Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Potrzebuje pomocy przy pierwszym winku
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich forumowiczów.
Potrzebuje kilku rad przy robieniu pierwszego wina w moim życiu. 
Mam balonik w rozmiarze 10l, kupiłem i rozgniotłem 7kg czarnych winogron, wlałem do tego syrop cukrowy (2kg cukru+2l wody), dodałem pożywkę i rozrobione drożdże bayanus g995. 
 Nastaw miał BLG 26. Rano wstałem i patrzę a winko wychodzi przez rurkę fermentacyjna.
Co mam teraz zrobić? Zostawić i mieć nadzieję że nie wybuchnie czy zlać trochę? Dodaje filmik jak to wyglada po tym jak już wszystko umyłem po nocy. 
https://youtu.be/xIlyGHuXMOk

Zaraz idę do pracy i boję się co z tym będzie jak wrócę. 
Wiem że BLG 26 to trochę za dużo i nie wiem też co z tym zrobić? Narazie drożdże ładnie pracują. 
Miałem w planie po 10 dniach odsączyć owoce i dodać druga porcję syropu ( 1kg cukru + 1l wody).
Tak na szybko to po prostu ściągnij 2 litry tego wina i przelej do innego naczynia. Naczynie przykryj , ale nie szczelnie tak aby trochę oddychało. Po tygodniu, gdy będziesz oddzielać owoce od soku, to odlaną część dolejesz do całości.
Postaraj się o plastikowe wiadro fermentacyjne (kup w markecie lub zapytaj o darmowe w piekarni/cukierni). 

takie
Dzieki za odpowiedzi panowie. Odlalem troszeczkę, około 500ml, przed pracą i jak wróciłem wszystko było ok ;-) tylko nie pomyślałem że to mogę później użyć.
Następny nastaw będzie już przechodził burzliwa fermentuje w wiadrze, ale to za kilka miesięcy.
Trzeba uważać na to, żeby skórki z owoców nie zatkały rurki fermentacyjnej. Przy zastosowaniu korka sylikonowego, ciśnienie panujące w balonie, dodatkowo dopycha go do ścianek. W moim przypadku skończyło się to eksplozją. Niestety nie było mnie wtedy w domu, ponieważ wyjechałem na weekend. O wszystkim w sobotę wieczorem poinformował mnie mój ojciec, który mieszka podemkną. Pechowy nastaw skończył się generalny porządku w kuchni, malowaniu sufitu o ojca w łazience i wytępieniem odkurzaczem miliarda muszek owocówek.