HPIM1689x25Mniszek lekarski to popularny „mlecz”. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jest to najpopularniejszy surowiec kwiatowy na wino.

Przepis 1:

10 l kwiatów mniszka (bez szypułek), 30 l wody, 12 cytryn, 12 kg cukru, drożdże winne.

Zerwać kwiaty, poobrywać szypułki i rozłożyć cienką warstwą na folii aby powyłaziło robactwo 🙁 a także by lekko podwiędły. Po kilku godzinach i odrzuceniu kwiatów nadgniłych i obeschniętych, resztę wkłada się do naczynia, cytryny i pomarańcze ze skórkami, po umyciu kroi się w plastry i też wkłada się do tego naczynia. Całość zalewa się letnią wodą i odstawia. Po 3 dniach płyn zlewa się a kwiaty i owoce wyciska. Rozpuszcza się teraz cukier i dodaje drożdży winnych. Fermentuje się normalnie.

Nadesłał Greg.

Przepis 2 na około 4 litry wina:

800 – 1200g płatków kwiatowych mniszka,
0,45kg koncentratu winogronowego lub rodzynek,
0,9kg cukru,
15g kwasu cytrynowego lub winowego,
1g taniny (zalecam najwyżej 0,5g),
2g pożywki,
drożdże winne,
woda do objętości 4 litrów.

Zbierz kwiatki, gdy są zupełnie dojrzałe. Użyj tylko żółtych płatków kwiatowych, nie używaj żadnych zielonych części. Włóż płatki do plastikowego sitka, zanurz w ciepłej wodzie, dodaj cukru. Po ochłodzeniu do temperatury pokojowej, dodaj resztę składników, oprócz drożdży, które dodaj po 24h. Mieszaj baniakiem 2 – 3 razy dziennie, tak by płatki kwiatów były ciągle zwilżone. Gdy fermentacja ma się ku końcowi, wyjmij z baniaka sitko z kwiatami i ściągnij wino znad osadu.

Artykuł pochodzi ze strony Domowy wyrób win.

Więcej informacji oraz fachowych porad uzyskasz rejestrując się na forum SWiMP.