z4699984NWarzenie piwa z ekstraktów słodowych dedykowane jest dla osób, które pragną mieć wpływ na proces warzenia ale z powodu braku czasu i warunków lokalowych nie są w stanie przeprowadzić zacierania słodu. Zamiast zacierać kupujemy gotowy słód, suchy lub płynny. Mieszamy go z wodą, chmielimy, chłodzimy i fermentujemy. Trzy ostatnie etapy warzenia są identyczne z warzeniem z procesem zacierania. Piwa uzyskiwane tą metodą nie ustępują klasą piwom warzonym z procesem zacierania. Koszt produkcji takiego piwa jest jednak wysoki.

1. Potrzebny sprzęt:
– garnek, najlepiej o pojemności ok 30 litrów. Można chmielić zagęszczoną brzeczkę w mniejszym garnku a następnie przed dodaniem drożdży rozcieńczyć wodą. Metoda ta, zdaniem wielu praktyków, szkodzi smakowi piwa. Dlatego najlepiej chmielić w pełni rozcieńczone wodą ekstrakty słodowe,
– chłodnica zanurzeniowa. Można chłodzić brzeczkę np. zanurzając garnek w zimnej wodzie. Jednak szybkość schładzania brzeczki ma z różnych powodów wpływ na proces warzenia. Im szybciej to zrobimy tym lepiej,
– dwa fermentory z pokrywą i rurką fermentacyjną o pojemności ok 30 litrów. Jeden z kranikiem, drugi bez,
– termometr o zakresie skali minimum 20 – 100 st C,
– pozostały sprzęt jest taki sam jak przy warzeniu z gotowca.

2. Potrzebne surowce:
– suche lub płynne ekstrakty słodowe
– dodatki piwowarskie: cukier trzcinowy, przyprawy korzenne itp.,
– chmiel,
– drożdże piwne,
– glukoza lub suchy ekstrakt słodowy do przeprowadzenia refermentacji,
– nadwęglan sodu lub pirosiarczyn sodu do dezynfekcji sprzętu piwowarskiego.

3. Przygotowanie brzeczki piwnej.
Kompozycję ekstraktów słodowych, przygotowaną wg receptury, rozpuszczamy w wodzie. Całość doprowadzamy do wrzenia.

4.  Chmielenie polega na gotowaniu brzeczki z chmielem przez odpowiednio długi czas. Ma na celu nadanie piwu goryczki, aromatu, smaku oraz stabilizację brzeczki.
W zależności od długości gotowania chmielu osiągamy różny efekt:
– goryczka 60 min gotowanie,
– smak 20-30 min gotowanie,
– aromat 10 – 0 min gotowanie.

5. Chłodzenie brzeczki do temperatury fermentacji (dodania drożdży). Czynność tę najlepiej wykonać przy użyciu chłodnicy. Zwyczajowo dla drożdży górnej fermentacji jest to 20-22 st C, dla drożdży dolnej fermentacji odpowiednio 10-14 st C.

6.  Zlanie piwa do uprzednio wydezynfekowanego fermentora. Pomiar Blg początkowego.  Dodanie drożdży.

7. Fermentacja jest bardzo ważnym, jak nie najważniejszym, etapem produkcji piwa. Dobranie odpowiednich szczepów drożdży oraz zapewnienie prawidłowych warunków fermentacji są kluczem do otrzymanie piwa wysokiej jakości.

8.  Po zakończeniu fermentacji i sklarowaniu piwa przystępujemy do rozlewu. Czynności wykonujemy analogicznie do rozlewu piwa z brewkita.

Krzysztof Grala (krzysztof1970)