Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakopanie butelek z winem
Witam. Od 2003 roku, robię wina gronowe co roku.
Z racji tego iż teraz nie mieszam w swoim rodzinnym mieście, chciałbym, zakopać po jednej butelce z każdego rocznika, by można je było odkopać za parenascie może dziesiąt lat.

Butelek pewnie by było 8. Chiałem je włozyć do drewnianej skrzynki i pozabezpieczać watą lub trocinami. Zakopać na głębokości ok 1 metr, bo tam juz jest stała temp ok 5 stopni.
Czy to dobry pomysł ? czy w takich warunkach nie zepsuje się np korek ? No i czy po tych kilknastu latach bede miał co wykopywać ?

Z góry dziękuje za wszystkie rady.

Rafał Guziński
Odpowiedz
Pomysł b.dobry.
Tylko dobrze zapamiętaj miejsce , gdzie zakopiesz skrzynkę:D
Odpowiedz
Użyj korków syntetycznych.
Odpowiedz
dzięki za rade. Wymienie zatem korki korkowe na syntetyczne.

A czym pozabezpieczać butelki ?
Odpowiedz
Myślę, że folia bąbelkowa i skrzyneczka wystarczy. Trociny bym sobie odpuścił, zatrzymują wilgoć i przyciągają robactwo.
Odpowiedz
A ja tak z 10cm nad skrzynką dałbym warstwę grubej folii lub odpadów ceramicznych (dachówki, cegły...). Przy odkopywaniu szpadel się zatrzyma i będzie mniejsza szansa uszkodzenia butelek.
Odpowiedz
Rozumiem :) Ale korki korkowe nie wchodzą w gre ?
Bo u mnie w mieście nigdzie syntetycznych nie moge znaleźć. Pozostaje mi jedynie allegro, a do soboty ( mojego wyjazdu ) przesyłka nie przyjdzie. Więc akcje z winem bede musiał odłożyć o ponad miesiąc
Odpowiedz
Tylko syntetyczne. Korki naturalne musiałbyś co kilka lat wymieniać - więc to bez sensu.

Jak masz potem czekać na wykopanie kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, to miesiąc opóźnienia przy zakopywaniu Cię nie zbawi :D

Pozdrawiam
MILBAS
Odpowiedz
No i tak też zrobię :) zajmę się tym na spokojnie na początku czerwca.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
(28-04-2011, 13:04)milbas napisał(a): Tylko syntetyczne. Korki naturalne musiałbyś co kilka lat wymieniać - więc to bez sensu.

Zalakować!!!
Odpowiedz
(29-04-2011, 07:52)piksiak napisał(a):
(28-04-2011, 13:04)milbas napisał(a): Tylko syntetyczne. Korki naturalne musiałbyś co kilka lat wymieniać - więc to bez sensu.

Zalakować!!!

To nie pomoże. Na trzymanie kilkanaście/dziesiat lat tylko korki syntetyczne. Moga tez być szampanówki z PE (Wacek tak trzyma po 20 lat i nawet jabłkowe się nie psują)
Odpowiedz
Potwierdzam szamanówki są najlepsze. Mam nawet z lat 70 po przedkach butelki z wykopu:D

Skocz do: