Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ANKA nie ruszyła!!! POMOCY!
Mam problem i nie wiem gdzie leży przyczyna
Wczoraj zakupiłem porzeczkę czarną i jako że nie miałem MD to postanowiłem wyciągną tają broń - ANKA silna. Zrobiłem wszystko wg przepisu, dodałem do miazgi wczoraj około pólnocy ( czyli własciwie dzis ) i nic, cisza.
Pomyslałem że cos musiałem skopac więc dzisiejszym popołudniem uwodniłem drugą paczuszkę i nic, nadal cisza, ani jednego bąbelka. Pożywkę/kompleks dodałem.
Postanowiłem nieco ogrzac miazgę i do wanny napusciłem letniej ( około 40C ) wody i czekam. Jednak cos nie tak że słynna ANKA nie wystarowała
Miazga składa się z około 20kg rozdrobnionej porzeczki, 3 kg cukru, i 17L wody. Razem jest tego około 40L
GDZIE LEŻY PROBLEM, CO ZROBIŁEM ŹLE? Prosze o pomoc bo jestem zdesperowany
Odpowiedz
Czesc

Napisz dokładnie jak uwadniałes. Ja zawsze przy uwadnianiu daję drożdże, cukier, pożywkę i odrobinę moszczu, całosc zalewam letnią wodą (około 0,5l) i czekam aż dobrze ruszy - utworzy się czapa z dodanych cząstek owoców.(jakies 20-30min), tak przydotowane drożdże do balona. Ostatni nastaw (truskawki) zaczął pracowac po 2 godzinach od dodania tak przygotowanej MD.

Pozdrawiam
Fester
Odpowiedz
jesli drozdze sa aktywne to rehydratowanie nawet w czystej wodzie wystarczy, po czym po wlaniu do balonu powinno wystartowac.

Moze paczuszka drozdzy byla rozszczelniona?
najbardziej drozdzom suszonym rozpylowo szkodzi wilgoc i wysoka temperatura; Moze drozdze jechaly gdzies w samochodzie na sloncu?

Jakis procent drozdzy powinien byc zywotny, wiec powoli powinno ruszac i cos fermentowac. Pytanie czy zdaza sie drozdze rozmnozyc szybciej niz inna mikroflora

Moze byc jeszcze milion innych przyczyn np. porzeczki byly pryskane 5 h przed rwaniem, ale trupy drozdzowe sa najczejsciem przyczyna zlego startu
Odpowiedz
Robiłem to w następujący sposób:
drożdże wsypałem do buteleczki, dodałem wody około 150-200ml, szczypta pożywki i cukru. Po 20-25 minutach nic nie było żadnej pianki, a drożdze smierdziały jak piekarnicze
A co do szczelnosci to obie paczuszki były szczelne, nie wiem jak wczesniej u sprzedawcy, ale ja uważałem i nie miałem ich na słońcu
Mi to tak wyglądało jakby własnie drożdze były martwe. Nie robiłem nigdy wczesniej na nich więc nie miałem punktu odniesienia. Drugą MD dodałem około 18tej i nadal jest cisza:(
Nie wiem co myslec, przecież sklep w Wawie ( w budynku Reifansen ) jest o dobrej renomie. Zobaczymy co wyjdzie do rana.
Profilaktycznie mam nastawioną MD na zwykłych drożdzach Zamojskich, od wczoraj rana więc jakby cos to dodam w takiej formie w jakiej będzie, bo inaczej będe miał bałagan w balonie a nie wino.
Może jakies inne sugestie?
Odpowiedz
ja mam identyczne doswiadczenia z Anka B jak majchal. Moim zdaniem najlepsze rezultaty na tych drozdzach osiaga sie robiac parogodzinna matke. Dla porownania mialem 2 identyczne nastawy na soku. Do jednego wrzucilem rozwodnione 40-minutowe drozdze do drugiego 1,5-dniowa matke na ance (wczesniej tez rozwodbniona).
O ile w pierwszym przypadku nastaw ruszyl powoli po paru dniach, o tyle w drugim nastawie juz od samego poczatku zrobila sie ostra jazda.
Po paru dniach nie bylo juz widac zadnej roznicy i drozdze przerabialy cukier w niesamowitym tempie (wlasciwie to caly czas przerabiaja), ale start byl znacznie rozny...
Nastawy byly duze (40l) Drozdze uwadniane w temp. 40* (mierzone termometrem) z malym dodatkiem pozywki. Po czasie dodane troche cukru i kwasku
Odpowiedz
Miałem przypadek, że drożdze nie ruszyły ,ale wiedziałem, że maja 3 lata (została mi stara końcówka i próbowałem czy odpalą).
Może wcisnęli ci jakies starocie.
Jak masz jeszcze jedną paczuszkę, to spróbuj moją metodą (weź czubatą łyżkę cukru, szczyptę pożywki, 400ml letniej wody (20-25oC) i 250ml moszczu), jesli po 30min nie ruszą to znaczy że są martwe.
Jeżeli potrzbujesz przeslij na PW adres to podeslę zestaw "reanimacyjny" :)

Pozdrawiam
Fester
Odpowiedz
Wielkie dzięki Fester za propozycję, ale mam jeszcze jeden zestaw. A co do staroci to na opakowaniu jest data 2005, więc raczej nie.
Zaczynam się niepokoic czym innym, a mianowicie sok stoi już 22 godziny i boję się czy nie przypałęta się cos niedobrego.
Czekam jeszcze do 5 rano, a potem robię wg twojego przepisu. Jak nie wystrtuje do wieczora to dam MD z drożdzy od Zamojskich.
Jestem tak zły:mad::mad::mad: bo to dziadostwo kosztowało cos około 4,5zł i pożywka za 3,5zł. To za 8zł mam 4 zestawy innych drożdzy, które ruszają powoli, ale ruszają. Zobaczymy
Odpowiedz
Cytat:Originally posted by majchal
Czekam jeszcze do 5 rano, a potem robię wg twojego przepisu.
Spac nie mozesz? :hahaha:
Odpowiedz
Suche drożdże uwadniałem już wielokrotnie. Zawsze robię to na zwykłej przegotowanej wodzie o temp 37-39*C. Zauważyłem, że najlepiej startują, jesli ilosc wody nie jest za duża, tj. 10-15 x ilosc drożdży. Na paczuszkę 5g powinienes dac więc 50-75ml wody. Przy takich ilosciach zawsze na wierzchu pojawiała się piękna gruba piana. Pożywki ani cukru nigdy nie używałem. Fermentacja rusza z reguły po 2-3 godzinach.
Odpowiedz
Majchal!
Mialem opodobny przypadek jak opsiujesz. I dodam ze sam sie w niego wpedzilem. Przyjalem bowiem pewne dosc glupie zalozenie, ze skoro drozdze sie uwadnia w wodzie to mozna i nastawie ... Ile sobie tym narobilem klopotu, wiem tylko ja sam.
Od tej pory postepuje jak kol. Wesoly (zreszta za jego porada). Drozdzaki zalewam mala iloscia cieplej wody, czekam i obserwuje. Robilem to nawet rownolegle na dwoch partiach, dobrych i tych padnietych. Efekt byl taki, ze po ok 15-20min drozdze dobre juz sie pienily i wydzielaly jakis taki b orzezwiajacy zapach witalnosci (jednoczesnie panowalo silne zmetnienie).
Drozdzaki padniete nie wykazywaly zadnych ale to zadnych oznak zycia. Opdaly na dno tworzac warstwe, nie pienily sie i jak wposminasz czuc bylo zapach piekarniczy. Zuplenie inny niz ten z drozdzy zywych. Postaly kilka godz i poszly precz.
Ale moze byc jak pisze Berenika, ze jakis tam procent dozdzy przetrwalo. Wowczas to widzac ich slabosc, absolutnie nie wlewalbym ich do balona. Trzeba by rozbujac z nich matke i stwierdzic czy rzeczywisice to sie nada. No i zostaje jeszcze kwestia co w tym czasie z nastawem.

POZDR K
Odpowiedz
Idąc w nocy do WC zajrzałem do winka i pojawiła się czapa z owoców, czyli zaczęlo pracowac. Jak na ANKA to pracują tak sobie, ale już nie dodawałem kolejnej, trzeciej porcji.
Tak czy siak cos z nimi musiało byc nie tak, ale miazga już pracuje, więc nie jest najgorzej
Dzięki wszystkim za pomocną dłoń
Odpowiedz
NIE DODAWAc POŻYWKI DO UWADNIANIA ANKI !!!
Odpowiedz
A dlaczego?
Wiem że ANKA to inna bajka, ale na chłopski rozum powino wspomóc namnażanie się drożdzy. Możesz nieco rozwinąc tą informację, dlaczego nie dodawac pożywki?
Odpowiedz
Mam podobny problem. Nastawiłem MD na drożdżach Biowinu i pierwszy raz mi nie ruszyły (dałem 2 opakowania, bo więcej tego winka będzie). Wczoraj zmiażdżyłem połowę wismi, dzisiaj reszta, a MD nic.
Mam w drugim balonie nastaw porzeczkowy (pracuje już prawie 2 tygodnie). Czy moge z tamtego nastawu odlac np. 1l i wlac do miazgi wisniowej (mam 30 kg wisni)??
Jeżeli mogę wlac, to czy tą nieruchawą MD też dodawac ?? Proszę o pomoc, pilna sprawa, bo dzisiaj muszę cos zrobic z wisniami
Odpowiedz
Czesc

Cytat:Originally posted by Dido
... Czy moge z tamtego nastawu odlac np. 1l i wlac do miazgi wisniowej (mam 30 kg wisni)??

Nie ma żadnych przeciwwskazań, w taki sposób postępuje się np. w fabryczkach rumu.

Cytat:Jeżeli mogę wlac, to czy tą nieruchawą MD też dodawac ??

Na twoim miejscu nie dodawałbym tej niepewnej MD.

Pozdrawiam
Fester

Skocz do: