Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - PIERWSZE WINO (Obliczenia - Dziennik)
Dobre pytanie.
Ale nie przejmuj się ponoć robaczki mają sporo białka :lol:

Odpowiedz
Tia, a jak zbierają kilkaset ton na winnicach to potem siedzą takie babcie w okularach i każde gronko przeglądają, wycierają z kup ptasich. Biedronki do słoiczka, a pajaki zadeptują.:D
Odpowiedz
Oj tam, jak w zakładach robią kiełbasę to w młynek też idą takie rzeczy, których nikt do domowej kiełbasy raczej nie pcha :P
Ale dobra, nic nie będę mył :D
Odpowiedz
Pany, przyszedł mi dzisiaj cały sprzęt. Zerwałem kilka gron i zmierzyłem kwasowość i muszę przyznać, że nie jest to niestety łatwy orzech do zgryzienia dla początkującego :/ Najpierw cieszyłem się, że już przy 8,5 g/l mi się zmieniła barwa, ale później się zorientowałem, że tak naprawdę gęstszy sok został na dole, a barwę zmieniłą tylko góra, więc zacząłem mocniej mieszać. W końcu wydaje mi się, że kolor zmienił się przy 12,5 g/l, ale poźniej zacząłem jeszcze dolewać i mieszać tak naprawdę solidnie, czyli probówką do góry nogami itp. i jeśli mam być szczery to takiej 100% pewności, że to już nie jest czerwone to nabrałem dopiero powyżej 20 g i zgłupiałem :P A probówkę miałem ustawioną przy lampce, żeby lepiej to widzieć, tak jak na filmiku instruktażowym. Grona zrywałem z różnych stron krzaka, ale tak bardziej z dołu.
Odpowiedz
Z tym pomiarem kwasowości nie zawsze jest łatwo, ale czy to jest 12 czy 20 g to już powinno się dać wyczuć w smaku,jeśli organoleptycznie są bardzo kwaśne to nie licz na to,że jest 8,5 g/l. w końcu to labruska. Proponuje ponowić pomiary, nabierzesz wprawy i doświadczenia na przyszłość.
Odpowiedz
Tak jak napisał Franekk, nie jest łatwo. Niestety, aby dojść do wprawy trzeba wykonać kilka pomiarów.

Ostatnio mierzyłem kwasy w LM i MF i to dopiero jest "kłopot". Jeżeli, z powodu intensywności soku nie dostrzegasz momentu zmiany barwy to może skup się na "przeźroczystości" płynu. W momencie gdy owe 5ml staje się "mętne" tak jak dodany odczynnik; to jest ten moment...

Na forum, jest też gdzieś sposób dokonywania pomiaru z rozcieńczaniem soku...

Pamiętaj by do pomiaru pobrać jak najbardziej reprezentatywną próbkę jagód/gron; z różnych części krzewu. Czyli te ładne i brzydkie...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Przepraszam ale niechcący wykasowałem Twój tekst.

Poniżej masz odpowiedź na zadane pytanie

Maciek
Odpowiedz
No cóż zakładając, że pomiar (około 20g/l) wykonałeś z należytą starannością trzeba by przyjąć, że kwasów masz MULTUM.

Jeżeli masz możliwość, zapodaj fotkę Twoich krzewów.

Oczywiście, że na razie smakuje OK. Jednak kiedy cukier "zniknie" w trakcie fermentacji, pozostanie jedynie kwas.

Tak czy siak, w tej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego tylko rozcieńczanie wodą i próba celowania w wino, już nie półsłodkie ale słodkie.

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Planuję zbierać w niedzielę, to może po prostu rano w niedzielę zmierzę kwasy jeszcze raz no i będę rwał bo już chyba najwyższa pora? Ze wszystkim kupiłem dwie torebki węglanu wapnia z Biowinu, nadadzą się na coś?
Odpowiedz
Zostaw jeszcze, niech wisi.
Niestety lokalizacji nie wpisałeś, ale obserwuj prognozy pogody.
Najważniejsze żeby przed zbiorem nie padało i nie było przymrozków.
W ostateczności po przymrozku można też zbierać, ale śpieszyć się trzeba.

Z ostatnich moich doświadczeń smakowych (nie pomiarowych),
jestem bardzo zaskoczony jak drożdże mogą obniżyć kwasowość, już przy fermentacji burzliwej.
Użyłem Maurivin B.

Chemia, to ostateczność.
Odpowiedz
Ale przymrozki nad ranem już były :/ W poprzednim tygodniu jakoś chyba. Mam nadzieję że to nie eliminuje moich winogron... Jestem z pogranicza mazowieckiego i podlaskiego. Postaram się w niedzielę złapać trochę czasu to może i fotki powstawiam. Grona wizualnie prezentują się już tak średnio, niektóre owoce są już takie jakby pomarszczone, wiecie o co chodzi, dlatego myślałem zrywać.
Odpowiedz
Rozcieńcz sok do pomiaru, w stosunku 1:1 z wodą.

Odpowiedz
Chyba poprzednie obliczenia się potwierdzają. Przy proporcjach 1:1 z wodą (starałem sie nalać równo) roztwór zmienia barwę przy 11 ml powyżej 0 przy takim solidnym mieszaniu żeby zadne gęstsze czerwone nie zostawalo na dole. Czyli jest kwaśno prawda?
Odpowiedz
Czas przejść do planu B. Czyli dolewanie wody.

Odpowiedz
Ale to rwać to juz prawda? Bo nie zerwalem jeszcze. Ile miazgi zrobić? Mam pojemnik fermentacyjny 30 l i balon 25 l. Fermentację miazgi planowałem przeprowadzić w pojemniku. No i tak muszę teraz wziąć poprawkę ze będzie dużo wody :\\ To tak z 13 l miazgi?
Odpowiedz
W tym sezonie już nic nie wskórasz. Rwij i rozcieńcz 1:1.

W przyszłym roku spróbuj ograniczyć plon. Kwasy około 20g/l to masakra...
Dodatkowo odpowiednie cięcie na owocowanie...

Już teraz pomyśl o nasadzeniach nowych odmian...

13l miazgi x 71% = 9,3l moszczu + około 9,3l wody, będzie OK.

Odpowiedz
@Winietu, zrób jak radzi maciek19660714.

Ja bym tylko zrobił większy nastaw, żeby na fermentacji cichej zalać balon 25L "po korek". Potrzebujesz w takim razie mieć np. 28L młodego wina (żeby miec co wlać do balona 25L). Te 3L weżmiesz na zapas i będziesz miał co dolewać przy następnych obciągach. Ponieważ masz kwas 20g/l to rozcieńcz sok wodą w stosunku 1:1 (wtedy poziom kwasu spadnie do 10g/l). Będziesz zatem potrzebował 14L czystego soku i 14L syropu cukrowego. Wydajność tłoczenia dla winogron masz na poziomie około 71%, czyli z 1kg winogron uzyskasz 0,7l soku (w zeszłym roku pomagałem koledze przy winie winogronowym i uzyskaliśmy wydajność tłoczenia 65% - nie mam prasy do wyciskania i wszystko szło przez pieluchę tetrową :)). Żeby mieć 14L soku to powinieneś zebrać około 20-22kg tych winogron.

Najlepiej by chyba było nastawić wino słodkie o mocy 14-16%. Polecam wpierw zrobić jednak wytrawne; dosłodzisz sobie później (po którymś obciągu) do smaku. Przy okazji dokonasz degustacji jak smakuje mocne wytrawne z kwasem 10g/l :)

Grona pognieć i wrzuć do fermentatora. Weż próbkę soku, żeby zbadać jej balling (tę informację wykorzystasz przy obliczaniu ilości cukru, jaką trzeba dodać aby uzyskać odpowiednią moc). Możesz dodać też pektoenzym, żeby rozluźnić miazgę i ułatwić uwalnianie soku do nastawu.

Cukier spróbuj policzyć sam. Pamiętaj, że potrzebujesz dodać 14L syropu cukrowego.

Podczas fermentacji burzliwej możesz do nastawu dodać trochę substancji odkwaszającej. Nie wiem czy węglan wapnia nadaje się do win winogronowych. Trzeba by go dodać tyle, żeby maksymalnie odkwasić o 2g/l. Będziesz miał wtedy kwasowość na poziomie 8g/l. Będziesz potrzebował około 37g węglanu wapnia, aby w 28L nastawie zbić kwasowość z 10g/l do 8g/l (użyłem tego kalkulatora).
Odpowiedz
Panowie, może jednak nie jest tak źle... Czy to możliwe, żeby "czystość" wyciśniętego soku wpływała na jego kwasowość? Dzisiaj zebrałem kilka gron, starałem się bardziej z góry, wycisnąłem sok na dużym sitku i jeszcze dwa razy przelałem go przez mniejsze, czyli nie było już żadnych farfocli, mierzyłem kwasowość w proporcjach 1:1 z wodą i wyszło mi 15 g/l kwasu... a BLG 22. Chciałbym się do tego zabrać na spokojnie, a spokój będę miał pewnie dopiero w weekend. Zrobię więc może w sobotę rano z 15 l miazgi, jeszcze raz porobię pomiary i na nich będę liczył proporcje.
Poprawcie mój plan działania, jeśli coś z nim nie tak.
1. Robię miazgę - powiedzmy tak z 15 l
2. Dolewam pektoenzym (mam ten z Biowinu) - tak z 5 ml?
3. Sypię pirosiarczyn - z 2-3 g
4. Po 24h dolewam pierwszą porcję syropu cukrowego
5. I zaraz po syropie torebkę drożdży aktywnych Fermivin PDM (7g) i torebkę pożywki (10g)
Odpowiedz
(21-10-2014, 09:04)Winietu napisał(a): 3. Sypię pirosiarczyn - z 2-3 g
Ty znowu z tym pirosiarczynem. Po kilka razy dziennie jest na forum, że pirosiarczyn dodaje się maksymalnie w ilości 1g na 10l a ty chcesz 3g na 15l. To nawet bayanusy mogą tego nie wytrzymać.
Odpowiedz
Ok ok, będzie zatem 1,5 g. Zmyliła mnie trochę instrukcja na opakowaniu, bo tam jest 1 g na 3-5 l. Tylko że to nie takie proste odmierzyć równo 1,5 g, no ale spróbuję :D
Odpowiedz
Instrukcja na opakowaniu to bzdury. Jak nie chcesz mieć problemów z odważaniem takich ilości to kup coś takiego
Odpowiedz
(21-10-2014, 09:27)Winietu napisał(a): Ok ok, będzie zatem 1,5 g. Zmyliła mnie trochę instrukcja na opakowaniu, bo tam jest 1 g na 3-5 l. Tylko że to nie takie proste odmierzyć równo 1,5 g, no ale spróbuję :D

Bardzo proste. Wystarczy użyć małej strzykawki i odmierzyć 1 ml. 1g piro= 0,7 ml
Odpowiedz
21 10 2014
A no to tak spróbuję. Muszę zmienić plany, na czwartek nadają mróz, postaram się zebrać i zrobić miazgę jutro wieczorem.

22 10 2014
Słuchajta pany jaka jest sytuacja. Wyszło mi 17 l miazgi o parametrach 22 BLG i 18 g/l kwasów (nie więcej raczej bo roztwór zaczął się odbarwiać nawet trochę wcześniej ale już zaokrągliłem do góry). Mierzyłem na czystym soczku wyciśniętym z miazgi, przelanym przez sitko kilka razy. Stoi to teraz, pektoenzym i pirosiarczyn wlane, posiedzę teraz nad obliczeniami do tego.

23 10 2014
Obliczyłem sobie, że na 16% potrzebne mi zaledwie 0,924g cukru (mało jakoś, ale tak wychodzi przy takim BLG). Bo wyszło 77 g/l do dosypania, a zakładam 12 l moszczu z 17 l miazgi. Poźniej jak będę miał więcej czasu to mogę dokładnie rozpisać jak to liczyłem. Rozcieńczyłbym to w 9 l wody. 18 g kwasu * 12/21 =~ 10g kwasu. 12 l moszczu + 9 l wody + ~0,5l objętości cukru = 21,5 l całości, czyli akurat w balon 25 z rezerwą. Ta rezerwa rodzi w mojej głowie pomysł żeby ciągnąć % do granicy wytrzymałości drożdży. Do wieczora mam czas żeby to przerachować. Jeśli mam takie BLG to mogę pierwszego dnia, po dodaniu drożdży i pożywki, na razie żadnego cukru nie dolewać?

Nie pisz posta pod postem

Sorry, że piszę posta pod postem, wiem że to może nieładnie, ale wiecie, że taki moment produkcji w którym jestem to gorąca sprawa i trzeba ogarniać na bieżąco, a jak się ludziom wyświetla, że nowy post, to może jest większa szansa, że ktoś odpowie :/
Odpowiedz
Z cukrem w miarę dobry wynik. Mi wyszło 64g/l.

Odpowiedz
(23-10-2014, 07:40)Winietu napisał(a): ...Wyszło mi 17 l miazgi o parametrach 22 BLG i 18 g/l kwasów...

...Obliczyłem sobie, że na 16% potrzebne mi zaledwie 0,924g cukru (mało jakoś, ale tak wychodzi przy takim BLG). Bo wyszło 77 g/l do dosypania, a zakładam 12 l moszczu z 17 l miazgi...

... 12 l moszczu + 9 l wody + ~0,5l objętości cukru = 21,5 l całości...

Coś z tym cukrem mi tu nie pasuje; 924g to jakby za mało. Policzmy jeszcze raz.

Załóżmy, że uzyskasz 12L moszczu z 22BLG. Balling cukru będzie zatem 22 * 17 / 20 = 18,7 co daje poziom cukru około 200g/l (policzyłem to dla sacharozy). Czyli w tych 12L moszczu masz już 2400g cukru.
Zakładam, że do tych 12L moszczu dodamy 9L syropu cukrowego, co w sumie da 21L młodego wina o kwasowości około 10g/l. Aby uzyskać moc 16% przy końcowej objętości 21L to trzeba mieć cukru: 21L * 16% * 17 (stała) = 5712g. 2400g cukru już masz w soku, czyli potrzebujesz 3312g cukru, który ma objętość 2L.

12L soku (22BLG kwasowość 18g/l) + 7L wody + 3,3kg cukru = 21L wina 16% i kwasowości 10g/l

@Winietu, @maciek19660714, Wam wyszło około 64-77g cukru na litr. Podejrzewam, że zapomnieliście o tych 9-ciu litrach wody/syropu.

@Winietu, skoryguj obliczenia i potwierdź czy dobrze policzyłem. Jeżeli będzie dobrze to syrop cukrowy możesz podzielić na dwie raty. Pierwsza rata to np. 6L wody + 2kg cukru, druga rata to 1L wody + 1,3kg cukru.
Możesz spróbować odkwasić nastaw o jakieś 2g/l. Będziesz miał wtedy wino o zawartości kwasów 8g/l; dosłodzisz sobie do smaku.
Winietu, mam prośbę - zanotuj proszę ile wody i cukru dodałeś w pierwszej racie. Sprawdź też proszę objętość nastawu i jego balling po dodaniu pierwszej raty syropu cukrowego (a przed zadaniem drożdży).
Odpowiedz

Skocz do: