Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - PIERWSZE WINO (Co po kolei robić)
Torq. Link który podałeś to przepis na wino owocowe winogronowe.
Wino owocowe można robić z dowolnych owoców, cukru i wody.
Gronowe tylko z winogron, bez wody i cukru.
Widzisz jakąś różnicę?
Odpowiedz
(27-09-2016, 09:44)vanKlomp napisał(a): Pisał nie będę bo kolega nie raczył się podpisać pod tymi odkrywczymi przepisami. Zastanawia mnie tylko jedno. Skąd on z góry wie, że aby otrzymać wino 12% trzeba dodać 1,5 kg cukru? Nie dokonując żadnych pomiarów? :niewiem:
Paweł może Ty mi to wytłumaczysz? Skąd takie bałamłutne przepisy znajdują się na stronie wino.org?

Potem co poniektórzy denerwują się dziwnymi... pytaniami nowych...

Klis, różnica jest znacząca, wino owocowe z wodą i cukrem zrobi każdy, gronowe bez wody i cukru mogą wykonać tylko wtajemniczeni masoni? :) ;)

ps. Nie mam pojęcia, chyba różnicą będą składniki do wyrobu wina
Odpowiedz
Przepisy ze starej strony należało by już dawno posegregować i wywalić te które są bzdurne. A jest ich tam kilka niestety. Strona powstała kilkanaście lat temu i wiedza poszła do przodu a niektóre przepisy na wino są powiedzmy że kontrowersyjne na zasadzie "bo dziadek tak robił i mu wychodziło" :)
O ile pamiętam to już kilka razy o tym pisałem ale jak widać nikomu się nie chce.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Torq
(27-09-2016, 06:54)Torq napisał(a): A na powaznie chcę doprecyzować swoje pytanie:
Jeśli będę miał np 30 kilo winogron, pogniotę je jakimś tłuczkiem, mam ten moszcz zalać 1/3 ilości przewidzianej wody z cukrem i dodać drożdże? Poczekać jeden dzień, przecedzić, zlany płyn wlać do balonu? Przecedzone wytłoczyny zalać kolejną porcją wody z cukrem i to samo, doba fermentacji, zlanie i to co zleję dodaję do pierwszej zlanej porcji w balonie. Czyli w balonie jest 2/3 płynu. Następnie powtarzam operację 3 raz tak? Na 3 dzień wytłoczyny wywalam i w balonie mam płyn z 3 dni cedzenia??? Tak to zrozumiałem

Wydaje mi się że powstały płyn bedzie za rzadki na dobre wino, nie lepiej w pojemniku fermentacyjnym pozostawić wszystko na 2-3 tygodnie z dodatkiem drożdży i pożywki oraz kwasku cytrynowego, może wycisnę cytryny tylko nie iwem jak się oblicza np. 10 gram kwasku na cytrynowy sok, jaka pojemność?

ps. będę robił to wino 1 raz, skoro nie zalecasz wody mogę zrobić wino bez niej, to żaden problem.
Odpowiedz
Torq nikt tutaj chiromancją się nie zajmuje. Nie podałeś blg miazgi, nie podałeś jaką ma kwasowość. Z 30 kg będziesz miał ok 15l soku Po co woda ? Chyba, że to straszny kwasior? Ale tego nie wiemy bo nie podałeś kwasów. Twoja rozpiska postępowania jest dziwna. Czy to z przepisu tego kolegi? Najlepiej by było gdyby on Ci to wytłumaczył.
Odpowiedz
(27-09-2016, 12:55)vanKlomp napisał(a): Torq nikt tutaj chiromancją się nie zajmuje. Nie podałeś blg miazgi, nie podałeś jaką ma kwasowość. Z 30 kg będziesz miał ok 15l soku Po co woda ? Chyba, że to straszny kwasior? Ale tego nie wiemy bo nie podałeś kwasów. Twoja rozpiska postępowania jest dziwna. Czy to z przepisu tego kolegi? Najlepiej by było gdyby on Ci to wytłumaczył.

vanKlompie, nie napisałem że mam te winogrona, napisałem "jeśli będę miał np... itd" przepis pochodzi ze znanej Ci strony http://wino.org.pl/old/frames/winogron.html a nie od kolegi, chodzi mi o sposób postępowania i zrozumienia podanego tam przepisu, czy jest słuszny, czy tak to robicie? Jeśli nie to prosze o wskazówki jak nalezy postapić żeby było dobrze :slinka:
Odpowiedz
Jeśli już będziesz miał te winogrona to po zgnieceniu musisz zmierzyć blg i kwasy. Od tego zależy dalsze postępowanie. Kup drożdże aktywne np Fermivin i pożywkę z tiaminą. Jak już to zrobisz to napiszesz na forum i będziemy się zastanawiać co dalej.
Odpowiedz
(27-09-2016, 13:09)vanKlomp napisał(a): Jeśli już będziesz miał te winogrona to po zgnieceniu musisz zmierzyć blg i kwasy. Od tego zależy dalsze postępowanie. Kup drożdże aktywne np Fermivin i pożywkę z tiaminą. Jak już to zrobisz to napiszesz na forum i będziemy się zastanawiać co dalej.

Super, czyli przepis nijak ma się do rzeczywistości... z uwagi na fakt że własciciel winogron które rosną sobie ładnie na ogrodzeniu.... nie wie jaka to odmiana, ja również, więc zamierzam zmierzyć kwasy w winogronach na krzaku. Nie chcę wchodzic w koszty jesli badanie wykaże że winogrona nie będą na tyle dobre aby zrobić z nich winko.

ps. czekanie z ugniecionym winogronem w pojemnikach fermentacyjnych na podpowiedzi online z forum to chyba zły pomysł? :pomocy:
Odpowiedz
Z niczym nie musisz czekać.
Najlepiej nie czekaj z czytaniem, bo sporo mógłbyś się nauczyć czytając wątki, które mówią o podobnym problemach.

Owoce muszą się nadawać na gronowe, jak się nie nadają robisz owocowe. Cała wielka tajemnica skrywana od setek lat.
Odpowiedz
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=15480
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
(27-09-2016, 13:56)kilis napisał(a): Z niczym nie musisz czekać.
Najlepiej nie czekaj z czytaniem, bo sporo mógłbyś się nauczyć czytając wątki, które mówią o podobnym problemach.

Owoce muszą się nadawać na gronowe, jak się nie nadają robisz owocowe. Cała wielka tajemnica skrywana od setek lat.

Dzięki Klis :) Czyli prosta zasada, z płotowego nijakiego winogrona bez nazwy... robimy owocowe ale... jeśli pomiar kwasów będzie w okolicy 7-9g to bez wody.

Dzięki też dla Maćka19660714, nie zaglądałem do tego wątku i nie przypuszczałem że tam ludzie podają co i jak.... kopalnia wiedzy :ksiazka:
Odpowiedz
(27-09-2016, 18:18)Torq napisał(a): Dzięki też dla Maćka19660714, nie zaglądałem do tego wątku i nie przypuszczałem że tam ludzie podają co i jak.... kopalnia wiedzy :ksiazka:

Widzisz, wystarczy poszukać ;)
Odpowiedz
(02-10-2004, 23:13)Sean Dillon napisał(a): wydaje mi sie ze troche malo.zalezy jeszcze ilu % ma byc to wino.jak nie wiesz to jest tu na stronie przepis na wino trzymaj sie niego to zrobisz dobre wino.sa tu na stronie takze kalkulatory do robienia wina.napisz ile % i jakie ma byc to wi
Hej, masz moze link do dobrego kalkulatorka. mam kilka ale każdy jest inny. Nie wiem jaką moc wina mam. miałem 13l soku z czerwonych winogron -cukromierz 10. Po pierwszym słodzeniu miałem 15,2l (2kg cukru i 1l wody) -cukromierz -5. II faza (2kg cukru 1l wody)-cukromierz na koniec fermentacji 10. Mój kalkulator pokazuje 9,4% ale wydaje mi się mocniejsze.
Odpowiedz
Witam, mam problem z winem z białych winogron.

Otóż, w wrześniu, w nastawionym winku (ok 30 litrów) fermentacja przebiegła bez problemu. Kolor, smak i moc w porządku. Jednak wino zamiast klarować się powoli, zrobiło robić się czarne. Na szczęście na smak wina to nie wpłynęło.

Moje pytanie brzmi następująco; czy wino sklaruje się samo, czy może dodać jakiś środek do klarowania? Czemu się zrobiło czarne?
Odpowiedz
Tomek, poprawiłem pisownię. Proszę, postaraj się w przyszłości...

Co do Twojego wina - opisz czynności, które wykonałeś, po kolei.

Prawdopodobnie nie siarkowałeś i wino się utleniło...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Czynności po kolei czyli jak robiłem to wino
Nastaw 30 litrów, winogrona dość słodkie więc miałem 12kg owocu do tego 2 kg cukru reszta wody, drozdze aromatic wine complex . Po dwóch tygodniach zlalem wino, odsaczylem owoce i doslodzilem 3 kg cukru i 2 litry wody. Po kolejnych słuch tygodniach znów zlalem wino z nad osadu i doslodzilem 1 kg cukru. Odstawiłem do klarownie . I powoli zaczęło robić się czarne
Odpowiedz
Przeczytaj to co niżej i spróbuj dokwasić na litrowej próbce wina .

3. Czernienie wina

Wada ta nie jest zbyt groźna i podobno łatwa do usunięcia. Powoduje ją nadmiar związków żelaza i garbnika w moszczu, przy jednoczesnym niskim stężeniu kwasów. Żelazo może pojawić się w moszczu, wtedy gdy do przygotowania soku owocowego używa się żelaznych naczyń i przyrządów. Najlepszym sposobem uniknięcia czernienia wina jest niedopuszczenie do kontaktu moszczu z żelazem, lub dokwaszanie mało kwaśnych moszczów kwasem cytrynowym lub moszczem z kwaśnych owoców. Jeśli nam już wino stanie się czarne, pomimo stosowania powyższych rad, to należy:

klarować wino żelatyną, która zwiąże w nierozpuszczalny związek sole żelaza i opadną one na dno, a dodatkowo zwiąże część garbnika i "wyrówna" skład wina;

kupażowanie czarnego wina z winem kwaśnym - czasem już dodanie 15-20% kwaśnego wina powoduje całkowitą naprawę;

dodatek kwasu cytrynowego w ilości 1,5g na 10l wina zapobiega czernieniu a także może proces czernienia odwrócić, jeśli był on w swoim początkowym stadium.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Problem w tym że moje wino nie jest w początkowym stadium czarnienia tylko stoi tak już dobre trzy miesiące
Spróbuję tego sposobu z kwaskiem cytrynowym.
A można coś więcej na temat klarowania wina żelatyna??? Sposób w jaki to zrobić i proporcje
Odpowiedz
Witam po dłuższej nieobecności.

Mam baniak 10l, ile max winogron mogę tam wsadzić, aby nie przedobrzyć?
Odpowiedz
Musisz zostawić miejsce na fermentacje burzliwą..Jak masz butle 2 lub 2,5 litra to w niej zrób ten sam nastaw. Po burzliwej fermentacji je połączysz. Będzie akurat prawie pełny balon.
Odpowiedz
(26-09-2017, 11:23)nawiedzony napisał(a): Witam po dłuższej nieobecności.

Mam baniak 10l, ile max winogron mogę tam wsadzić, aby nie przedobrzyć?

Idź do najbliższej piekarni, tam miła pani da Ci za free wiadro 20 l, jak sie uśmiechniesz to da Ci ze dwa co najmniej... zrób w wiadrach burzliwą fermentację winogron a po... zlej czyste wino do szkła na dojrzewanie, nie zapomnij o nadmiarze na zapas. A myśląc Twoim tokiem.... ile winogron wsadzisz do balonu??? ile wyjdzie z tego wina???? Czym uzupełnisz braki wina po zakończenie fermentacji?
Odpowiedz
Cześć, czytam czytam i głupieję. Może ktoś mi łopatologicznie wyjaśni co zrobić. 
Chcę zrobić czerwone wino z winogron, raczej dość mocne, słodkie, półsłodkie. Do tej pory zrobiłem : 

1) 3 dni temu nastawiłem matkę drożdżową wg przepisu. (Zdrożdże w płynie malaga wysokoalkoholizujące firma browin) Matka po 2 dniach miała fajną szumę, dzisiaj 3 dnia już ta szuma znikła bardziej. Zapach drożdży jest. 
2) Wczoraj rozgniotłem ręcznie winogrona czerwone. Miałem ich 18,8 kg odmiany nie znam. Wyszło mi tej miazgi 16.3 kg (odcisnąłem trochę zieren i skórek bo nie chciałem przesadzić z ilością w pojemniku) zmierzyłem blg 17 mi wyszło. Całość wrzuciłem do 20 litrowego pojemnika fermentacyjnego i dodałem 2 gram piro.  Zawiązałem pieluchą tetrową i stoi. Wyczytałem, że ma stać 24 godziny (czyli do dzisiaj wieczorem)
3) I co teraz. Dzisiaj po tych 24 godzinach zrobić nastaw - dodać MD + cukier (część ?) obliczony rozpuszczony w wodzie(czy miazdze?) + pożywkę ? Zakryć pojemnik fermentacyjny wieczkiem z rurką i fermentować 7-14 dni aż blg będzie 0 ? Następnie po tym okresie odcisnąć pulpę i przelać do balona sam sok i fermentować dalej ? Ps. Kwasowości nie znam i nie mam jak zmierzyć. Pomóżcie bo się motam. 

Zawsze robiłem, tak że wyciskałem sam sok wlewałem go do balona + MD + 1 część cukru rozpuszczonego w wodzie + pożywka i fermentowałem. Po kilku dniach dodawałem 2 część obliczonego cukru i tyle. Następnie zlewałem ok 2-3 razy w odstępach czasu żeby się wyklarowało. Teraz chciałem to zrobić lepiej, żeby te składniki ze skórek i ziarenek się uwolniły i mi się namotało.
Odpowiedz
W miazdze fermentuje się 7-10 dni. Najpierw dodaj tylko MD dopiero jak drożdże przefermentują prawie cały cukier zawarty w owocach dodasz ten odmierzony.
Odpowiedz
Macie jakieś wytyczne co do baniaków? Mam baniak 15l, leży w garażu i chcę go wykorzystać na ...

Pytania związane z winem owocowym, proszę zadaj tutaj: http://wino.org.pl/forum/forumdisplay.php?fid=7

Administrator
Odpowiedz
Jedyne wytyczne to dobierasz wielkość do ilości owoców.
Odpowiedz

Skocz do: