Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Z motyką na słońce, czyli dwójniak na pierwszy strzał.
Po dwóch tygodniach Blg wynosi 11 i bulka sobie spokojnie co jakiś czas. Czy podczas cichej fermentacji również powinienem mieszać osady drożdżowe w nastawie kilka razy dziennie i przestać jakiś czas przed zakończeniem fermentacji, żeby mogły się osadzić do zlewania czy raczej już zostawić go w spokoju ?
Odpowiedz
Moim zdaniem fermentacja idzie bardzo ładnie, a nawet za szybko, 11*blg po dwóch tygodniach to nieźle.
Jak robię miody bez owoców lub ziół, to poza pierwszymi trzema dniami, to ich nie mieszam, CO2 miesza je w sposób wystarczający, zostaw je w spokoju niech zdechłe drożdże leża sobie na dnie i nie zmieniają smaku nastawu.
Lech
Odpowiedz
OK. Dzięki. Do tej pory mieszałem kilka razy dziennie :) i zastanawiałem się kiedy przestać, żeby dać drożdżom czas opaść na dno przed zlewaniem. Myślę, taki spadek Blg wynika z tego, że temperaturę mam wyższą niż bym sobie życzył, ale i tak jest nie najgorzej bo staram się utrzymywać ją na poziomie ok. 19 st.
A przy okazji jeszcze pytanko na przyszłość - pisaliście, że jeśli trójniak okaże się dla mnie za mało słodki to mogę go domiodzić, a czy taki zabieg niesie za sobą ryzyko, że ponowna obecność cukru obudzi jakieś drożdże i zacznie znowu fermentować, czy wytworzony alkohol już na to nie pozwoli ? Jak w ogóle przeprowadzić bezpiecznie takie domiodzenie ?
Odpowiedz
Mnie miody trójniaki które zeszły za nisko z blg (np. DR do 0) po domiodzeniu nie wznawiały fermentacji.
Lech
Odpowiedz
A mógłbyś napisać coś więcej.... Czy proporcje zależą tylko i wyłącznie od gustu, czy po zakończeniu fermentacji najpierw należy nastaw zasiarkować, a potem domiodzić czy odwrotnie itp na co należałby zwrócić uwagę
Odpowiedz
(21-01-2018, 13:06)lech.kuba napisał(a): Mnie miody trójniaki które zeszły za nisko z blg (np. DR do 0) po domiodzeniu nie wznawiały fermentacji.

Nie wiem jak z tym w końcu bo koledze wiseguy w poście Zielony z Kanady napisałeś że "każde domiadzanie później powoduje wznowienie fermentacji"
Odpowiedz
Hmmm, mnie nie wznawiały, nawet kiedy chciałem żeby wznowiły :chytry: .
Ale różnie bywa, może jemu zawsze wznawiały :niewiem:, tylko zwróć uwagę na to jakie to były miody, bo czwórniak faktycznie ruszy, natomiast trójniak , mała szansa.
Lech
Odpowiedz
(21-01-2018, 13:22)horuS napisał(a): A mógłbyś napisać coś więcej.... Czy proporcje zależą tylko i wyłącznie od gustu, czy po zakończeniu fermentacji najpierw należy nastaw zasiarkować, a potem domiodzić czy odwrotnie  itp na co należałby zwrócić uwagę

Mi daleko do eksperta...ale z tego co czytam i mi mowia to po zakonczenu fermentacji (tzn blg sie nie zmienia przez 2-3 tygodnie), zlewasz znad osadu i siarkujesz. Oczywyscie mozesz sprobowac swoje dzielo ale niemysl ze ten smak zostanie, on sie zmieni. (u mnie po przelaniu znad osadu, smak sie zmienil juz po 3 tygodzniach, robi sie slodszy) Po przelaniu i zasiarkowaniu, odstawiasz zeby sie klarowal. (jesli jest znowu osad to zlewasz jescze raz i tyle razy ile trzeba dopoki nie ma osadu) Po zakonczeniu klarowania, domiadzasz jak i ile chcesz i odstawiasz znowu do klarowania. Ktos sie moze wtracic i poprawic jesli to nie brzmi prawidlowo.
Odpowiedz
Rozumiem. Czyli na razie o domiodzeniu nie muszę myśleć, tylko zakończyć cały ten cykl. Dzięki.
Chyba za szybko zacząłem interesować domiodzaniem :) , bo w tym czasie fermentacja się zatrzymała. Nie wiem czy to ma coś wspólnego, ale dopóki mieszałem nastawem kilka razy dziennie to spokojnie sobie pracował, jak przestałem mieszać to fermentacja zwolniła, a od dwóch dni praktycznie nic się nie dzieje :( Blg wynosi 9 Czy na tym etapie można temu jeszcze jakoś pomóc, czy po prostu będę miał trochę mniej alkoholowy i trochę bardziej słodki miód niż powinien być ?. Chyba dam mu jeszcze czas te kilka tygodni, a później przejdę do zlewania.
Odpowiedz
Ten twój miodek ma dopiero 3 tygodnie , nic nie ruszaj (zakryj ręcznikiem jak Cię kusi :diabelek:), jak za dwa tygodnie blg będzie ciągle takie samo to zlewaj z nad osadu.
To co na dnie leży to p a d l i n a drożdżowa :(.
Blg 9* - to wcale nie jest zły poziom słodkości, jeśli tak pozostanie to już raczej nie będziesz musiał domiadzać, ale podejrzewam że o 1 lub 2 stopnie jeszcze spadnie.
Lech
Odpowiedz
(26-01-2018, 09:26)horuS napisał(a): Chyba za szybko zacząłem interesować domiodzaniem 

To tez byl (i jest) moj problem...hehehe.
Odpowiedz
Minął kolejny tydzień. Blg nadal wynosi 9. W rurce nie widać nawet żadnego ciśnienia, które utrzymywałoby wodę na nierównym poziomie. Napiszcie proszę czy jest jakiś sens dać mu jeszcze trochę czasu (może spadnie jeszcze choć o 1) czy po prostu nie ma na co czekać i po co trzymać miód wraz z osadem tylko zlać.
Odpowiedz
Skoro nic się nie zmieniło więc na twoim miejscu zlewał bym z nad osadu :).
Lech
Odpowiedz
A co sądzisz o dodawaniu dębu ? Chciałbym dodać naturalne kostki dębowe. Czy to dobry moment, ile tego dodać, żeby nie przedobrzyć i na jak długo oraz czy w ogóle jest sens takiego zabiegu w moim przupadku ?
Odpowiedz
W tym Ci nie pomogę, bo ja wiórki dębowe dodawałem tylko raz do gryczanego czystego, tak że moje doświadczenie jest mizerne.
Lech
Odpowiedz
Co do dodania dębu to musisz sprecyzować jaki to będzie dąb. Kolosalne znaczenie w przypadku dębu ma to czy jest to dąb francuski czy amerykański (dąb szypułkowy i bezszypułkowy) jak mocno palony (naturalny, średnio, mocno) i w jakiej formie będzie dodawany (kostki, wiórki, pył).
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Tak jak wspomniałem, chciałbym zastosować naturalny dąb w kostkach, myślę, że amerykański. Chyba, że masz jakieś inne sugestie na podstawie swoich doświadczeń to chętnie skorzystam.
Miodek bez zmian czyli Blg - 9. Dziś zlany znad osadu i zasiarkowany.
Odpowiedz
Amerykański średnio palony, 3 g na litr i trzymałbym min sześć miesięcy.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Dzięki, zastosuję się do Twoich rad. Domyślam się, że przy każdym zlewaniu znad osadu należy wymienić kostki na świeże
?
Odpowiedz
Nie. Różne związki przechodzą z dębu do trunku w różnym czasie. Niektóre aromaty potrzebują kilku miesięcy aby można je było wyczuć. Jeśli za szybko wyrzucisz lub wymienisz kostki na nowe to uzyskasz efekt "deski" (garbniki, taniny) bez głębszych smaków i aromatów.

PS
3 g na litr to dla wiórków. Jeśli dasz kostkę to zwiększ ilość do 5 g/l.
Pozdrawiam, Paweł

Odpowiedz
OK. Rozumiem.
Moim problemem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury dojrzewającemu miodkowi. W mieszkaniu mam ok 19 - 21 st C, w mojej piwnicy jest praktycznie tyle samo (a nie mówiąc o warunkach latem) Czy takie warunki będą miały znaczący wpływ na smak i klarowanie mojego miodu ?
Odpowiedz
Sądzę, że jednak zbyt wysoka temperatura fermentacja miodów jest niekorzystna smakowo, ja zwykle fermentuje w 16*C lub niżej, dłużej fermentacja trwa ale smak jest moim zdaniem lepszy, jeżeli chodzi dojrzewanie i przechowywani to już ma to mniejsze znaczenie.
Lech
Odpowiedz
Zgadzam się w pełni co do temperatury, u mnie wina wykazywały zawsze mniejsze odfermentowanie w wyższych temperaturach, natomiast w niższych pracują wolniej ale skuteczniej. Mój rekord to fermentacja w 26 stopniach - efekt pijalne, ale takie jakby ciężkie, oleiste.
"Artificem commendat opus"

Odpowiedz
Pewnie chodzi o to, że w niższych temperaturach fermentacja przebiega wolniej więc drożdżom łatwiej się przyzwyczaić do narastającego alkoholu, ale mnie raczej chodziło o okres leżakowania i filtrację

Skocz do: