Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi?
Chciałem zrobić nalewkę na czosnku niedźwiedzim , ale nie mam pomysłu gdzie nabyć to ziele (najchętniej świeże) ma ktoś pomysł?
Odpowiedz
Witaj, ..
- Dowiem się w "Almie"..- Dziś.
Pozdrówka.
Odpowiedz
U mnie jest dośc rzadko spotykany ale Kryma zbiera w górach, ekologiczny.
Odpowiedz
http://allegro.pl/search.php?string=czos...ew=0&pay=0
Odpowiedz
Poszukaj na bazarach u ruskich. U nas zawsze ruscy sprzedaja na Farmers Market. To podobno ich przysmak i kazdy z nich tutaj hoduje w ogrodku. A czosnek rzeczywiscie wysmienity.
Odpowiedz
dziękju, zatem czekam na cynk od Gandalfa ,jak nie wypali to wykorzystam namiar mamcara.
Pigwa u nasz po ruskich na bazarach został tylko smród i to wcale nie czosnku :lol:
Odpowiedz
nie wiem czy jeszcze rośnie o tej porze roku i czy chodzi ci o liście?? Mam do lasku około 300 metrów a w mojej okolicy czosnek niedźwiedzi rośnie w ilościach przemysłowych(sąsiedzi zza zachodniej granicy przyjeżdżają i się nadziwić nie mogą, a górę zamkową, która notabene całą pokrywa czosnek już po trosze wykupuje holender):diabelek:

http://www.wlen.pl/index.php?id=23

Zobacz czy to o ten czosnek Ci idzie jutro będę na spacerze z dzieciątkiem to mogę do lasku wstąpić i jak znajdę liście świeże to mogę nazbierać ile chcesz:)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez dzidek

Pigwa u nasz po ruskich na bazarach został tylko smród i to wcale nie czosnku :lol:

A to szkoda, bo jak tam bylem ostatni raz, to kazda zaraze mozna bylo od nich dostac. Pewnie przerzucili sie na handel "zywym towarem".:diabelek:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez leonek
...to mogę do lasku wstąpić i jak znajdę liście świeże to mogę nazbierać ile chcesz:)

Drodzy Forumowicze, czosnek niedźwiedzi jest gatunkiem objętym ochroną częściową i można go zbierać po uzyskaniu pozwolenia od wojewody...
A są takie służby, które z ramienia wojewody sprawują nadzór nad parkami krajobrazowymi :chytry:
Chrońmy naszą przyrodę - nawet jeśli inni jej nie chronią - i uważajmy na ludzi w mundurach.
A jeśli już mamy zgodę ("białko" trzeba mieć przy sobie w trakcie zbierania) - to zbieramy na wiosnę.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez small

Drodzy Forumowicze, czosnek niedźwiedzi jest gatunkiem objętym ochroną częściową i można go zbierać po uzyskaniu pozwolenia od wojewody...
A są takie służby, które z ramienia wojewody sprawują nadzór nad parkami krajobrazowymi :chytry:
Chrońmy naszą przyrodę - nawet jeśli inni jej nie chronią - i uważajmy na ludzi w mundurach.
A jeśli już mamy zgodę ("białko" trzeba mieć przy sobie w trakcie zbierania) - to zbieramy na wiosnę.

Wiem, że jest pod ochroną ale powiedz czy obcięcie po cichu kilku listków, których są hektary(o ile jeszcze są), a które i tak zwiędną jest jakimś przestępstwem?? Przecież nie chcem odstrzelić żubra czy wsadzić żmiji zygzakowatej(po ukatrupieniu) do nalewki tylko zerwać dosłownie kilka listków!! Wiem, że w świetle prawa jest to jak najbardziej karalne ale nie dajmy się tak do końca zwariować, przynajmniej ja mam takie zdanie. Rozumiem ściąć drzewo, których jest 5 w Polsce albo 30 na świecie ale troszkę czosnku....

A odnośnie tego "białka" to chyba nie skumałem:)
Odpowiedz
"białko" to nazwa m.in. dokumentu pozwalającego na coś w świetle prawa :diabelek:
Odnośnie tych hektarów - gdyby tak kilka osób zerwało kilka listków, a potem jeszcze kilka, i jeszcze - to się nazywa utrata kumulatywna. Niestety tego czosnku jest coraz mniej i to nie tylko przez zrywanie.
Podyskutować na temat realności ochrony naszej przyrody to można wieczorem przy nalewce, ale to jest Forum :diabelek: i tu mamy oficjalne wypowiedzi :rotfl:
Odpowiedz
Proponuję podskoczyć do najbliższego centrum ogrodniczego. Na pewno mają sadzonki a tym samym liście do wykorzystania na nalewkę.

Small, jeśli coś jest objęte ochrona częściową to można spokojnie zebrać kilka listków. Natomiast nie wolno roślin wyrywać z korzeniami oraz niszczyć.

pozdrawiam
Odpowiedz
Też jestem za kupnem, a najlepiej wsadzeniem w ogrodzie - trzeba mu przygotować odpowiednie miejsce. Niestety nie będzie smakował tak, jak rosnący w warunkach naturalnych :glowa_w_mur:
Co do ochrony częściowej, to niestety przepisy głoszą: "zakaz ... pozyskiwania, zbioru, przetrzymywania, posiadania, preparowania i przetwarzania całych roślin i ich części..." :(
I tu jesteśmy przy zbieraniu upupieni :glowa_w_mur: , z wielką szkodą dla nas a z korzyścią dla przyrody
Odpowiedz
Dobra zebrać się i tak nie da bo po prostu nie ta pora w lasku nawet smrodku po czosnku nie zostało więc nic nie będę zrywał i niszczył:)
Odpowiedz
Czosnek (na sałatki) najlepszy jest przed kwitnięciem. Po sierpniu to już ciężko ...
Odpowiedz
Jadalne są liście tylko czy też jak w tradycyjnym czosnku też "cebulka" ?
Wiem gdzie w pobliżu mnie rośnie ta roślinka .
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Z liści robi się przepyszne sałatki, dodaje się do omletów i inne dobrości. Pokazywał to onegdaj Makłowicz, zrobił nawet (jak to on) show na targu u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie czosnek niedźwiedzi (nieortograficznie "berenblauch") można wiosną kupić legalnie w dużych ilościach. Stosujemy liście, i to nie wszystkie - pozostałą część należy zostawić na kolejny sezon i na rośliny potomne. Mowa oczywiście o czosnku niedźwiedzim z ogrodu, którego sadzonki zostały zakupione legalnie :tancze:
Odpowiedz
Znajomi kiedyś robili z tego czosnku(miejscowego-niedźwiedziego) sos czosnkowy. Ponoć rewelka choć sam nie przepadam za czosnkiem i receptury też nie znam.
Odpowiedz
Czosnek niedźwiedzi w formie cebulek do nabycia jeszcze w październiku, jest na tej stronie:
http://www.luczaj.com/wiosenne.htm
Odpowiedz
http://www.magicznyogrod.pl/roslinyinasi...24_32.html

ciekawa strona
Odpowiedz
Czosnek niedźwiedzi zbiera się tuż przed kwitnieniem (niektóre źródła mówią, że w trakcie, ale na pewno nie po!)- ja zawsze robię to w kwietniu, najpóźniej pocz. maja .

Jadalne całe ziele. Najbardziej aromatycza jest dolna część łodygi (rpzszerza się ku dołowi, ale"cebulki" typowej dla zwykłego czosnku nie posiada). Ale nie łatwo wyrwać całą roslinę (wrasta głęboko i jest łamliwa)... trzeba sposobem (najlepiej nóż wpijać obok łodygi i pod kątem kierować w stronę korzenia, podciąc i wyciągnąć).

Nalew na nim ma właściości lecznicze, wybitnie uodparnia zażywany profilaktycznie w porach jesienych.
Pomocny we wszelkich chorobach układu pokarmowego, albo stanach zapalnych związanych z przeziębieniami, czy grypą. ma też zastosowania zewnętrzne.

Rośnie nad rzekami górskimi. I teraz jest ostatni czas na zbiór, bo gdzieniegdzie zaczyna kwitnąć.
Odpowiedz
Ostatni czas na zbieranie w ogrodzie - na pewno nie nad rzekami (nie tylko górskimi, lubi stanowiska nad rzekami poza górami także na Dolnym Śląsku) gdyż jest jak nadmienialiśmy chroniony. :)
Odpowiedz
U nas nigdzie nie rosnie :( niestety ...
Odpowiedz
Włos sie na głowie jeży!!!!

Prosze absolutnie nie pozyskiwać dziko rosnącego czosnku niedźwiedziego! W kazdym razie na terenie gdzie jest objęty on jest ochroną.
Sam robie nalewki etc i rózne jadła. Ale nie zerwę czosnku n.
Poszperajcie na stronach www mozna dostać hodowlany i eksportowany. Oczywiscie to juz nie ten aromat!

A co do czosnku to blisko np : Gliwic mozna go obejrześ i powachać w rezerwacie Łężczok. Tutaj tegoroczne jego zdjęcie tuz przed kwitnieniem: [Obrazek: p4130032ec8.jpg]
Aromat poprostu powala.
reszte powiedział z resztą mistrz small.

Jeszcze raz apeluję!!! Nie zrywajcie roslin chronionych w naszym kraju! najczęściej mozna je pozyskać inną drogą!
Odpowiedz
Osobiscie zamówilem na jesieni 20 cebulek czosnku niedźwiedziego (Allegro), wsadzilem z cienistym, wilgotniejszym nieco zakatku ogrodu i rośnie pięknie - do łanów co prawda jeszcze daleko, ale mysle, że w przyszłym roku już bedę podskubywal liscie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości