Zaczęło się w 2001 roku…

Wtedy to powstała witryna PODRĘCZNIK WYROBU WIN OWOCOWYCH, którą stworzył i długi czas administrował Zigmunto. Witryna korzystała początkowo z gościny wielu darmowych serwerów i kilku bezpłatnych domen, by w końcu osiąść na dobre na wino.org.pl.

Jakże ważną częścią tej witryny okazało się być forum dyskusyjne winiarzy domowych, które szybko stało się najważniejszym w polskim Internecie miejscem spotkań pasjonatów amatorskiego winiarstwa. Później dołączyli też miodosytnicy i twórcy nalewek. No i nie mogło też być inaczej – spora część użytkowników forum zajęła się dyskusjami o uprawie winorośli.
Od pielgrzymek do … stowarzyszenia

Bardzo szybko, na przełomie lat 2002 i 2004 stało się jasne, że ludzie, którzy spotykali się na forum dyskusyjnym będą chcieli spotykać się w tzw. „realu”. Prócz spotkań w dużych ośrodkach miejskich miało miejsce nawet kilka „pielgrzymek” do naszego guru – Zigmunto, który mieszkał wówczas w Puławach. Pierwszym spotkaniem, które traktowało o stowarzyszeniu było – jeszcze jesienią 2002 w Galerii Centrum na warszawskim Mokotowie – kameralne spotkanie forumowiczów, którzy używają nicków: dzidek, Marcin i Witek.
Rok 2003 przyniósł daleko więcej spotkań. Kulminacją był lipcowy zlot winiarzy domowych w Parparach (woj. pomorskie), kiedy to podjęto pierwszą próbę powołania stowarzyszenia. W związku ze zmianą ustawy o stowarzyszeniach sprawy skomplikowały się na tyle, że konieczne było nowe spotkanie założycielskie, do którego doszło w czerwcu 2004 r. Jeszcze pewna zwłoka na rejestrację i już pod koniec stycznia 2005 r mogło się zebrać I Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Winiarzy i Miodosytników Polskich. Dokonano wyboru władz i stowarzyszenie stało się faktem.
Zigmunto…

Czasem mówmy o nim troszkę w żartach: – „Bo przez niego wszystko się stało…”
Tak! To właśnie on spowodował nasze spotkania w Internecie. Niedługo potem doszliśmy do przekonania, że warto zorganizować się. Teraz, gdy Jego sprawy osobiste i zawodowe spowodowały, iż jest bardzo rzadkim gościem na forum zgodził się, by jego witryna stałą się witryną stowarzyszenia pod warunkiem wieczystego bezpłatnego dostępu do tej strony w Internecie.
I chyba nie sposób się dziwić, że członkostwo honorowe Zigmunto w naszym stowarzyszeniu pozostaje poza wszelką dyskusją…

Obecnie autorskie strony Zigmunto znajdują się pod adresem http://old.wino.org.pl.