Pierwsze pytania dotyczące prowadzenia sadzonek, rodzą się już po starcie latorośli.

Kiedy pojawi się pierwsza – nie ma problemu. Jednak, jeżeli jest ich kilka – tak często bywa – wielu początkujących winoogrodników zastanawia się, czy lepiej będzie pozwolić rosnąć dwóm, a może – tak dla pewności – trzem…
Ja zostawiam jedną, tę najsilniejszą. Resztę wyłamuję:

03 2015 05 18 (0 rok) CABERNET DORSA BBCH 14 (cztery liście) 2

Jeden pęd, to dobrze rozwinięta łoza jesienią oraz odpowiednie drewnienie przed zimą.

03 2015 07 05 (0 rok) CABERNET DORSA BBCH 24 ( czternaście liści)

 

Podlewanie w trakcie sezonu nie wchodzi w grę! Nie ważne jakie temperatury panują w trakcie lata. Nie ważne, czy okoliczne rośliny usychają. Winorośl to nie sałata, czy pomidory – da sobie radę bez wspomagania. Podam przykład; bawiłem się swego czasu w ukorzenianie. Sztobry wetknięte w wał okryty czarną folią i nie podlewane ani razu, ukorzeniły się w 98 procentach, z których to, przeżyło 100 procent:

(7) 2014 04 26 UKORZENIANIE NA WALE I FOLI

i po trzech miesiącach:

(7) 2014 07 21 UKORZENIANIE NA WALE I FOLI (rusztowanie)

Podlewane krzewy wytworzą korzenie przypowierzchniowe, które w trakcie najbliższej, mroźnej zimy będą mieć spore szanse na przemarznięcie.

Kwiatostany na sadzonkach powinny zostać usunięte. Młode jeszcze rośliny, muszą przeznaczyć wszystkie siły na rozwój korzeni i odpowiednie przygotowanie do zimy.

Pod koniec roku, tak mniej więcej w okolicach września, warto usunąć dolne liście, dając znać sadzonce iż czas jest na rozpoczęcie procesu drewnienia:

03 2015 09 03 (0 rok) CABERNET DORSA BBCH 81 (redukcja dolnych liści)

 

Poprawnie posadzone i właściwie prowadzone sadzonki pod koniec roku nadają się do wyprowadzenia docelowej formy już w „zerowym” (tak go nazywam) roku wegetacji. Tutaj, bohater moich dywagacji – Cabernet Dorsa:

03 2015 11 25 (0 rok) CABERNET DORSA BBCH 89 (cięcie)

 

Należy pamiętać, że przycinanie sadzonki, przed zimą; czy to na dwa pąki, czy do docelowej formy, przyśpieszy nieco start wegetacji w następnym sezonie. Z uwagi na zimowe mrozy, jakkolwiek wykonywane cięcie, powinno być dłuższe o przynajmniej, dwa/trzy pąki niż planowana – na przykład – długość ramienia.

Przed nadejściem zimy, należy okryć miejsce szczepienia i kilka dolnych pąków. Około dwudziesto/trzydziesto-centymetrowy kopczyk będzie skuteczną ochroną przed przemarznięciem, a także opóźni trochę, start pąków wiosną.

07 2015 02 26 (2 rok) PINOT NOIR (GM) BBCH 00 (cięcie)


Po lekturze artykułu zapraszamy do dyskusji na FORUM

Autor: Maciej Łopaciński