Orientacja rzędów jest sprawą nader istotną. Ma bowiem duży wpływ, zarówno na dojrzewanie, jak i na zdrowotność winorośli.

Powiązane ściśle z tą kwestią, równomierne nasłonecznienie, to owoce o optymalnych parametrach, w optymalnym terminie, a także krzewy maksymalnie osuszone w jak najszybszym okresie czasu, po wilgotnych porankach i po opadach.

Najkorzystniejszą jest orientacja północ – południe, z lekkim odchyleniem w kierunku południowego zachodu. Czasami jednak – szczególnie w przypadku małych działek i winnic przydomowych – jest to utrudnione lub wręcz niemożliwe. W takim przypadku, można wybrać orientację wschód – zachód, z lekkim odchyleniem w kierunku północnego zachodu.

W końcu, można przecież w danej lokalizacji, zdecydować się także na inne rozwiązania. Jednak zawsze, należy brać pod uwagę czynnik podstawowy – optymalną operację słoneczną. Warto też zastanowić się nad tym, iż w profesjonalnych winnicach jedyną opcją ukierunkowania rzędów jest północ – południe.

Moje rzędy, w przydomowej winnicy mają dwie, wyżej wymienione orientacje. Na przestrzeni lat, daje się zauważyć, iż presja patogenów zawsze zaczyna się od północnej strony, drugiej spośród wymienionych…


Po lekturze artykułu zapraszamy do dyskusji na FORUM

Autor: Maciej Łopaciński