PO LEKTURZE ARTYKUŁU ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI NA FORUM – pod tym linkiem odpowiedni temat.

W czym pić wino ? – Ciekawy artykuł zaczerpnięty z naszego forum autorstwa Macieja.

 

Jeśli szkło dla kogokolwiek stanowi szczegół, to nigdy nie będzie w stanie ocenić i docenić naprawdę dobrego wina. Fakt – nie zauważy też wielu wad wina gorszego. Po prostu nie da się prawidłowo ocenić barwy i aromatu wina, degustując ze złego szkła. Ponieważ nos ma ścisły związek z ustami (czyli odczucia węchowe ze smakowymi), to i wrażenia smakowe, przy użyciu nieprawidłowego szkła do degustacji, będą upośledzone. Kto nie wierzy, niech spróbuje porównać smak soku malinowego i wiśniowego z nosem zatkanym klamerką.

Tak więc kolorowy, wzorzysty, inkrustowany kieliszek, a nawet kieliszek ze złej jakości (np podbarwionego na zielono związkami żelaza) grubego szkła uniemożliwi właściwą ocenę wzrokową wina. Dlatego, jakby „śliczne” nie wydawały się kieliszki z fotki, nie nadają się one do degustacji wina.

Kieliszki koloroweOwszem – napić można się nawet z przepoconego gumowca, byle nie był dziurawy, ale wina degustować z byle czego się nie da.

Kształt kieliszka i jego pojemność determinują możliwość oceny aromatów wina. Pamiętajmy, że wina do degustacji nigdy nie nalewamy do pełna – maksimum to 1/3 pojemności kieliszka, często znacznie mniej. Dzięki temu możliwe jest „zakręcenie” kieliszkiem, co uwalnia z wina dodatkowe aromaty, które mogą koncentrować się w pustej przestrzeni. Czasza kieliszka powinna zwężać się ku górze, przypominając kształt kwiatu tulipana – umożliwia to lepszą koncentrację aromatów i ich ocenę. Degustując wino musimy więc zapomnieć o wszelkich fantazyjnych pucharach, czy rozszerzających się ku górze czarach (przykłady na fotce).

Kieliszki rozszerzane

 

Nadają się, co najwyżej, do wody, która zawsze powinna towarzyszyć degustacji.

Z czego więc degustować wino? Jakie warunki powinien spełniać idealny kieliszek?
Poniżej najważniejsze z nich:
► bezbarwne, cienkie szkło;
► kształt tulipana, zwężający się ku górze;
► duża pojemność – napełniamy maksimum 1/3 pojemności;
► pękate – wina czerwone;
► smukłe – wina białe;
► bardzo smukłe – wina musujące, szampan;
► kieliszki małej pojemności – porto, sherry.

Jeśli ktoś nie ma zamiaru od razu kupować całego zestawu kieliszków, dobrym rozwiązaniem może być zakup znormalizowanego, standardowego kieliszka ISO. Tego rodzaju kieliszki są dostępne i w Polsce za całkiem rozsądne pieniądze.

ISO Standard

Kieliszka ISO można używać do degustacji każdego rodzaju wina – często używany jest w degustacjach technicznych. Zaletą jest tu brak wpływu kieliszka przy ocenie porównawczej.

Zupełnie niezłe i tanie kieliszki z cienkiego bezbarwnego szkła można kupić w sieci szwedzkich marketów meblowych – jedyną ich wadą jest bardzo słaba odporność mechaniczna, tłuką się masowo przy byle puknięciu. Na fotce po lewej mamy przykład takiego kieliszka, przeznaczonego do win białych, w środku – dwa kieliszki do win czerwonych, po prawej – do win musujących i szampana.

Kieliszek wino białe - szwedzki marketKieliszek wino czerwone (1) - szwedzki market

Kieliszek wino czerwone (2) - szwedzki market
Kieliszek szampan - szwedzki market

Co by tu jeszcze? Wina o złożonych, ale bardzo subtelnych aromatach – np burgundzkie pinoty dla pełnej oceny wymagają zazwyczaj kieliszków o bardzo dużej pojemności i szerokiej czaszy. Duża pojemność czaszy (czasem powyżej 1000 ml !!!) daje możliwość koncentracji aromatów i, przy pewnej wprawie, oceny również tych schowanych w tle. Przykład takiego kieliszka poniżej.

Kieliszek Burgund (1).jpg - 10kB

Przestrzegam (choć dla eksperymentu można spróbować) przed degustacją z tak dużego kieliszka, dającego bardzo dużą powierzchnię kontaktu wina z powietrzem i zapewniającego przestrzeń dla koncentracji substancji lotnych, win o bardzo zdecydowanym, silnym nosie. Kieliszek tak intensyfikuje aromaty, że stają się one drażniące.
Kieliszek do Burgunda uwypukla również wszelkie wady wina.

Rzecz jasna, że ten tekst nie wyczerpuje tematu. Sherry czy Porto pija się z małych kieliszków – wysoki, charakterystyczny dla tych win, alkohol w wielkim kielichu byłby zbyt drażniący. Niektóre wina białe, np ciężkie, beczkowane Chardonnay, pija się raczej z kieliszków do win czerwonych, niż ze smukłych kieliszków do win białych. Takich niuansów i wyjątków kilka jeszcze pewnie można by znaleźć.

Uniwersalnej zasady nie ma, jednak zawsze należy pamiętać *), że do każdego wina (whisky, koniaku, armaniaku zresztą również) należy dobrać odpowiedni kieliszek. Szkło ma kluczowe znaczenie w degustacji win.

*) – pamiętać należy zawsze, co nie znaczy, że zawsze dobierać. Degustacja różni się po prostu od picia wina :)

Autor: Maciej Sierpiński
Źródło: Forum Dyskusyjne Domowych Winiarzy

PO LEKTURZE ARTYKUŁU ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI NA FORUM – pod tym linkiem odpowiedni temat.