Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ziemniaczki dedykowane dzidkowi
ha ha a wie ktos co to znaczy ze "sie namiénio", albo co to "kompot z wieprzkow"?
Odpowiedz
Tak wieprzki nie należy mylic z pewnym rodzajem trzody chlewnej ale raczej kojarzyc z owocami o nazwie agrest a kompot no to chyab każdy wie
U mnie w domu to jest jeden z lepszych kompotów ale niestety ostatnio cos krzaczki nie dają już tyle owoców i nawet na winko nie starczyło:(
Odpowiedz
A moze ktos wie co to znaczy" W antryju na byfyju stała szklonka tyju" :P
Odpowiedz
a wiecie co znaczy "weno wejta" :D:D
Odpowiedz
Ziemniaki trochę inaczej, ale super :)

Purre ziemniaczane z karmelizowaną cebulą

0,5-1,0 kg ziemniaków, 3-4 cebule, masło, śmietana, sól, 1/2 szklanki wina białego, 1 łyżka cukru.

Ziemniaki obieramy, solimy i gotujemy. W tym czasie kroimy cebulę w kostkę lub półplasterki. Szklimy na maśle z dodatkiem szczypty soli. Kiedy cebulka jest już przyrumieniona dodajemy wino oraz cukier. Dusimy do czasu odparowania wina. Ziemniaki odcedzamy, robimy purre z dodatkiem masła i śmietany. Wrzucamy cebulę, dokładnie mieszamy i gotowe !

Znakomite jako dodatek do barszczu czerwonego lub żurku.
Odpowiedz
Skoro już pojawił się temat gwary (mniam, mniam - 'język' to moje ulubione zjawisko, jakem filolog), to od jakiegoś czasu nurtuje mnie nazwa tego dużego, pękatego, szklanego naczynia, w którym wszyscy tu obecni coś fermentują. Jako poznanianka napłynięta z Mazowsza, generalnie używam nazwy baniak lub balon. A tu na forum pojawiły się cuda-dziwy: dymion, albo butel. Jak to z tym jest? A może są jeszcze jakieś inne nazwy?

Pozdrawiam wszystkich

Hanka
Odpowiedz
Dymion jest chyba najbardziej techniczny i prawidłowy. Butel jest gwarowy na przykład w moich okolicach - na Dolnym Powiślu.

Zapomniałaś o gąsiorze, który tez chyba jest bardzo poprawny.
Odpowiedz
Słuszna racja, jak mówią niektórzy!
Gąsior to najlepsze słowo. Wstyd, że o nim zapomniałam.

Ogromne dzięki

Serdecznie pozdrawiam

Hanka
Odpowiedz
Wszelkie butele i dymiony jakos brzmia dla mnie smiesznie. W mojej rodzinie byly to zawsze gasiory. A lyknac z gasiorka to najpiekniejszy zwrot na swiecie. Brzmi staroswiecko i bardzo smacznie.
Odpowiedz
O, to Witek jest Powiślak! Ileśmy to się natłukli w czasach podstawówki z Powiślakami na granicy Powiśle-Czerniaków...
Odpowiedz
Moje obecne Dolne Powiśłe to graniczy m.in. z ... Żuławami przez Nogat:D
Odpowiedz
I co? Tłuczecie się z Żuławiakami na łódkach na Nogacie?

/sasza
Odpowiedz
Po diaska się tłuc? Tam też są winiarze domowi i my raczej frojndszaft na wodzie w łódeczkach, bez kobitek, te sprawy. Niby na rybki, wiesz o co idzie... ?! Rybka z Nogatu też lubi pływac.
Odpowiedz
...aż by się chciało mieć taki Nogat pod ręką. A u nas panie bida, jakiś strumyk niby płynie, ale kaj mu tam do Nogatu...
Odpowiedz
A ja to na poltorametrowe lososie co roku do Oregonu. ROGUE RIVER FISHING TOURS. I baba riba, oczywiscie bez bab. U nas tyz niezle rybki, ale tylko w jeziorach, bo u nas z rzekami krucho.
Odpowiedz
No to coś "on topic":
Lubię takie proste ziemniaczki przypominajace, tak jak te od Agnieszki, ogniskowe. A oto przepis:
Bierzemy po 5 małych, starszych, ale nie parszywych ziemniaczków na osobę, nie obierajac ich myjemy dokładnie i układamy w zimnym piekarniku. Jeśli ktoś ma tylko dolne ogrzewanie bez termoobiegu, to powinien ułożyć je na "podłodze" piekarnika, pół godziny piec w 180*C, a potem poobracać na drugą stronę i jeszcze piec przez pół godziny. Jeśli ktoś ma termoobieg, to niech ułoży je po prostu na ruszcie i piecze godzinę bez obracania. Gotowe wysypujemy do miski, stawiamy przed ludźmi masło i sól i dajemy im serwetki do trzymania gorących ziemniaczków. Nie jemy skórek! Trzeba jeść szybko, bo nie da się ich odgrzewać. Z zimnych za to można zrobić np. sałatkę jakąś. No to smacznego!
Odpowiedz
A ja twierdze, ze ni ma nic lepszego, jak ziemniaczki pieczone w ognisku, w popiele, zjadane ze skorka, z popiolem i popijane zimna maslanka. A potem schlodzone piwko smakuje jak niebo.
Lepszy brzuch od piwa, niz garb od pracy.
Odpowiedz
Masz rację, oczywiście. Mój przepis można stosować jako zastępnik, gdy nie ma możliwości zrobić prawdziwego ogniska.
Odpowiedz
ja to sabie tak to robie
biore pare ziemniakow ,myje
nakowam widelcem ,oliwa z oliwek z utartym czostkiem swiezy tymianek w folie i do ogniska
Odpowiedz
no tak o soli i swiezo utartym bialym pieprzu zapomnialem
Odpowiedz
Super przepis!

(Lepiej dla serwera, jeśli będziesz używał opcji "edycja" do zmiany treści swoich postów niż dopisywał jeden po drugim następne :) )
Odpowiedz
ziemiaczki umyte pokrojone w cwiartki,wymieszane z oliwa z oliwek swiezy kruszony bialy pieprz ,sol ,swiezy tymianek wymieszac , na blaszke i do piekarnika .Jak taka wola to pod koniec feta pokruszyc
Odpowiedz
Dobre. Ale ziemniaczki to koniecznie mlode i oprocz tymianku rozmaryn i tarragon.
Odpowiedz
Łatki! Dębiałem, gdy wyczułem bawiąc się na podwórku ich specyficzną woń dolatującą z kuchni mojej mamy. Biegliśmy potem z bratem przesadzając po trzy schody i przepychając się nawzajem.
Czy ktoś wie, o czym piszę?
Odpowiedz
A moze to byly olatki?
Odpowiedz

Skocz do: