Forum Domowych Winiarzy
Nie zalogowany [Zaloguj - Zarejestruj]
Pokaż koniec

Wersja do druku  
Autor: Temat: Wino z soku winogronowego vs. Fortuna
admax
Nowy użytkownik
*

Zarejestrowano: 28-6-2004
Miasto: Olsztyn

Nastrój: Rosa Rugosa & Canina ... polowanie

[*] wysłano w 26-7-2004 o godz. 23:08
Wino z soku winogronowego vs. Fortuna

witajcie
23.07.2004 nastawilem experymentalnie wino z soku z bialych winogron od Fortuny ... i jestem pod wrazeniem ... wspaniale pracuje ... szok
oto proporcje na 5l nastawu:
3l soku 100% z winogron /ciezko dostac/
0.75kg cukru
1.5l wody

calosc nastawilem na drozdzakach Sherry a dzis robie nastepny nastaw na Tokay ... ciekaw jestem roznicy :)
moze sok Fortuny jest dosc drogi ale mysle ze warto sprobowac co z tego wyjdzie ... dam znac o efektach

pozdrowionka
Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
Grzegorz
Winiarz

Zarejestrowano: 7-5-2004
Miasto: Warszawa - Imielin

[*] wysłano w 27-7-2004 o godz. 00:58

robiłem wino z tego soku a przepis dostałem od DarkaRz.
Niepotrzebnie dodałes wody i troche cukru za dużo.
Ale winko wychodzi przyzwoite.
Powodzenia.
admax
Nowy użytkownik
*

[*] wysłano w 27-7-2004 o godz. 09:02

jakie proporcje w takim razie beda odpowiednie? i czy w ogole zrezygnowac z wody?
a jeszcze jedno ... niedawno widzialem sok z bialych winogron GRECJA w kartonikach ... praktycznie to samo co FORTUNA tyle ze prawie o polowe tanszy :) ... ok. 2.40zl za litr ... chyba kupie wieksza ilosc na zime :)
AramiS
Winiarz

Zarejestrowano: 10-4-2004
Miasto: Zabrze

Nastrój: GG: 990490

[*] wysłano w 27-7-2004 o godz. 15:08

Cytat
Originally posted by admax
jakie proporcje w takim razie beda odpowiednie? i czy w ogole zrezygnowac z wody?
a jeszcze jedno ... niedawno widzialem sok z bialych winogron GRECJA w kartonikach ... praktycznie to samo co FORTUNA tyle ze prawie o polowe tanszy :) ... ok. 2.40zl za litr ... chyba kupie wieksza ilosc na zime :)

A jestes pewny że ten sok Grecja to czysty sok bo cos by mi tu nie psiało ;), pewno połowa z niego to woda

\"Nie ma rzeczy złych, to ludzkie myśli czynią je takimi\"
admax
Nowy użytkownik
*

[*] wysłano w 27-7-2004 o godz. 15:13

sadzac po cenie mozna watpic w jego jakosc w porownaniu do FORTUNY ... ale w smaku jest calkiem calkiem ... ale na pewno jest 100% i bez konserwantow - tego jestem pewien
admax
Nowy użytkownik
*

[*] wysłano w 19-8-2004 o godz. 21:52

wlasnie jestem po pierwszym zlaniu znad osadu ... winko przepieknie wyglada ... doprawilem jeszcze odrobina koniaku i zageszczoneo soku z dzikiej rozy ... wspaniale smakuje i to po niecalym miesiacu ... czekam nastepny miesiac i -> degustacja :)
Giewont
Młodszy winiarczyk
**

Zarejestrowano: 8-7-2004
Miasto: Jabłonna k. Warszawy

Nastrój: No Mood.

[*] wysłano w 20-8-2004 o godz. 09:06

W styczniu br nastawilem Mc Wino (jak nazywam trunek z soku z kartonika fermentowany w 5 l. pet) z soku winogronowego Fortuna wg podobnych proporcji, z tym ze cukru dalem 0,65 kg. Przy zlewaniu smakowalo wysmienicie - pyszniutki "szampanik". Ostatecznie jednak wyszlo strasznie kwasne. Probowalem ratowac je dosladzaniem, ale smak wciaz pozostawal mocno niezrownowazony. W desperacji uzylem troche sody oczyszczonej, a teraz winko przebywa na dluuugich wakacjach w piwnicy - licze ze z czasem zniknie lekki posmak pozostaly po sodzie.
Wobec powyzszego zastanawiam sie, czy dobrym pomyslem jest robienie takiego wina z samego soku, bez dodatku wody - chyba ze jako poczatkujacy winiarz popelnilem gdzies blad.

Pozdrawiam
kopyr
Winiarz

Zarejestrowano: 3-4-2004
Miasto: Oborniki Śl.

Nastrój: No Mood.

[*] wysłano w 20-8-2004 o godz. 09:32

Ja robiłem z jabłkowego, i rzeczywiście wychodzi kwaśne jeśli jest za mało wody, z drugiej strony im mniej wody tym "pełniejsze" w smaku. Ja aby zmniejszyć kwasowość dosładzam rezerwą czyli tym samym sokiem z którego robiłem wino. Oczywiście efektem będzie półwytrawne lub półsłodkie no i voltaż się obniża. Także wszystko zależy jakie wino chce się otrzymać. Jeśli ma być wytrawne, to raczej wody trochę musi być.

Pokaż początek