DSC_0023Owoce dzikiej róży nadają się do wyrobu nadzwyczaj dobrych win wielu typów. Wino w zależności od typu i dojrzałości owoców ma kolor od słomkowego do brunatnego. Posmak jaki posiadają te wina upodabnia je do win węgierskich lub południowych.

Znalazłem w różnych miejscach sieci troszkę faktów na temat róży:
Dzika róża (rosa canina):
Owoce dzikiej róży stosowane są w lecznictwie i przemyśle spożywczym, ze względu na wysoką zawartość witaminy C. Rosa canina zawiera około 1.7 % witaminy C. Oprócz witaminy C owoce róży zawierają witaminy A, B1, B2, E i K oraz flawonoidy, garbniki i kwasy organiczne. W medycynie tradycyjnej ekstrakty z owoców stosuje się w zaburzeniach przemiany materii, w przeziębieniach, stanach rekonwalescencji. W kosmetyce ekstrakty z owoców róży znajdują zastosowanie ze względu na zawartość przeciwutleniaczy jak flawonoidy i witamina C, która dodatkowo stymuluje syntezę kolagenu.

Inne odmiany róży, które bywają jeszcze bogatsze w witaminę C:
róża rdzawa (Rosa rubiginosa)
róża alpejska, Rosa pendulina
róża stulistna (Rosa centifolia)
róża francuska (Rosa gallica)
róża pomarszczona (Rosa rugosa) – 2,75% witaminy C
róża girlandowa (Rosa cinamomea)

Owoce róży zawierają bardzo dużo witaminy C, witaminy A, B1, B2, E, K i P, garbniki, kwasy (jabłkowy, bursztynowy, cytrynowy, waniliowy), olejki eteryczne, cukry, pektyny, antocyjany, karatenoidy, białka, tłuszcze, sole potasu, wapnia, sodu, magnezu, fosforu, żelaza, manganu i siarki. Trzy owoce dzikiej róży pokrywają dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C. 100 gramów owoców dzikiej róży zawiera około 500 miligramów witaminy C, róży pomarszczonej 800 do 900 miligramów, róży girlandowej do 2400 miligramów witaminy C.
Owoce dzikiej róży można suszyć, wytwarzać soki, syropy, dżemy i bardzo dobre w smaku wina.

Praca lekką nie jest, gdyż dzika róża ma złośliwe kolce, a owoce malutkie… Owoce należy pozbawić szypułek i resztek kwiatu, czarne lub nadpsute należy usunąć, każdy owoc przekroić na pół.

Przykład na 10l wina Tokaj:
2,5kg świeżej dzikiej róży zalać należy 6l letniej wody w odpowiednio dużym naczyniu (misie, wiadrze). Następnie zadać zaczynem drożdży Tokaj, dodać 4g pożywki i pozostawić w ciepłym miejscu na 2 dni. Kilka razy dziennie dobrze wymieszać. Po dwóch dniach przecedzić do baniaka, owoce dobrze wygnieść i nalać na nie jeszcze 2 litry wody, po 1 dniu odcedzić i wytłoczyny odrzucić. W tej drugiej wodzie rozpuścić 2,8kg cukru i dodać do moszczu w baniaku na 2-3 raty.

Rozpowszechniony sposób robienia wina z dzikiej róży przy pozostawieniu owoców w moszczu przez kilka tygodni czy miesięcy nie jest dobry gdyż naraża moszcz na zepsucie się, szczególnie przy małych dawkach cukru!

Inne przykłady na 10l wina:

wino 9% – 9,5%

wino 12%

wino 17% – 17,5%

2kg dzikiej róży

2,25kg dzikiej róży

2,5kg dzikiej róży

9l wody

8,5l wody

8l wody

1,5kg cukru

2kg cukru

2,8kg cukru

3g pożywki

4g pożywki

4g pożywki

10g kwasku cytrynowego

Przemarznięta dzika róża nadaje się lepiej do wyrobu wina, niż świeża, bo owoce łatwiej wydzielają sok.

Artykuł pochodzi ze strony Domowy wyrób win.

Więcej informacji oraz fachowych porad uzyskasz rejestrując się na forum SWiMP gdzie wątek o DR od lat uchodzi za kultowy.