Forum Domowych Winiarzy
Nie zalogowany [Zaloguj - Zarejestruj]
Pokaż koniec

Wersja do druku  
 Strony:  1  ..  6    8    10  ..  30
Autor: Temat: CYDR - przepisy
TEQUILA
Dionizos

Zarejestrowano: 14-9-2005
Miasto: San Quentin ;)

Nastrój: Lepiej mieć brzuch od piwa ,niż garb od roboty.

[*] wysłano w 23-3-2010 o godz. 12:48

Słodzik obojętnie jaki.
Co do cukru to pół łyżeczki płaskiej do herbaty. Takiej standardowej. Nie wiem ile to na wagę wyjdzie.

MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika Ten użytkownik posiada komunikator Gadu-Gadu
Artanis02
Nowy użytkownik
*

Zarejestrowano: 10-8-2009

[*] wysłano w 9-6-2010 o godz. 15:14

Witam.
Właśnie skończyła się moja Sake i chciałbym zabrać się za coś równie oryginalnego.
Cydr jest według mnie najlepszą opcją (oprócz piwa).
Chciałbym zrobić cydr w 54L baniaku.
Prosiłbym o porady dotyczące wyrobu cydru, który:
-byłby lekko kwaśnawy i lekko słodkawy
-miałby wyższą zawartość alkoholu (bardziej 6-8% niż 2%)
Jeśli chodzi o cenę to chciałbym się ze składnikami zmieścić w 150zł i z czasem produkcji w 1 miesiącu.
Który z przepisów (w poście 1 ) wybrać i/lub może jak go zmodyfikować.
Proszę o obszerne wypowiedzi dotyczące wyrobu.(przede wszystkim ściąganie moszczu oraz kolejność postępowania)
Pozdrawiam
Liczę na pomoc. :)
Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
Świstak64
Winiarz

Zarejestrowano: 6-11-2008
Miasto: Grójec

[*] wysłano w 9-6-2010 o godz. 22:42

Zadam niedyskretne pytanie - skąd weźmiesz teraz świeże jabłka na cydr?

\"To je burcok! To se ne cuha, to se pije!\"
Artanis02
Nowy użytkownik
*

Zarejestrowano: 10-8-2009

[*] wysłano w 10-6-2010 o godz. 08:53

Składa się szczęśliwie, że mieszkam koło instytutu handlującego owocami - jabłka się znajdą - jak świeże - nie potrafię powiedzieć.
Jaki cydr wyjdzie taki wyjdzie - nie zależy mi na super efekcie.
Świstak64
Winiarz

Zarejestrowano: 6-11-2008
Miasto: Grójec

[*] wysłano w 10-6-2010 o godz. 13:01

Cytat Wysłane przez Artanis02  
jabłka się znajdą - jak świeże - nie potrafię powiedzieć.

Nie ma sensu robienie cydru z 9 miesięcznych jabłek - smakowo i ekonomicznie. Zaczekaj jeszcze 2 miesiące i będą wczesne jabłka.

\"To je burcok! To se ne cuha, to se pije!\"
Zbyszek T
Winiarski mistrz

Zarejestrowano: 7-11-2009
Miasto: Wrocław

Nastrój: plan dziesięcioletni

[*] wysłano w 10-6-2010 o godz. 15:54

Składa się szczęśliwie, że mieszkam koło instytutu handlującego owocami - jabłka się znajdą - jak świeże - nie potrafię powiedzieć.

Jak ci tak bardzo nie zależy to zrób z kartonowego soku. Mniej roboty, pewnie taniej do tego, a wypić się da.
Andy05
Nalewkarz Eksperymentator

Zarejestrowano: 21-11-2008
Miasto: Kalisz

[*] wysłano w 10-6-2010 o godz. 16:24

Cytat Wysłane przez Zbyszek T  

Jak ci tak bardzo nie zależy to zrób z kartonowego soku. Mniej roboty, pewnie taniej do tego, a wypić się da.

eee Artanis, jak nie zależy na efekcie, kup Antał (w ółtaoralitrowym PET).

Poważnie, to może coś nie wyjśc, ale jeżeli nie włożysz w to serca i nic dobrego nie oczekujesz - efekt będzie rozczarowujący z pewnością.
NEGATYWNE OCZEKIWANIA RODZĄ NEGATYWNE SKUTKI :glowa_w_mur:

Andrzej

pzdr.
Andrzej

Trunkotwórstwo - to sztuka, nie nauka.
Pokaż profil użytkownika Pokaż strony domowej użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
TEQUILA
Dionizos

[*] wysłano w 10-6-2010 o godz. 22:44

Andy nie bądź taki "anty"
Robiłem cydr i z soku kartonikowego i z soku z renety złotej własnoręcznie wyciskanym.
Powiedział bym , że ten z kartoników lepszy . Sok kupowany w Lidlu.

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika Ten użytkownik posiada komunikator Gadu-Gadu
MarcinBrzezicki
Nowy użytkownik
*

Zarejestrowano: 14-6-2010

[*] wysłano w 14-6-2010 o godz. 21:16

Uprzejmie proszę o podpowiedź. To jest chyba właściwe miejsce. Zaznaczam, że jestem laikiem, to mój trzeci nastaw cydru.
Nastawiłem cydr wg. przepisu z pierwszej strony wątku (z 2 kg jabłek, 0,4 kg cukru uzupełniając wodą do 4 l). Jabłka zmiażdżone w mikserze do koktajli przez 7 dni fermentowałem w kamiennym garnku mieszając rano i wieczorem. Odcisnąłem miazgę przez tetrową pieluchę, dodałem wodę z cukrem (0,4 kg), imbir i kwasek cytrynowy. Zlałem na dobę do balona. Nastaw mocno buzuje, na powierzchni pokazują się bąbelki jak w coca-coli właśnie nalanej do szklanki.
Zgodnie z przepisem powinienem go dziś zlewać do butelek, ale cały czas pojawiają się bąbelki. Czy mam to zrobić dziś, czy poczekać? W zeszłym roku, cydr nastawiony we wrześniu, rozsadził mi dwie szklane butelki. Na szczęście stało się to w piwnicy i w pomieszczeniu nikogo nie było.

Zlewać do butelek, czy poczekać? Dzięki za odpowiedź.
allah
Winiarz

Zarejestrowano: 7-5-2010
Miasto: Wrocław / Aberdeen

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 09:33

No to pobawiłem się w górnika i odkopałem temat...
Czy do cydru mogę użyć soku z sokownika? Wczoraj przeprowadziłem test na zakupionym za 20 PLN sokowniku i wyszedł dobry soczek, troche za bardzo dosłodziłem ( już w ramach skrzywienia winiarskiego zmierzyłem BLG - 10), no ale do cydru to w sam raz. Czy taki cydr będzie odpowiedni? Może dodać zwykłego soku z kartonu? Czy sok pozyskany w ten oto sposób nie traci witamin/aromatów?
piwkot
Winiarski mistrz

Zarejestrowano: 17-10-2008
Miasto: Kielce / Masłów

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 10:14

Cytat Wysłane przez allah  
... Czy sok pozyskany w ten oto sposób nie traci witamin/aromatów?

Otóż traci, ale wielu mimo tego pozyskuje w ten sposób sok do wina i sobie chwali. Tak więc twój wybór.

Ps. Co do nastawiania cydry z kartonika to właśnie popełniłem takowy. Sok z biedronki i matka drożdżowa na soku z aroni :glupek: Blg startowe 12. Samo nastawianie jest banalne i zajęło 15 minut i jak wyjdzie tak dobry jak co niektórzy opisują to będę nastawiał regularnie.

"Alkohol szkodzi zdrowiu, ale pomaga w życiu" ;)
\" A miało być tak pięknie (...)\"
allah
Winiarz

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 10:35

To może lepsze będzie coś takiego - http://sokgramza.uppercut.pl/ ? W żaden sposób nie reklamuje, raczej pytam :)
TEQUILA
Dionizos

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 10:59

Cytat Wysłane przez piwkot  

Ps. Co do nastawiania cydry z kartonika to właśnie popełniłem takowy. Sok z biedronki i matka drożdżowa na soku z aroni :glupek:

Też tak zrobiłem jedną partię :diabelek:
Cydr miał kolor różowy;)

piwkot
Winiarski mistrz

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 11:24

Cytat Wysłane przez allah  
To może lepsze będzie coś takiego - http://sokgramza.uppercut.pl/ ? W żaden sposób nie reklamuje, raczej pytam :)

Drogi ;) Poza tym musisz zamówić min. 20 opakowań. Ale pewnie soczek jest super więc cydr by wyszedł niezły. A ja mam rade nie kombinuj tak tylko nastawiaj, jeden z sokownika drugi z kartonu. Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. A na forum to są różne gusta i guściki i jak byś chciał wszystkich słuchać to nigdy nie nastawisz ;) Ważne żeby był bez wody i bez cukru jeśli to możliwe, ew. lekko dosłodzić do 10-12 blg.

allah
Winiarz

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 11:40

Nie muszę 20 opakowań bo sklep mam pod domem który prowadzi sprzedaż takiego soczku ! A co do ceny - 5l to około 7-8 kg jabłek w sokowniku, co da mi cenę ok 15 PLN, więc dopłata nieznaczna, no ale zrobie tak jak mówisz - najpierw jeden potem drugi ;> Problem w tym że balon jeden wolny... Ale damy radę !
mamcar
Winiarski arcymistrz

Zarejestrowano: 13-9-2005

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 14:02

Mi sie powoli konczy partia z 2007 roku - ciągle dobra, wiec obalam mit o nietrwałości. Chce nastawic na Vitaficie z lidla, tylko czekam na jakaś przecenę. Poza tym zrobie chyba 5l cydru zimowego, korzennego. Zobaczymy co wyjdzie.

allah
Winiarz

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 15:42

Pochwalisz sie w jaki sposób "ukorzeniasz" swój cydr?
mamcar
Winiarski arcymistrz

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 16:49

Jeszcze nie ukorzenialem wiec nie wiem. To bedzie debiut, na pewno cynamon i imbir gdzies w stronę grzańca, jednak postaram sie by było subtelniej.

buddagrass
Nowy użytkownik
*

Zarejestrowano: 30-5-2010

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 21:00

Witam Was nie wiedziałem gdzie, napisze tu.
A więc mój cydr nastawiony wrzesień 2009 sam moszcz + cukier+cynamon na dzikusach problem z ruszeniem potem chyba TOKAY też słabo(ale coś tam pobulkało) potem Bayanusy aktywne chyba w marcu i tez nic konkretnego ale około miesiąca temu winko się wyklarowało. Pobutelkowałem i tu dzisiaj zaglądam a tu ono gazuje w butelkach (butelki zakręcane nie korkowane) jak piwo więc pozlewałem je z powrotem do gąsiorka.I tu moje zaskoczenie :jedne butelki pieniły się jak piwo a inne w ogóle???
I tu moje pytanie do Braci winiarskiej czy to normalne ?
kguser
Moderator

Zarejestrowano: 5-10-2006
Miasto: Łódź

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 21:10

Tak

Pozdrawiam Krzysztof

Łódzki Klub Winiarzy: strona główna, fachowe artykuły, przepisy, ogłoszenia.
Forum: porady, dyskusje, pomoc doświadczonych winiarzy.

Pokaż profil użytkownika Pokaż strony domowej użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
buddagrass
Nowy użytkownik
*

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 22:10

kguser dziękuje za szybką i wyczerpującą odpowiedz. A i mam kolejne pytanie czy po zlaniu z powrotem do balona
cydr się wygazuje ?
piwkot
Winiarski mistrz

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 22:42

czemy zlewałeś gdy był gazowany, przecież cydr ma gazować jak piwo. Czemu go chcesz wygazować ? Poza tym produkcja cydru trwa ok 5 - 10 tygodni a nie pół roku. jesteś pewien że robiłeś cydr nie wino ?

EDIT: jak już pisałem nastawiłem cydr w sobotę. BLG 12. Przez dwa dni w balonie aż się gotowało i dziś mierze a tu BLG 1 :diabelek: I tu pytanie do znawców cydru: ile jeszcze to trzymać? Zaznaczam, że jest mętne i pracuje , ale powoli. Do soboty powinno już przerobić wszystko, ale na butelki to za wcześnie. Czy zlać znad osadu i dać ze dwa tygodnie na klarowanie czy zostawić tak jak jest aż się wyklaruje ?

mamcar
Winiarski arcymistrz

[*] wysłano w 5-7-2010 o godz. 23:40

Cudownie klarowny byc nie musi, ale niech troche osadu zrzuci, bo potem go bedziesz pil niepotrzebnie.

buddagrass
Nowy użytkownik
*

[*] wysłano w 6-7-2010 o godz. 00:10

piwkot miało być wino wyszedł cydr a teraz jak rozgazuję to wyjdzie winko?
mamcar
Winiarski arcymistrz

[*] wysłano w 6-7-2010 o godz. 09:03

buddagrass co wyszlo to nikt nie wie. Masz cukromierz? Zmierz blg. Raz pisałeś o winie raz o cydrze. Jak z dodatkiem cukru do fermentacji to raczej wino, ale nikt nie wie ile go tam dales. Ile masz go teraz. Czy Ty reaktywowałeś ten nastaw Tokajami i Bayanusami? Czy po prostu dodałeś nowych drożdzy na hurra?

Drozdze powinny przerobić cukier caly cukier z nastawu. Potem Cudr sie delikatnie slodzi, by przerabiajac ten dodatek cukru (zamkniety szczelnie), nagazował się. Nie widze innej możliwości jak go zlać. Teraz masz granaty a nie cydr. Nie wiadomo ile cukru zostało, ile juz w butelkach przefermentowało. Wg mnie zlac do balona, zmierzyc BLG i wtedy decydowac.

Strony:  1  ..  6    8    10  ..  30

Pokaż początek