Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 eksperymenty herbaciane
Witam,

naczytawszy się o walorach zarówno smakowych jak i intelektualnych (także tych nieoficjalnych) wina herbacianego, postanowiłem popełnić trzy eksperymenty. Wina nastawiłem dnia dzisiejszego, przepisy są całkowicie eksperymentalne - opierałem się delikatnie na wiedzy nabytej na forum.

1. Czarna herbata z truskawką (5l wina 14%)
ok 80g herbaty Earl Grey (25 łyżeczek)
3,71l wody
1310g cukru
2 puszki truskawek (w tym 0,5l soku i ok 120g cukru, wg tabeli na produkcie)

2. Czarna herbata korzenna
ok 80g herbaty Lipton Yellow Label (25 łyżeczek)
4,15l wody
1430g cukru
5 łyżeczek cynamonu
pół łyżeczki pieprzu cytrynowego
3 gwiazdki anyżu
20 goździków

3. Czerwona herbata z pomarańczą
ok 100g herbaty czerwonej (30 łyżeczek)
3,74l wody
1390g cukru
2 pomarańcze (w tym 0,4l soku, 40g cukru, skórki)

Herbaty zaparzyłem tradycyjnymi sposobami, a przynajmniej tak się starałem.
Wszystkie parzyłem w 2l miękkiej, "białej wody".
Herbaty czarne parzyłem dokładnie 4 minuty (w przepisie nr 3 herbatę zaparzyłem ze skórkami pomarańczy. Herbatę czerwoną parzyłem 5 minut wraz z przyprawami.
Po zaparzeniu wszystkie odcedziłem i przelałem do balona.

W międzyczasie przygotowałem syrop cukrowy - do każdego nastawu 0,5kg cukru w litrze wody.
Po ostygnięciu rozdzieliłem trzy porcje cukru do wszystkich trzech balonów.

Do nastawu numer 1 dorzuciłem także truskawki wraz z syropem, a do przepisu nr 3 dolałem sok z pomarańczy.
Po wszystkim dolałem MD przygotowaną dzień wcześniej z aktywnych drożdży Fermivin.

Aktualnie czekam na reakcję wszystkich trzech nastawów, obiecuję że w trakcie będę zdawał relacje. Zastanawiam się także nad dodaniem kwasku cytrynowego, ale sam nie wiem.

Z niecierpliwością czekam na obiecane kolorowe sny po spożyciu takiej 'herbatki' :polewam:

PS. oczywiście nie dodałem jeszcze całej wody ani całego cukru, ale to już kolejnych porcjach (i w kolejnych postach)
Odpowiedz
Też myślałem nad winem tego typu ,narazie mam nastawioną malwe sudańską zobaczymy co tobie wyjdzie ,czekamy na recenzje.
Odpowiedz
shao

czekam na kolejne wpisy i relacje.
Teraz mam zajete wszystkie balony, ale jak ci wyjdzie to zrobie to z czarna herbatą korzenną.
Pozdrawiam
LUIS
:pijemy:
Odpowiedz
Melduję, iż wszystkie trzy herbatki dzielnie ruszyły - na czele truskawkowa, zaraz za nią korzenna. Pomarańczowa najsłabsza ale dzielnie goni koleżanki.

Poniżej pierwszej zdjęcia:

1. Truskawkowe

2. Korzenna

3. Pomarańczowa

Odpowiedz
Shao

Te wina wg powyzszych przepisów zaplanowałęs na ile litrów gotowego wina?
Czy one będą wytrawne czy jakies inne???
Pozdrawiam
LUIS
:sloik:
Odpowiedz
Wszystkie trzy sztuki planuje 5l ok 14% wina. Co do finalnej zawartości cukru to jeszcze nie wiem, ponieważ nigdy takiego nie piłem. Podejrzewam jednak że skończą jako półsłodkie.

Truskawkowy nastaw pachnie cudownie, pomarańczowy nadal jak świeżo wyciśnięty sok. Gorzej z korzennym, ale można to było przewidzieć - dopiero dorośnie do ładnego zapachu :)
Odpowiedz
Ja kiedyś dostałem od wdziecznej klientki nalewkę truskawkową.
Od tamntej pory na truskawki patrzeć nie mogę,
:D
Odpowiedz
nawet truskawka może wyjść bokiem jak się wleje za dużo do gardła :D
Odpowiedz
Interesuje mnie te korzenne winko ,lecz jak na mój gust troszkę za dużo cynamonu , jest on mocną przyprawą czy aby nie zatraca smaku innych dodanych przypraw,nie czuć samego cynamonu?,
Odpowiedz
Też bałem się, że cynamon zdominuje całość, ale postanowiłem zaryzykować. Napar smakował bardzo dobrze, cynamonowo ale z wyczuwalnymi pozostałymi nutami.

Traktuje ten przepis całkowicie testowo więc na pewno po pierwszych testach organoleptycznych przepis pójdzie do korekty :)
Odpowiedz
Już teraz podejrzewam, że będą problemy z klarowaniem truskawkowego :)
Strasznie mi się te truskawki "rozgotowały", mam nadzieję, że to nie wina niskiej jakości puszki truskawkowej :niewiem:
Odpowiedz
Witam. Zastanawiam się nad czarną herbatą, ale ten cynamon mi trochę nie pasuję czym ewentualnie można by go zastąpić? I jak w tej chwili odczuwalny jest w nastawie?
Odpowiedz
Powiem szczerze, że od początku nie pachnie to najładniej ale na pewno zaczyna nabierać głębi. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Ja osobiście myślałem jeszcze nad kardamonem, ale niestety nie miałem go wtedy pod ręką. Myślę, że nada się każda przyprawa wymieniana w przepisach na grzańca lub herbatę korzenną.

PS. dzisiaj dodaję drugą porcję cukru, niestety nie mogłem wcześniej
Odpowiedz
Myślę że warto by było dodać soku owocowego np. wiśni lub kwasku do tej czarnej herbaty.
Odpowiedz
Też myślałem nad dodaniem kwasku, ale boję się przekwasić.
Ile byś dodał do takiej ilości nastawu?
Odpowiedz
Raportuję dolewkę drugiej porcji cukru do każdego z trzech nastawów.
Tak jak się obawiałem, dolewka spóżniona, ale nie mogłem wcześniej.
Pomiary przed dodaniem cukru:
1. <0 blg
2. <0 blg
3. 2 blg - możliwe że to przez kwasowość od pomarańczy

Zapachy bez zmian, odważyłem się natomiast posmakować wszystkie nastawy:
1. Delikatnie wyczuwalna truskawka, mocno wyczuwalna gorycz herbaty. Mam nadzieję, że gorycz się zharmonizuje.
2. Zdziwiłem się, ale póki co ma najlepszy smak. Przyprawy dobrze wpłynęły na herbatę - goryczka delikatniejsza niż w przepisie 1.
3. Tutaj podobnie jak w przepisie 1, z tą różnicą, że mocno wyczuwalna jest kwasowość pomarańczy.

Wyniki, póki co, są dla mnie zaskakujące :uczen:

Przed dodaniem cukru pozbyłem się truskawek z nastawu 1, żeby pestki nie oddały goryczy. Zdziwiłem się jednak sromotnie zauważając, że ledwie 3 truskawki zostały w całości...reszta to powidła w nastawie. Przecedziłem wszystko przez drobne sitko, ale sporo wpadło z powrotem (mam nadzieję, że niewiele pestek).
Potwierdza to jednak moje obawy związane z klarowaniem tego winka.

Do każdego nastawu równa dokładka cukru:
0,5kg cukru + 0,5l wody
Pozostały cukier oraz woda w trzeciej dolewce, może za tydzień.
Odpowiedz
Trzecia porcja cukru dodana. Aromaty co raz głębsze, gorzkość ustępuje miejsca ciekawej głębi.

PS. jednocześnie poprawiam ilość wody w przepisach, nie wiem jak ostatnio liczyłem, że mi nie wyszło ;)
Odpowiedz
I które aktualnie jest w/g Ciebie najlepsze.
U mnie rooibosowe dostało ostatnią dawkę wody i cukru :)
Jest bardzo ciekawe.
ps. nastawione tego samego dnia co Twoje :)
Odpowiedz
Na razie najciekawiej zapowiada się truskawka, ale jestem pewny, że korzenna dojrzeje w dobrym kierunku i jak dodam kwasku to będzie bardzo dobra :)

Piłem ostatnio zieloną herbatę z truskawką i była pyszna, od razu pomyślałem o nastawieniu takiej - co myślicie?
Odpowiedz
Teochę czasu minęło, zapomniałem już o swoich herbatkach :)
wczoraj zlałem wszystkie znad osadu, truskawka wyklarowała się idealnie i bardzo szybko.

Tak jak przypuszczałem - korzenna poszła w bardzo dobry kierunku i aktualnie smakuje najlepiej, bardzo ciekawa :) nie czuć w niej goryczki, przyprawy chyba wszystko wyciągnęły.
Bardzo ciekawie smakują także pozostałe, ale potrzebująchyba sporo czasu na dojrzewanie bo mają wyczuwalną goryczkę.

Niestety za bardzo olałem te 3 eksperymenty, spóźniłem sięsporo z ostatnią porcją cukru przez co herbatki zatrzymały się sporo przed czasem (w granicach 4blg).
Odpowiedz
Jak potoczyły się dalsze losy eksperymentu? W szczególności interesuje mnie smak truskawkowy, bo sam mam zamiar w najbliższym czasie takie nastawić :big:
Odpowiedz
Właśnie jestem po weekendowym smakowaniu herbat :)
Pomarańczowa, klasycznie, wyszła bardzo dobra :)
Truskawka mnie zaskoczyła, bo... przypadkiem zrobiłem pyszne wino musujące :glupek: Przyznaję, że nie klarowałem do końca, ale efekt końcowy mnie zaskoczył.
Muszę jednak przyznać, że półsłodkie wino musujące herbaciano -truskawkowe jest bardzo dobre.

Na zimę będę nastawiał mieszankę:
1/3 herbaty czarnej
2/3 herbaty czerwonej
pomarańcza + truskawka

Skocz do: