Forum Domowych Winiarzy
Nie zalogowany [Zaloguj - Zarejestruj]
Pokaż koniec

Wersja do druku  
Autor: Temat: wino w beczce - jak długo??
hajnel
Młodszy winiarczyk
**

Zarejestrowano: 23-9-2007
Miasto: Ornontowice

Nastrój: taki sobie

[*] wysłano w 23-10-2007 o godz. 21:27
wino w beczce - jak długo??

Witam serdecznie wszystkich.

Sprawiłem sobie nową beczkę dębową, beczka oczywiście płukana, siarkowana itp.
Do beczki wlałem wyklarowane wino z dzikiej róży dosładzanej miodem, oczywiście beczka pełna pod korek.... winko sobie leżakuje i po dwóch tygodniach już można zauważyć znaczną różnicę w smaku... "łagodnie czuć dębem" i tu moje pytanie jak długo trzymać wino w beczce żeby nie przedobrzyć i winko nie smakowało jak dębowa deska.... ? Czy to tylko kwestia gustu? Czy może macie mniej więcej jakieś określone okresy trzymania wina w beczce przed butelkowaniem??
pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi
Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika Ten użytkownik posiada komunikator Gadu-Gadu
Frida
Moderator

Zarejestrowano: 20-9-2005
Miasto: Warszawa/Ząbki

Nastrój: Czasem warto skorzystać z prawa do milczenia...

[*] wysłano w 23-10-2007 o godz. 21:35

Czy ta "łagodność dębu" już Cię zadowala? Jeśli tak, to wystarczy, jeśli mało, to jeszcze trochę niech leżakuje. Masz świeżą beczkę, więc aromaty dębowe są niezwykle intensywne.
Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika Ten użytkownik posiada komunikator Gadu-Gadu
DarekRz
Super Moderator

Zarejestrowano: 25-4-2003
Miasto: Białystok

[*] wysłano w 24-10-2007 o godz. 11:47

Dwa pytania:
- czy beczka była wypalana po płukaniu?,
- jaka jest pojemnosc beczki?

Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
hajnel
Młodszy winiarczyk
**

[*] wysłano w 24-10-2007 o godz. 15:44

tak beczka była wypalana a pojemność to ok 11 litrów
Pigwa
Dionizos

Zarejestrowano: 28-11-2004
Miasto: Salt Lake City i okolice

Nastrój: Dum spiro, spero.

[*] wysłano w 24-10-2007 o godz. 19:44

To jest raczej malutka beczuleczka i do tego nowa. Ja bym za dlugo nie trzymal, bo chyba juz dosc tego debu, zwlaszcza do dzikiej rozy.

Slav

Najtrudniej regulowac napiecie w sieci intryg - W. Klejmont
Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
Łukasz84
Winiarski mistrz

Zarejestrowano: 31-7-2007
Miasto: Koluszki/Łódź

[*] wysłano w 24-10-2007 o godz. 20:03

zgadza się:) przy tak małych beczkach jest strasznie duża powierzchnia styku wina z beczką... co innego jak masz beczke powyżej 100 litrów to tam mozna sobie dłużej potrzymać:) a teraz to pilnuj kiedy Cię smak będzie zadowalał i w buteleczki...

Cytat

Czy to tylko kwestia gustu?

tak to raczej kwestia gustu:)
hajnel
Młodszy winiarczyk
**

[*] wysłano w 27-10-2007 o godz. 13:49

i macie racje... byłem przygotowany na leżakowanie w beczce przez kilka miesięcy, a tu po trzech tygodniach i kilku dniach wino dostało wyraźnego dębowego posmaku z ciekawym zakończeniem.... dlatego trafiło z beczki z powrotem do baniaka... zastanawiałem sie nad butelkowaniem ale to dzika róża więc poczekam czy nie wyrzuci jeszcze osadu.... a tymczasem do baniaka wleciał miodek czwórniak... beczki specjalnie nie płukałem po DR mam nadzieje, że miodek oprócz dębu dostanie lekki posmak DR.... no zobaczymy za dwa tygodnie.....

dziękuje za rady i pozdrawiam ;)

Pokaż początek