IMG_1282

CYDR Z SOKU KARTONIKOWEGO
(przepis na 10 litrów)

Otrzymany tą metodą cydr to musujący napój alkoholowy uzyskany dzięki fermentacji „kartonikowego” soku jabłkowego. Wykonanie cydru tą metodą jest bardzo proste, może zostać wykonane przez każdego i praktycznie w każdych warunkach. Schłodzony jest doskonałym napojem m.in na letnie upały:)

Potrzebujemy:
1. Pojemnik fermentacyjny min 15 litrowy. Do tego celu najlepiej nadaje się szklany balon. Można również wykorzystać plastikowe pojemniki (pamiętajmy by pojemniki były wykonane z tworzywa przeznaczonego do kontaktu z żywnością!!!)
2. Korek wraz z rurką fermentacyjną.
3. Areometr (cukromierz, winomierz) używać będziemy do pomiaru ilości cukru w cydrowym nastawie. Areometry wyskalowane są w stopniach Ballinga (Blg). Jest bardzo ważnym urządzeniem pozwalającym śledzić przebieg fermentacji oraz oznaczyć orientacyjną zawartość alkoholu w cydrze.
4. Wężyk długości ok 1,5 metra do zlewania cydru.
5. Odpowiednia ilość butelek. Do cydru nadają się butelki po innych napojach gazowanych np. piwie, cydrze, szampanie. Osobiście uważam, że do tego celu najlepsze są szklane butelki po piwie z zamknięciem patentowym.
6. Preparat do dezynfekcji. Cydr jest napojem niskoalkoholowym podatnym na zakażenia. Dlatego cały sprzęt używany przy wyrobie cydru powinien być umyty a następnie zdezynfekowany. Do tego celu możemy użyć pirosiarczynu sodu (podczas używania wydobywający się SO2 nieprzyjemnie pachnie; po zdezynfekowaniu sprzęt należy wypłukać wodą) lub nadwęglanu sodu (bezzapachowy; po użyciu nie ma potrzeby płukania wodą).
7. 10 litrów soku jabłkowego. Nadaje się każdy 100% sok jabłkowy bez konserwantów. Jeśli chcemy by cydr był klarowny to warto użyć soku jabłkowego klarowanego.
8. Drożdże: nadają się praktycznie każde drożdże winne. Szczególnie polecane są drożdże dedykowane do win białych. Można oczywiście użyć specjalnych drożdży cydrowych.
9. Pożywka. Sok jabłkowy posiada w swoim składzie wystarczającą ilość związków azotowych dlatego nie ma potrzeby stosowania pożywek.
10. Cukier do refermentacji (potrzebny by cydr był nagazowany). Najlepiej użyć glukozy ale zwykły cukier też się nadaje.
11. Jeśli chcemy by nasz cydr był słodki to potrzebujemy: ksylitol, stewia, słodzik (dają słodki smak ale same nie podlegają procesowi fermentacji). Do tego celu nie używamy cukru!!!
Etapy produkcji
1. Do uprzednio umytego i zdezynfekowanego pojemnika fermentacyjnego wlewamy 10 litrów soku jabłkowego.
2. Przy pomocy areometru mierzymy Blg soku jabłkowego.
3. Dodajemy uprzednio przygotowane drożdże i mieszamy nastaw. Przygotowujemy je ściśle według załączonej do nich instrukcji.
4. Pojemnik fermentacyjny zamykamy korkiem zaopatrzonym w rurkę fermentacyjną.
Po ok 12 – 24 godzinach fermentacja powinna się rozpocząć. Oznakami fermentacji jest pienienie się nastawu oraz wydobywanie się przez rurkę fermentacyjną CO2. Fermentacja najczęściej trwa ok 7 dni. Pewnymi oznakami prawidłowo przebiegającej fermentacji jest spadek Blg.
5. Gdy Blg spadnie do 0 (cukier całkowicie zostanie przerobiony na alkohol), drożdże opadną na dno pojemnika fermentacyjnego a nastaw się wyklaruje możemy przystąpić do zlania cydru z nad osadu drożdżowego.
6. Myjemy i dezynfekujemy odpowiednią ilość butelek.
7. Do każdej z butelek dodajemy cukier w ilości 4 g/0,5 litra cydru (dodatek zbyt dużej ilości cukru może być niebezpieczny!!! wytwarzające się w nadmiernej ilości CO2 może rozsadzić butelki). Jeśli chcemy by cydr był słodki dodajemy też do każdej z butelek słodzik (np ksylitol, stewię, słodzik). W jakiej ilości? To zależy od tego jak słodki ma być cydr. Sami musimy to ocenić :).
8. Butelki szczelnie zamykamy i pozostawiamy w temperaturze pokojowej na ok 14 dni. W tym czasie w butelkach wytworzy się CO2.
9. Po tym czasie cydr jest po schłodzeniu gotowy do spożycia. Warto jednak poczekać kilka tygodni by dać mu czas choć trochę dojrzeć:)

Krzysztof Grala

Po przeczytaniu artykułu zapraszam do naszego forum.