Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - POMIAR KWASOWOŚCI (Regent za kwaśny)
Duuuużo! Regent jeśli przyjmiemy minimalistycznie mógł mieć 20-21 brix co daje ok 11,5% alkoholu do tego 4 kg cukru to kolejne jakieś 7,5% Razem powinno być 19% ale raczej drożdże tyle nie wytrzymuję może bayanusy w sprzyjających warunkach. Jakich drożdży użyłeś?
Odpowiedz
Drożdże od Zamojskich Tokay 22. Prawda jest taka że zanim zabrałem się za miody nie zwracałem uwagi na to że cukier a raczej jego ilość robi taką różnice w alkoholu itd. Poprostu nastawiałem zawsze wg tego samego przepisu i proporcji. Tyle że wcześniej na drożdżach Biowinu a teraz na tych Zamojskich.
Odpowiedz
Tokay zamojskich może dociągnąć do 17% i tak może być bo pozostało Ci jeszcze 5 blg.
Tutaj masz tabelę drożdży.
A poza tym Regent na tokayu? Przecież to drożdże do win białych.
Odpowiedz
Wiem że do białych ale znajomy na nich robi i dał mi paczuszke żeby spróbować. Czyli wychodzi że będzie ok 17% - całkiem ok jak dla mnie bo przynajmniej będzie czuc że to wino a nie sok :-D A tak poważnie to stoi na tarasie i się chłodzi. Zobaczymy czy da sie coś podratować. W przyszłym roku już bardziej profesjonalnie do tego podejdę.
Odpowiedz
Jak masz w nocy jeszcze przymrozki to powinno coś dać. Jak się mało wytrąci to możesz jeszcze zastosować bianco neve to ci obniży jeszcze o jakieś 1-2
Odpowiedz
Droga impreza ten bianco neve - 40 zł :) Tak czy siak jak ma pomóc to kupię. A jak to się stosuje jeśli można wiedzieć ?
Odpowiedz
Przecież nie musisz kupować całego kilograma.
Tutaj masz za 5,90.
Odpowiedz
Wiem wiem stąd ten uśmiech był :-) Przy moim szczęściu bede potrzebował więcej niż jedno opakowanie :-D
Odpowiedz
Właśnie, właśnie... Nie o szczęście tu chodzi, a o wiedzę.

Mierzenie kwasowości przeprowadza się nie tylko w winie ale także, a nawet przede wszystkim - przed zbiorem. Możesz wtedy zareagować już na etapie fermentacji. Co ważniejsze jednak, masz jednocześnie szansę wpłynąć na kwasowość przyszłorocznych zbiorów, redukując (lub nie) odpowiednio obciążenie w kolejnym sezonie. Czyli szczęściu można... trochę pomóc.

Innymi słowy - wszelkie działania mające na celu korektę kwasowości po zbiorze, nie licząc FJM (chyba), prowadzą do obniżenia jakości wina...

Alskarus, nie wiem od czego zależy mnożnik. Przy pomiarze za pomocą NAOH i pH-metru mnożę przez 0,75, bo tak mi powiedział Kilis, a przy pomiarze za pomocą płynu K nie mnożę, ponieważ tak mi "powiedziała" instrukcja... Ot i cała tajemnica... Ale jak wiesz coś o tej "mocy" to napisz.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Maciek, super filmy instruktażowe. Gratuluję!

Pozdrawiam
Marek
Odpowiedz
Dziękuję.
Dodałem dzisiaj do listy film o pomiarze wolnego SO2. Trochę tam skomplikowanych obliczeń i wyliczeń, których nie jestem do końca pewien. Będę wdzięczny za ewentualną korektę i wszelkie uwagi.

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
(26-02-2015, 22:26)maciek19660714 napisał(a): Przy pomiarze za pomocą NAOH i pH-metru mnożę przez 0,75, bo tak mi powiedział Kilis, a przy pomiarze za pomocą płynu K nie mnożę bo tak mi powiedziała instrukcja...
No i to jest właśnie dowód, że 'moc' jest z Tobą :)
Skoro raz ilość odczynnika mnożysz przez .75, innym razem przez 2, a ja przez 1,
to zakładając, że dolewamy aż ta mieszanina osiągnie pH=7 wychodzi na to że użyte odczynniki muszą się różnić stężeniem.

Jeśli jest na sali chemik niechaj potwierdzi lub obali moją wydumaną teorię.
Odpowiedz
(26-02-2015, 22:45)maciek19660714 napisał(a): Dziękuję.
Dodałem dzisiaj do listy film o pomiarze wolnego SO2. Trochę tam skomplikowanych obliczeń i wyliczeń, których nie jestem do końca pewien. Będę wdzięczny za ewentualną korektę i wszelkie uwagi.

Na końcu filmiku jest dama (chyba 5 litrowa) wypełniona do połowy winem, nie boisz się utlenienia? Czy prawidłowy poziom wolnego SO2 w tym winie zabezpiecza go przed utlenieniem?
Odpowiedz
Maciek stosuje dodatkowo argon, więc nic nie powinno się utlenić.

Odpowiedz
Tak, w wolnej przestrzeni jest argon.

Odpowiedz
(26-02-2015, 22:47)alskarus napisał(a): Skoro raz ilość odczynnika mnożysz przez .75, innym razem przez 2, a ja przez 1,
to zakładając, że dolewamy aż ta mieszanina osiągnie pH=7 wychodzi na to że użyte odczynniki muszą się różnić stężeniem.

Jeśli jest na sali chemik niechaj potwierdzi lub obali moją wydumaną teorię.

Pogrzebałem troche w temacie. Oto link do oznaczania kwasowości moszczu na Winnicach Polskich. Dla kwasu winowego jest tam podany wzór:

(1) Ac [g/l] = objętość 0,1 molowego roztworu NaOH * 0,75

Przeprowadziłem podobną analizę reakcji kwasu winowego z zasadą (wodorotlenek sodu) i wykombinowałem bardziej ogólny wzór:

(2) Ac [g/l] = 75 x Cm x Vnaoh / Vmoszczu
gdzie:
Ac [g/l] zawartość kwasu w g/l
Cm - stężenie molowe wodorotlenku sodu
Vnaoh - objętość użytej zasady w ml
Vmoszczu - objętość moszczu w ml

Jak do wzoru (2) podstawimy: Cm = 0,1 Vmoszczu = 10ml to otrzymamy wzór (1). Potwierdzam, że na Winnicach Polskich Maciej dobrze przedstawił wzór, ale trzeba wziąć wodorotlenek sodu o stężeniu molowym 0,1 i 10ml moszczu (o tym też jest napisane na Winnicach Polskich).

Przejdźmy do kwestii biowinowskiego płynu K i cylindra miarowego (tzw. rurka Kramera). Stężenie molowe zasaday (płyn K) i objętość punktu "O" w cylindrze miarowym są tak dobrane, że (cytat ze strony producenta):
Cytat:Ilość mililitrów wskaźnika użyta do miareczkowania, odczytana na skali cylindra określa kwasowość moszczu tj. ilość kwasu w 1 litrze moszczu.
Wnioskuję na tej podstawie, że kwasowość moszczu [g/l] jest liczbowo równa ilości [ml] dodanego płynu K. Czyli mnożnik wynosi dokładnie 1; ale tylko wtedy jueżeli wlejemy moszczu do poziomu "O" cylindra i użyjemy płynu K. Jeżeli nalejemy moszczu o połowę mniej (niż poziom "O"), a do poziomu "O" dopełnimy wodą to wynik trzeba pomnożyć przez 2; to jest to co na filmach przedstawia Maciek (tylko używa zwykłego cylindra miarowego).

Trzecia kwestia jest taka, że Maciek na filmach bierze 5ml moszczu i używa płynu K. To by oznaczało, że objętość punktu "O" jest 10 ml. Czy tak jest? Maciek czy możesz potwierdzić, że objętość w punkcie "O" jest 10ml (na filmach widzę, że masz pipety miarowe to będzie można dokładnie zmierzyć)?
W tym wątku @mariuszek i @domowywiniarz zmierzyli objętość punktu "O" i wynosi ona około 12,5 ml a nie 10ml. Jeżeli objętośść punktu "O" wynosi rzeczywiście 12,5 ml, to stężenie molowe płynu K musi wynosić 0,1666... mol/l (wtedy kwasowość moszczu będzie loczbowo równa ilości w ml płynu K)!!!
Maciek - stąd jest wniosek: jeżeli używasz 5ml moszczu i płynu K (o stężeniu molowym 0,166...) to Twój mnożnik powinien wynosic około 2,5 a nie 2. ALbo inaczej: żeby mnożnik wynosił 2, to musiałbyś brać około 6,25 ml moszczu.

Czwarta kwesta to błąd pomiaru. W równaniu (2) mamy trzy zmienne: stężenie molowe, objętość moszczu i objętość zasady. Można za pomocą różniczki zupełnej policzyć błąd maksymalny (nie będę przytaczał wyprowadzenia wzorów). Maciek, jeżeli masz:
  1. cylinder miarowy o dokładności 0,5ml
  2. weźmiesz 5ml moszczu (odczyt na cylindrze przed miareczkowaniem był 5ml plus/minus 0,5ml)
  3. użyłeś 3,5ml 0,1 molowej zasady (odczyt na cylindrze po miareczkowaniu był 8,5ml plus/minus 0,5ml)
    [/list=1]
    to masz wynik końcowy kwasowości 7g/l plus/minus 1,7g/l.
    W filmie Pomiar kwasowości wina używasz precyzyjnej pipety (jej dokładnośc to plus/minus 0,05 ml?). Tu wynik pomiaru już jest bardziej dokładny: plus/minus 0,1g/l.
Odpowiedz
Po raz kolejny sprawdza się maksyma, że 'gdy wszystko zawiedzie przeczytaj instrukcję' :)
Brawo @witas
Odpowiedz
Witek, może rozwiązaniem jest fakt, iż płyn K to nie to samo co zestaw do pomiaru kwasowości z Biowinu. Kiedy kręciłem film, pytałem się o skład wielu światłych głów i żadna, włącznie z właścicielem winiarza.pl nie umiała tego wyjaśnić...
Tak czy siak, przy pomiarze za pomocą płynu K nie ma mowy o jakimkolwiek punkcie zero.

Odpowiedz
Maciek
Absolutnie masz rację - tajemniczy płyn K to nie to samo co zestaw z Biowinu, a oczekując odpowiedzi na pytanie miałem nadzieję rzucić trochę światła na pewne rutynowe działanie.
Odpowiedz
(28-02-2015, 00:36)maciek19660714 napisał(a): pytałem się o skład wielu światłych głów i żadna, włącznie z właścicielem winiarza.pl nie umiała tego wyjaśnić...

Stężenie NaOH (ługu sodowego, zasady sodowej) w płynie K można ustalić samemu. W tym celu, należy miareczkować pewną objętość wina płynem K i powtórzyć z taką samą objętością wina miareczkowanie roztworem o znanym stężeniu, np. 0,1 M. Z prostej proporcji wyjdzie wtedy, jakie jest stężenie NaOH w płynie K.

Jeszcze łatwiej byłoby, gdyby zamiast wina użyć bezbarwnego roztworu kwasu (nie byłoby maskowania koloru barwnika - błękitu bromotymolowego, przez barwniki wina, jak w przypadku wina czerwonego).
Odpowiedz
(28-02-2015, 00:36)maciek19660714 napisał(a): Witek, może rozwiązaniem jest fakt, iż płyn K to nie to samo co zestaw do pomiaru kwasowości z Biowinu. Kiedy kręciłem film, pytałem się o skład wielu światłych głów i żadna, włącznie z właścicielem winiarza.pl nie umiała tego wyjaśnić...
Tak czy siak, przy pomiarze za pomocą płynu K nie ma mowy o jakimkolwiek punkcie zero.

Kurka wodna - masz rację; myślałem, że płyn K to część zestawu biowinowskiego. Twój mnożnik o wartości 2 może być w takim razie poprawny. Masz może "instrukcję obsługi" do tego płynu K?
Odpowiedz
Instrukcja mówi, że:
--- w przypadku pomiaru kwasowości w moszczu dodajemy go 5ml do probówki + płyn K i wtedy ilość płynu K razy dwa
--- w przypadku pomiaru kwasowości w winie należy dodać go 10ml do probówki + płyn K i wtedy ilość płynu K razy jeden

Tak więc mój mnożnik jest poprawny i nie jest.
-- Nie jest, ponieważ według instrukcji, mierząc wino, powinno się dodać jego 10ml i wyniku nie mnożyć.

-- Jest, ponieważ tu chodzi jedynie o dokładność i oszczędność płynu. Sprawdziłem - niezależnie, którym sposobem - wyniki były takie same.
-- Ponadto badanie za pomocą pH-metru potwierdza poprawność odczytu.

Odpowiedz
Maciek, to by znaczyło, że płyn K jest o stężeniu molowym 0,1333...
Mnożniki sa tak jak podają w instrukcji.

Twoje mnożniki są całkowicie poprawne. Jedyne o co chodzi to tak jak piszesz - o dokładność i oszczędność płynu. Podejrzewam, że zarówno płyn K i biowinowski kwasomierz tak są skombinowane, żeby "użytkownikowi" było jak najprościej, czyli liczba mililitrów dodanego płynu była równa liczbowo kwasowości wyrażonej w g/l.
Dlaczego poleacają badać 5ml moszczu a wina 10ml? Może chodzi o to, że np. moszcze owocowe mogą być strasznie kwaśne (np. porzeczka) i biorąc 5ml (zamiast 10ml) takiego moszczu zużyjemy o połowę mniej płynu K? Wino już powinno mieć unormowaną kwasowość w zakresie 5-10 g/l i można wtedy wziąć próbkę 10ml.

Z tego mamy następujące wnioski:
  1. kwasowość moszczu/wina = 0,75 * X g/l jeżeli wzięliśmy 10ml moszczu/wina i zmiareczkowaliśmy to X ml 0,1 molowego roztworu NaOH
  2. kwasowość wina = X g/l jeżeli wzięliśmy 12,5ml (poziom "O" na biowinowskim cylindrze pomiarowym) moszczu/mina i zmiareczkowaliśmy to X ml biowinowskim płynem do oznaczania kwasowości
  3. kwasowość wina = X g/l, jeżeli wzięliśmy 10ml moszczu/wina i zmiareczkowaliśmy to X ml płynem K
    [/list=1]
    Jeżeli weżmiemy inne ilości moszczu/wina niż te podane powyżej, to trzeba wtedy używać innych wartości mnożników wynikających ze wzoru (2), który podałem we wcześniejszym poście.
Odpowiedz
Witam

Zebrałem oto takie dzisiaj winogrono bliżej nie określonej odmiany.Największe grona ok 1,5cm. Dodam że po ściśnięciu jest"glut" i troszkę soku. W smaku bardzo słodkie. Zmierzyłem poziom cukru i okazało się że blg bez poprawek 16. Czyli daje to jakieś 120g cukru kilogram. Zdziwiłem się że wydaje się słodsze więc sprawdziłem kwasowość i wyszła mi 4g/l.

Czy to możliwe???

Zapraszam na mój blog na FB

Swojskie Jadło

Odpowiedz
Witam, wiem że nie pisze się posta pod postem ale na edycję już za późno a interesuje mnie czy kwasowość 4 jest możliwa. Odmiana n/n
Zapraszam na mój blog na FB

Swojskie Jadło

Odpowiedz

Skocz do: