Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Końcowe i początkowe BLG- nie za wcześnie?
Witam, mam króciutkie pytanie. Nie wiem czy dobrze liczę ale jeśli mój trójniak miał początkowe BLG 36 a końcowe 12, to czy wyjdzie 14% miodzik? Jestem po pierwszym odciągnięciu i miód przestał już całkowicie fermentować. Czy to nie za niskie końcowe BLG?
Odpowiedz
Kurcze, 12,7% to trochę mało jak na trójniak. Jest to mój pierwszy miód więc i tak nieźle. No mam tylko nadzieję, że jednak zjedzie jeszcze 2-3 BLG. Sama fermentacja przebiegła dość szybko bo minęło około 2 miesiący i od tygodnia wogóle nie fermentuje :)
Czy ktoś może jeszcze potwierdzić, że jest szansa, że BLG spadnie jeszcze nieco?
Gdyby BLG nie zeszło do 10 to czy można dolać spirytusu? W sumie jak próbowałem w smaku ten miód to robiło się nawet ciepło od alkoholu :) Zawsze mogę się jednak pocieszyć, że mogłem pomylić się w początkowym BLG i było go więcej ;)
Odpowiedz
Nie trzeba sobie komplikować tymi wszystkimi poprawkami.Można skorzystać z tabelki :
http://www.wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=722
Twój trójniak ma w tej chwili 16,3%.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez alekor
Nie trzeba sobie komplikować tymi wszystkimi poprawkami.Można skorzystać z tabelki :
http://www.wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=722
Twój trójniak ma w tej chwili 16,3%.

A mówiłem, że kopał... i rozgrzewał :)
Odpowiedz
No to w sumie nie ma się czym przejmować. Przez rok może blg jeszcze ciut spadnie - czasem w rurce coś bulknie ale bardzo rzadko. Do 16% może dociągnie :) A nawet jeśli nie to i tak jestem zadowolony bo to mój pierwszy trójniak
Odpowiedz
musk tu nie chodzi o procenty, sa w sprzedarzy trojniaki ktore maja 12-14% i sa dobre. To co mocniejsze nie zawsze znaczy lepsze, wszystko zalezy od indywidualnych upodoban.
Odpowiedz
Zgadzam się z Tobą, jednak chyba każdy z nas robiąc pierwszy miód miał wyobrażenie, że wszystko wyjdzie idealnie. A jak dobrze wiemy nigdy nie jest idealnie ;)

Dzięki Wam za pomoc i opinie.

Pozdrawiam
Musk
Odpowiedz
Dobra to mały kamyczek w temacie poprawek.Jeśli podobno nie ma niecukrów to skąd przy czwórniakach nastaw dochodzi czasem do -1 Blg. A mój ostatni trójniak na Burgundach zjechał z 33 do 4 Blg co wg tabelki daje 18%. Wartość nierealna, chyba że uwzględnimy poprawkę 3 na niecukry to wtedy wyjdzie 15%.
Odpowiedz
Poprawka na alkohol nie jest stałą!, Przecież to zależy czy jest go 5,10 czy 15%.
Czwórniak, zawierajacy np. 40g/l cukru przy 11% alc będzie być może miał Blg -1

Paweł
Odpowiedz
Co do poprawki na alkohol to oczywiście jest tak jak piszecie. Z niecukrami niech każdy zostanie przy swoim.

Skocz do: