Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arcyważny kąt
Witam

Już jakiś czas się nad tym zastanawiam, przeglądałem forum, ale adekwatnego tematu nie zanlazłem, więc pytam:

Pod jakim kątem należy przechowywać butelki z winem leżakującym?

Do tego czasu to po prostu kładłem odpowiednio docięty króciec dachowy 30x40 mm i po sprawie, ale niektóre korki nie w pełni były zamoczone, a to chyba nie dobrze.
Odpowiedz
mieszkam niedaleko sklepu winiarskiego "wino z pasją" wina z całego świata, kącik degustacyjny, szkolenia itd. stoją tam szafy typowe do przechowywania i ekspozycji trunków. Zauważyłem, że wszystkie butelki leżą w nich pod kątem nie większym od 20-25stopni korkiem w dół. Żadna nie leży płasko. Zapytam ich czy to reguła czy raczej sposób prezentacji, czy są też jakieś zalecane pozycje leżakowania.
Dziwi mnie Jurdziu, że niektóre korki nie były zamoczone? korek "wypada" po środku butelki i nawet jak leży płasko to powinien być cały umoczony, chyba że masz niepełne butelki?:diabelek:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Jurdziu Pod jakim kątem należy przechowywać butelki z winem leżakującym?
Bezpośrednio po zakorkowaniu - pionowo (przez jakieś 24h, dla wyrównania ciśnienia), potem - poziomo. Mniej więcej poziomo, +/- 10-15 stopni nie ma znaczenia, byle korek był zamoczony.
Odpowiedz
Ja sobie sam w piwnicy wykombinowałem półki. Miałem półkę akurat na długość butelki. Butelkę położyłem sobie tak, żeby korek był zamoczony i wyszło mi, że wysokość podpórki musi mieć ok. 7,5cm z czego wcięcie na szyjkę w tej wysokości musi mieć ok. 14mm i butelki ładnie leżą na półkach z korkiem zanurzonym w winie no i ładnym bąbelkiem powietrza dokładnie w załamaniu pomiędzy trzonem butelki a początkiem szyjki. Czyli tak jak być powinno :D Polecam ten sposób. Jakby ktoś był chętny na obczajenie mojego pomysłu to proszę o takie info. Postaram się zrobić jakąś dokumentację foto i rysunkową.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez lucjan23
Ja sobie sam w piwnicy wykombinowałem pułki.

Lucjan23 korzystaj ze sprawdzania pisowni w Firefoxie, bo inaczej moderatorzy mianują cię pułkownikiem. :diabelek:
Odpowiedz
Ogólnie staram się nie popełniać błędów, ale nie ma ludzi nie omylnych.

Skocz do: