Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - PIERWSZE WINO (Co po kolei robić)
Witam,

ostatnie dni tyle sie naczytalam na forum na temat wina, ze juz mi sie wszystko miesza.
Tak sie sklada ze na dzialce zacznaja dojrzewac winogrona i postanowilam sprobowac zrobic z nich wino. Obecnie jestem w posiadaniu dwoch baniakow 15L i trzech pojemnikow 5l fermentacyjnych, drozdze w plynie Malaga. Przyzad do pomiaru cukru bede miala z pracy.
I tutaj jedno pytanie, czy moglby ktos mi powiedziec ile mniej wiecej kg winogron potrzebuje zeby taki baniak 15l zapelnic? Nigdzie dokladnie nie moglam tego znalezc na forum.

Jak to jest z pozywka, czy bez niej nie rusza drozdze? Czy moge sobie je darowac?

Milego weekendu,
Podzrawiam ;)
Odpowiedz
Jakie masz winogrono? Białe czy czerwone, jaka odmiana?
Pożywka jest potrzebna.
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
Nie wiem dokladnie co to za odmiana, kiedys tesciowa posadzila ale jest to ciemofioletowe bezpestkowe drobne.
Odpowiedz
Jeśli nie wiesz jaka to odmiana to należy domniemywać, że jest to tzw. labrucha. Odmiana, która raczej nie nadaje się na wino gronowe. Można z niej zrobić pijalne wino winogronowe.
Proponuję:
- nie zbierać winogrona za wcześnie (poczekać aż grona zgromadzą odpowiednią ilość cukru)
- jak masz dostęp do refraktometru to warto go używać do określania zawartości cukru w rosnących na krzakach gronach
- kup zestaw do pomiaru kwasowości (dostępny bez problemu)
- jak cukier w gronach ustabilizuje się zerwij winogrono
- wyciśnij trochę soku i zmierz kwasowość wg załączonej do zestawu instrukcji
- jeśli kwasowość będzie w przedziale 7-9 g/l możesz pokusić się o wykonanie wina gronowego (wymagać to będzie poczytania o wyrobie wina gronowego) - wino gronowe robi się z samego soku bez dodatku wody
- jeśli kwasowość będzie wyższa, tak prawdopodobnie będzie, to zrób wino winogronowe
- opłukane grona poobieraj z szypułek i zmiażdż np tłuczkiem do ziemniaków
- wlej moszcz do pojemnika fermentacyjnego np takiego
- daj pirosiarczyn potasu w dawce 0,6 g/10 litrów moszczu
- dodaj drożdże winne, proponuję Maurivin B (redukują kwas jabłkowy)
- po ruszeniu fermentacji (najczęściej następnego dnia) dodaj pożywkę do win w zalecanej na opakowaniu dawce
- przez 7 dni codziennie mieszaj zawartość fermentora
- odciśnij zawartość i płyn przelej do balona
Na tym etapie trzeba będzie dokonać obliczeń (jak będziesz miała dane to napisz na forum a pomożemy co robić dalej). Nie ma jednej słusznej drogi do zrobienia wina. Ta jest zaproponowane przeze mnie. 

Do dalszych obliczeń będziesz potrzebować:
- zawartość cukru w moszczu po zmiażdżeniu gron (Blg, Brix)
- zawartość kwasów w przeliczeniu na kwas winny w w/w
- ilość moszczu po odciśnięciu
- Blg w płynie po odciśnięciu
Będzie też potrzebne:
- jakie ma być wino tj jego słodycz?  

Powodzenia i nie zniechęcaj się na starcie:)
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
Cześć, potrzebuję wsparcia w poprawnym dosłodzeniu mojego pierwszego wina z winogron :) Początkowo chciałem zastosować się do przepisu http://wino.org.pl/old/frames/winogron.html
Zebrałem ładne słodkie ciemne winogrona (odmiana nieznana) w ilości wagowo 22kg (po obraniu), umyłem obrałem i zmiażdżyłem (wino czerwone, będzie z całych owoców). Trafiło to do dymiona i dolałem 6 litrów wody i 1,5kg cukru. Z dalszym dolewaniem wody się wstrzymałem bo przepis wydał mi się zły. Oprócz tego rozpuściłem około 2g pirosiarczanu i po 12h dodałem MD z drożdży Burgund Biowinu. Mija 1 dzień od dodania drożdży i zauważam że wino zaczyna już gazować :)

Otóż czy powinienem dolewać jeszcze wody czy z z wodą całkowicie się wstrzymać? Nie chce żeby wino było za gęste ale też nie za bardzo rozwodnione - takie dobre do picia. Co do alkoholu to myślę że chciałbym uzyskać 13-14%. Ile powinienem dodać cukru? Pomiar cukromierzem soku z miazgi przed wrzuceniem do dymiona pokazał w "approx sugar per litre" 195 a na skali obok 1.75 (niestety nie umiem jeszcze posługiwać się cukromierzem). Kwasowości nie mierzyłem gdyż nie posiadam kwasomierza.
Odpowiedz
Cześć, jestem tu nowy. Zerwałem u teścia na działce 5,2 kg jasnych winogron (bardzo słodka odmiana o nieznanej mi nazwie). Postanowiłem spróbować zrobić pierwsze wino. Przepis wziąłem stąd: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-z...-EpyM.html

Mam gąsiora 15 l. Zrobiłem miazgę (zalaną wrzątkiem), odlałem moszcz (2,5 l), do tego 2,5 l wody z 600 g cukru. 250 ml matki drożdżowej plus pożywka. Balon jest zapełniony w 1/3. To pewnie za mało. Nie kumam też z przepisu pkt 4. Czy korka z rurką fermentacyjną nie powinno się zakładać od razu? I czy mam kupić mniejszego gąsiora, by zlać do niego sklarowane wino na dalszy proces produkcji? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Skocz do: