Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Lezakowanie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam. Wlasnie wyczytalem w jakiejs ksiazce ze wino nalezy przechowywac korkami do sciany. Jest co do tego jakis specjalny powod??:polewam:
Jak korek będzie miał ochotę iść na spacer, to ściana go powstrzyma.
Moze zebys nie widzial grzyba na korku:P albo jak korek przecieka:P
Nigdy o czyms podobnych nie slyszalem, chyba ze ostatnio nauka tak poszla do przodu. Ja nie moglbym tego robic nawet, gdybym chcial, bo wtedy korki bylyby zwrocone ku gorze , a nie ku dolowi ( aby byly calkowicie przykryte warstwa wina) - bo akurat takie mam regaly.
Żeby nie być goloslownym: Książka: Markowe wina owocowe-->Bolesław Pilarek. Strona:22.
"PRZECHOWYWANIE WINA
Zalakowane i zaetykietowane (rodzaj
wina, rok produkcji itp.) przechowujemy
w piwnicach o temperaturze 10—12°C.
Uk ł adamy je na lekko pochylonej pó ł ce
rega ł u, otworem do ś ciany .
Wino nawil ż a korki, nie pozwala im wy-schn
ąć , a zatem s ą dobrze nap ę -cznia ł e
i szczelnie zamykaj ą butelki."

Chyba juz kumam.Półki są pochylone chyba tak, żeby nie wypadły z półki, a korkami do ściany żeby sie korki nie rozeschły, bo gdyby były na skośnej półce korkami do frontu to by sie rozeschły
Cytat:Wysłane przez kanar81
Witam. Wlasnie wyczytalem w jakiejs ksiazce ze wino nalezy przechowywac korkami do sciany. Jest co do tego jakis specjalny powod??:polewam:

Przy ścianie jest większa wilgotność.
Najczęściej jednak spotykałem w piwnicach leżakowanie szyjkami zwróconymi do siebie na mijankę.
Jeśli dobrze pamiętam, Cieślak też pisze o odwracaniu butelek korkami w stronę ściany.
Dużo źródeł tak podaje:

Jan Cieślak, Domowy wyrób win, rozdz. XIV Rozlew wina do butelek:
"Lokal, w którym przechowuje się wino butelkowane, powinien mieć niewysoką stałą temperaturę (10-12 C), a więc powinna to być najlepiej sucha i głęboka piwnica. Butelki układa się na półkach, główką do ściany."

Ewa Kwapisz, Wyrób wina i piwa domowego, rozdz. 22 Przechowywanie win:
"(...)przechowujemy w suchym pomieszczeniu i niewielkim dostępie światła i temperaturze 9-12 C. Układamy je na półkach w pozycji leżącej, szyjkami w stronę ściany."

Zgadzam się z Wesołym, że jest to najprawdopodobniej przez to, że przy ścianie jest większa wilgoć, szczególnie w piwnicy.
Nawet jeśli jest większa wilgotność przy ścianie to i tak jeżeli butelka jest płasko to korek styka się z winem, powodując uszczelnienie butelki. A zbyt duża wilgotnośc od np. ściany (chyba za daleko idące posunięcie) może spowodować przegnicie korka...???
Koledzy jakie polecacie korki do leżakowania powyżej 2 lat?
Dajcie jakieś linki do dobrego towaru , który osobiście stosujecie.
a co myślicie o tych?
wino-domowe.pl/pl/p/Korek-naturalny-lity-24mm-x-40mm-100szt.-kolmatyzowany/327
Witam, ja juz niewiem po tym czytaninu- jak te butelki dawać korkami do ściany, czy na odwrót. Ja mam piwniczke na niskim parterze tak, że mam tam plus 12 do 14 stopni/ Przetrzymywam w niej wszystkie przetwory i wszystko jest oki. Mam pytanie czy wino na zakrętkach może sie leżakować czy nie. Ja tam już wino trzymam- mam 8 letnie i nic mu nie jest. Jest super. I w zakrętkach sie leżakowalo inic mu nie bylo. A wy tu takie cuda piszecie, że w zakrętkach nie może leżeć. A prawda leży w środku. Tak mi się wydaje. Z poważaniem- czekam na odpowiedz.:pijemy: Dziennie pije 0 5 litra mojego ośmioletniego winka . Tak że jestem stary winiarz. Tylko nowy tutaj. Milego dnia..:pijemy:
Korkiem do ściany powinno leżakować z tego względu, że powinno wino być przechylone lekko szyjką w dół, aby wino zalało korek, jakby sytuacja była odwrotna to istniało by spore ryzyko wypadnięcia butelki, a tak siła grawitacji jest zatrzymywana przez ścianę w razie czego. Nie chce mi się wierzyć w jakieś mistyczne oddziaływania ściany na korek :lol:
Ściany może nie , ale jakichś tam ruchów powietrza . podejrzewam , że przy ścianie powietrze lepiej " grawituje " , być może ma to wpływ właśnie na to , żeby osuszać lekko korek , na którym pod wpływem wilgoci może się pojawiać pleśń
Sam nie wiem , to taka moja myśl .
Witam dziękuje za wiadomość. Może do stosuje sie do odpowiedzi sam nie wiem. :Pl
P..S. narazie sie wstrzymuje nie wchodze na zadną srtr. - jestem rencistą i nie pelnosprawny - do konca życia , zlegitymaciją upoważnioną do dużych zniżek; na stale. dziękuje . Panie krzysztofie- za milą wiadomość.

To wkońcu o co chodzi o tych winiarzach , skrucacie moje wiadomości, nie ma odpowiedzi dziękuje . Zpowarzaniem. G. p. Milego dnia , zycze.

Szanowni winiarze skladków oplacać nie będe. Jak nie dajecie odpowiedzi do serdecznie dziękuje Moje pismo jest czysto po polsku. jak dlugo , moze się wino leżakować.
Czas leżakowania wina zależy do samego wina. Niektóre wina można leżakować praktycznie bez ograniczeń a nawet jest wymagane wieloletnie leżakowanie np. Porto (min 25 lat).

Otrzymałeś na PW ostrzeżenie. Łamiesz regulamin nie po raz pierwszy (poprawna pisownia, pisanie postów seriami). Trzy ostatnie posty połączyłem.