiego by tylko papę z dachu zrywał, w zależności od tego ile zejdę z kwasowością drożdżami i ewentualnym mrożeniem planuję by dodatek wywaru z CB+soku z porzeczki nie przekraczał 25% objętości wina. Ideałem by było półwytrawne 12-13%. Cukry wyliczę. Z aromatami truskawkowo poziomkowymi się pogodziłem gdy zorientowałem się co to za grona.
Odpowiedz

Skocz do: