Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dereniowa na rakiji winogronowej
Właśnie dostałem nowy transport rakiji chorwackiej z winogron (grozdowa, w odróżnieniu od rakiji z fig czyli smokwy i rakiji ze sliwek czyli sliva nie wspominając o ziołowej czyli travarica) 50 %. Z uwagi na fakt obfitości derenia - mocno ciemny, spadający z krzaków, właśnie osobiście zebrany - postanowiłem zapuścić eksperyment czyli dereniówkę na rakiji winogronowej.
Spieszę donieść PT Forumowym purystom, iż popełniam tę nalewkę z czystej ciekawości - derenia mam w nadmiarze, % ze znanego źródła i w 100 % regionalne.
Chcę zobaczyć, co wyjdzie z działania IMHO paskudnej rakiji (PT Forumowicze mogą mieć odrębne wszak zdanie na temat pijalności tego trunku). Słój 4 litrowy w 4/5 napełniony wzmiankowanym wyżej dereniem zalany 2,2 L wzmiankowanej wyżej rakiji teraz będzie poddan maceracji przez miesiąc w ciągu dnia wystawion na działanie słońca. Potem planuję zlać, owoce zasypać cukrem i na kolejny miesiąc w temperaturze pokojowej trzymać. Zobaczymy co wyjdzie.
Odpowiedz
Pozdrawiam

Mnie się wydaje że taki sposób robienia powoduje że nie będzie pola manewru przy marnych efektach.

Ja bym podszedł całkiem inną drogą - najpierw zalałbym dereń wysokoprocentowym alkoholem i po zlaniu następnie dodawałbym rakiję ,
Wtedy "ustawianie" smaku na próbkach pozwoliłoby wybrać właściwą drogę.

Maciej
Odpowiedz
Ach zazdroszczę koledze nadmiaru derenia :)
Odpowiedz
(18-09-2011, 03:07)kryma napisał(a): Pozdrawiam

Mnie się wydaje że taki sposób robienia powoduje że nie będzie pola manewru przy marnych efektach.

Ja bym podszedł całkiem inną drogą - najpierw zalałbym dereń wysokoprocentowym alkoholem i po zlaniu następnie dodawałbym rakiję ,
Wtedy "ustawianie" smaku na próbkach pozwoliłoby wybrać właściwą drogę.

Maciej

To jest niezły pomysł, ale szkoda mi dobrego wysoko% - on pójdzie na klasyczną smakowitą derniówkę.
Chcę zobaczyć czy z samej tejże konkretnej rakiji da się uczynić coś bardziej pijalnego, a onaż rakija i tak stała od zeszłego roku, gdyż nikt ze znajomych nie miał tyle samozaparcia aby ją zniszczyć.
Odpowiedz
Pozdrawiam

Ad kol Small

Ja sądzę że smak derenia jest tak doskonały że manipulacja przy nim jest niepotrzebna . Radziłbym tą rakiję rozprowadzić do innych alkoholi.

Kiedyś zrobiłem kilka butelek nalewki na czosnku . Po kilku latach zrobił się alkohol nie do wypicia . Po zastanowieniu się doszedłem do wniosku że może być zaprawką do nalewek . I okazało się że jest to doskonalą zaprawka jak się chce podkreślić ostrość nalewek . Stosowałem ją do nalewek z ałyczy i wielu innych.

Maciej
Odpowiedz
Kryma - ależ jest to wspaniała wypowiedź - w sumie, z tym czosnkiem..........:) - Smakowite!
- Serdeczne pozdrowienia.. -Macieju.
M.
Edit: -Szkoda, że tak rzadko bywasz na Forum...
-A znamy się już parę lat..
Odpowiedz

Ad Gandalf- miło Cię witać . Dziękuję za potwierdzenie mojej koncepcji

Maciej
Odpowiedz
Dereniówka na winogronach musi być lepsza niż na kartoflach.
Chyba że chorwackie winogrona gorsze od naszych.:diabelek:

Jacek
Odpowiedz
(18-09-2011, 12:28)Gandalf napisał(a): Kryma - ależ jest to wspaniała wypowiedź - w sumie, z tym czosnkiem..........:) - Smakowite!
- Serdeczne pozdrowienia.. -Macieju.
M.
Edit: -Szkoda, że tak rzadko bywasz na Forum...
-A znamy się już parę lat..

Sorry Gandalfie, nie bardzo zrozumiałem - czy dotyczy to stanowiska odnośnie pomysłu zalewnia derenia rakiją - czyli, że nie jest to dobry pomysł, czy też przygotowywania nalewki czosnkowej :niewiem:
Tak, czy inaczej szanuję Wasze zdania- co nie znaczy, że się muszę z nimi zgadzać.

Jak zapodałem na wstępie "Chcę zobaczyć, co wyjdzie z działania IMHO paskudnej rakiji" na dereń, czy wyjdzie coś pijalnego. Jeśli nic nie wyjdzie - to się nie zmartwię, za rakiją nie przepadam, jest akceptowalna tylko i wyłącznie w odpowiednio wysokiej temperaturze otoczenia, z szumie morza i stosownym widoku z tarasu ...
Natomiast dodawanie rakiji do dobrej dereniówki - to chyba trochę szkoda dobrych % i dobrej dereniówki - nespa ?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości