Forum Domowych Winiarzy
Nie zalogowany [Zaloguj - Zarejestruj]
Pokaż koniec

Wersja do druku  
Autor: Temat: co to jest pozywka
pajak
Młodszy winiarczyk
**

Zarejestrowano: 11-8-2003

Nastrój: No Mood.

[*] wysłano w 11-8-2003 o godz. 12:47
co to jest pozywka

mam prosbe pierwszy raz robie wino z jabłek przepis juz u was znalazłem ale nie wiem jak zrobic pozywke skad ja wziac mieszkam w małej miejscowosci iw której nie ma sklepu winiarskiego co robic
Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
Stefan
Zasłużony Winiarz

Zarejestrowano: 8-5-2003
Miasto: Warszawa

[*] wysłano w 11-8-2003 o godz. 12:53

Pożywka - np. fosforan amonu. Taki pokarm dla drożdży. Kupuje się ją razem drożdżami. Jesli jej nie zdobędziesz - trudno. Drożdże powinny sobie poradzic.
Jesli chcesz kupic - zamów w Biowinie (biowin.com.pl) wyslą za zaliczeniem pocztowym S
Smigiel
Winiarz

Zarejestrowano: 1-5-2003
Miasto: Harderwijk NL

[*] wysłano w 11-8-2003 o godz. 13:01

Jakich drozdzy uzywasz??? Jesli szlachetnych to zazwyczaj wraz z nimi sprzedawaja odrazu pozywke. Jesli u ciebie nie ma takeigo sklepu, to jestes zmuszony wybrac sie gdzies dalej, lub zamowic przez internet. Poszukaj dobrze. Czesto takie rzeczy maja w drogeriach.
majchal
Zasłużony Winiarz

Zarejestrowano: 23-4-2003
Miasto: Poznań

Nastrój: Życie jest piękne

[*] wysłano w 26-9-2003 o godz. 00:11

Odswieżam nieco temat bo mam pytanko.
Jako rasowy Poznaniak :big: namnażałem drożdze z już istniejącego nastawu. Drożdze są w kompletach z pożywką, ale ja drożdze miałem a wykorzystywałem jedynie pożywkę. I teraz pytanko: czy można używac do drożdży np Biowinu, pożywki od Zamoyskich, czy Krupy i na odwrót??? Bo chemicznie to raczej to samo ( fosforan amonowy, czy też dwuamonowy ), a zamysł jest taki żeby dostarczyc azotu.
Tak więc na moje pożywka powinna pasowac od różnych producentów do różnych drożdży, ale wolę się upewnic
Pokaż profil użytkownika Pokaż strony domowej użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
blackwine
Wyrejestrowany

Zarejestrowano: N/A

[*] wysłano w 26-9-2003 o godz. 00:25

A dlaczego niby by ich nie wolno łączyc. Opowiem pewną historie. Mama kupiła kiedys cukier waniliowy dr oetker na odwrocie był przepis na ciasto a w nim napisane aby użyc do tego ciasta proszku do pieczenia firmy dr oetker jako że mama takiego nie miała a jedynie firmy gelwe wsypała taki do srodka pełna obaw. Jednak gdy ciasto się upiekło wszyscy natychmiast się na nie rzucili i zjedli jeszcze ciepłe. Jak widac można uzywac proszku do pieczenia firmy gelwe bez żadnych wątpliwossci:big: Takie jest moje zdanie na temat pożywki :)
Marco de Mon
Winiarz

Zarejestrowano: 12-8-2003
Miasto: Kraków

[*] wysłano w 26-9-2003 o godz. 00:34

A do mercedesa 207D pasował docisk sprzegła od syreny !
:-)
Pokaż profil użytkownika Pokaż strony domowej użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika
Mariusz
Winiarski mistrz

Zarejestrowano: 23-4-2003
Miasto: Jasło

Nastrój: optymistyczny

[*] wysłano w 26-9-2003 o godz. 07:45

Może i docisk pasował ? A jak jestesmy przy samochodach to na paliwie z BP będzie auto działało podobnie jak z Orlenu czy każdej innej stacji. (niemam na mysli tych co dolewają gazoliny lub rozpuszczalników). Podstawowy składnik jest ten sam różnic sie mogą dodatkami.
Podobnie jest z pożywką pisze na nich ze służy do drożdży winnych a nie precyzuje konkretnie do jakich. Podstawowym jej składnikiem jest fosforan dwuamonowy i zależnie od producenta może byc go więcej lub mniej w porcji pomieszanego z innymi składnikami.

Euro-Win - prasy, beczki oraz inne akcesoria przydatne przy produkcji wina i uprawie winorośli
Picie wina to - życie, Degustacja wina - to nauka, Rozmowa o winie - to sztuka
JM
Zasłużony Winiarz

Zarejestrowano: 24-4-2003

Nastrój: ???

[*] wysłano w 26-9-2003 o godz. 11:21

Panowie.
Typowa i najlepsza pożywka dla drożdży to zwykły czysty fosforan dwuamonowy. Nie zawiera żadnych tam innych składników.
Można kupic w sklepie z odczynnikami chemicznymi i nie będzie się niczym różnic od jakichkolwiek pożywek porcjowanych przez najrozmaitszych producentów.
blackwine
Wyrejestrowany

Zarejestrowano: N/A

[*] wysłano w 26-9-2003 o godz. 11:28

a jak sie dawkuje ten fosforan dwuamonowy tak samo jak zwykłą pożywke pytam sie bo jade do poch (nieźle zamieszałem w innym poscie) to może sobie kupie i tak mysle może mają tam te siarke do siarkowania balonów to tez zamówie
JM
Zasłużony Winiarz

Zarejestrowano: 24-4-2003

Nastrój: ???

[*] wysłano w 26-9-2003 o godz. 11:46

To jest własnie zwykła pożywka.
Dawkowanie ok. 5-10 g na 10 litrów.
Berenika
Konsultant

Zarejestrowano: 16-6-2003

Nastrój: :-)

[*] wysłano w 27-9-2003 o godz. 18:31

fosforan dwuamonowy jest najbardziej uniwersalna, najprostsza pozywka i zupelnie wystarczajaca do win domowych; ale czy jest pozywka najlepsza to mozemy dopiero podyskutowac:big:
pozdrowionka
DarekRz
Super Moderator

Zarejestrowano: 25-4-2003
Miasto: Białystok

[*] wysłano w 29-9-2003 o godz. 09:39

Cytat

to mozemy dopiero podyskutowac

Obiecanki, cacanki ... :tuptup:
ShizoKaktus
Młodszy winiarczyk
**

Zarejestrowano: 17-1-2009
Miasto: Katowice

Nastrój: winny

[*] wysłano w 17-1-2009 o godz. 17:28

Witam wszystkich :szampan: jako ze to mój 1 pierwszy post

fosforan amonu (pożywka) to jak było wiele razy pisane tylko jeden z wielu przydatnych składników podczas aktywacji MD i samej fermentacji .
Osobiście dodaje zawsze trochę witaminy B
-Rozpuszczam 1 tabletkę płucząc wodą aby pozbyć się barwnika z warstwy poślizgowej
Następnie tabletkę rozpuszczam w około 100cm3 10% alkoholu

Taki witaminowy dodatek dodaje w ilości 15ml dla MD
oraz resztę 85cm3 jako dodatek na nastaw 25-30 litrów

Sprawdza się od około 10 lat :sloik:
Pozdrawiam :big:
Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika Ten użytkownik posiada komunikator Gadu-Gadu
Świstak64
Winiarz

Zarejestrowano: 6-11-2008
Miasto: Grójec

[*] wysłano w 17-1-2009 o godz. 18:04

Dlaczego rozpuszczasz witaminę w alkoholu, a nie po prostu w wodzie?

\"To je burcok! To se ne cuha, to se pije!\"
ShizoKaktus
Młodszy winiarczyk
**

[*] wysłano w 17-1-2009 o godz. 19:24

Witaj są 2 powody

1. Witaminy z grupy B świetnie się rozpuszczają w nisko procentowym alkoholu
2. Alkohol konserwuje bardzo szybko utleniające się witaminy a od MD do głównej fermentacji w soku mija około 2-3 dni. 10% alkohol zapobiega temu.
Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika Ten użytkownik posiada komunikator Gadu-Gadu
Kko666
Winiarski mistrz

Zarejestrowano: 17-8-2006
Miasto: dolnośląskie

Nastrój: Jak Cabernet sauvignon ;)

[*] wysłano w 17-1-2009 o godz. 22:36

W czym jeszcze, oprócz wyżej wymienionych substancji, rozpuszcza się witamina B ?
mamcar
Winiarski arcymistrz

Zarejestrowano: 13-9-2005

[*] wysłano w 18-1-2009 o godz. 00:09

Temat zmartwychwstal po ponad 5 latach:) odpowiedz nie specjalnie na temat:)

ShizoKaktus
Młodszy winiarczyk
**

[*] wysłano w 18-1-2009 o godz. 06:56

Witaminy z grupy B jak wiadomo to cały zestaw związków rozpuszczalnych w wodzie,nie mniej jednak juz kilku procentowy dodatek alkoholu sprawia ze witaminy mogą być przechowywane w stanie uwodnionym wiele lat..
(są tez nierozpuszczalne w wodzie witaminy ale te juz są po za tematem przydatności dla rozwoju drożdży)

Swoją drogą Drożdże same w sobie są dla człowieka bardzo wartościowym źródłem witamin z grupy B więc nie powinno dziwić ze dla prawidłowego rozwoju potrzebują same sporych ilości składników witaminowych.

Nie na temat?
Tematem jest- co to jest pożywka a to nie tylko sole fosforu i azotu :)

Pewnie też dla tego nie miałem nigdy wielkich problemów podczas fermentacji alkoholowej win kwiatowych i zbożowych. Ale Witaminy są mniej istotne jako pożywka w naturalnie już bogatych w nie naturalnych sokach owocowych.

Pokaż początek