Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowa regału we wnęce ściany.
Witam wszystkich,
Z racji tego że pomału zbliża mi się termin butelkowania win (miesiąc - dwa), a nie miałem gdzie ich za bardzo trzymać, postanowiłem stworzyć im miejsce do leżakowania. Dostałem ostatni sporo różnych palet więc mogłem brać siebie pracy.

Regał dałem do wnęki w garażu, myślę że wnęka spowoduje utrzymanie w miarę stałej temperatury. Trzydniowa obserwacja zdaje to potwierdzać +/- 0.3 stopnia od 15.5 stopni. 

Poniżej kilka zdjęć z krótkim opisem.

1. Wycinanie "kółek" za pomocą wyrzynarki dało nie najgorszy efekt. Deski były różnej wysokości. Później dobierałam he w pary aby mniej więcej były tej samej wysokości.
[Obrazek: IMAG0020.jpg]

2. Inne ujęcie. W tle widać szlifierkę domowej roboty, na której deski były szlifowane.
[Obrazek: IMAG0021.jpg]

3. Czas na skręcanie. 
[Obrazek: IMAG0023.jpg]

4. Pierwsza przymiarka. Regał stał niestabilne i okazało się że nie które pary desek nie są w poziomie. Poprawiłem ten błąd, dodatkowo poświęciłem jeden "poziom winny" na nalewki o pojemności 100 Ml. Stwierdziłem, że jednak dorobię drzwi które dadzą osłonę przed światłem oraz ochronią przed zbyt gwałtowną zmianą temperatury. :tancze:
[Obrazek: IMAG0025.jpg]

5. Tu już zamontowane drzwi, dodatkowa półka na nalewki oraz wymalowana na biało wnęka. I oczywiście osobna półka na cydr :)
[Obrazek: IMAG0066.jpg]

6. Ocieplenie drzwi
[Obrazek: IMAG0070.jpg]

Podsumowując.
Efekt pozytywnie mnie zaskoczył. Samodzielne wykonanie cieszy bardzo :)
Wszystko malowane lakierem bezbarwnym. Rysiek do drzwi celowo nie malowany.
Koszt 5 zł za konfirmaty + 20 na płyny  :D
Czasu pracy nie liczę, ponieważ robiłem regał po pracy w wolnej chwili

Mam nadzieję że regał będzie dobrze służyć. 

Pozdrawiam

W drugim poście zdjęcie z zamkniętymi drzwiami, ponieważ nie mogłem dodać następnego zdjęcia pomimo limitu od 10.

[Obrazek: IMAG0076.jpg]
Odpowiedz
Fajna konstrukcja, jedyna uwaga, brak kłódki :D.
Lech
Odpowiedz
Hehe :D
Miejsce na kłódkę jest; więc jak za szybko będzie ubywać to odrazu zakładam hehe. Ale puki co tylko nalewkę tam mam (38 setek :)), kilka butelek jest w domu to "chyba" przetrwają ;).
Odpowiedz
Dobry skobel to podstawa. Plus za wykorzystanie wnęki. Miło popatrzeć na efekty pracy. Pozdrawiam
Wasze zdrowie!
Odpowiedz
Dziękuję za opinię :)
Odpowiedz
Jak masz chwilkę, to polecam kupić po taniości jakiś pirograf czy jak ta wypalarka się obecne nazywa, i troszkę te drzwi przyozdobić jakimś winogronkiem czy co tam autor lubi. Mały koszt, godzinka pracy a efekt warty zachodu.
Oczywiście najlepiej wygląda taki regał, kiedy jest zapełniony pełnymi butelkami :D
Odpowiedz
Ładne. Pomysłowe zagospodarowanie wolnej przestrzeni.

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
Sam regał chce ozdobić metodą transferu wydruku laserowego za pomocą rozpuszczalnika nitro. Tylko chwilowo nie mam czasu znalezienie projektu i wykonanie transferu. O ozdobienia drzwi nie myślałem, pomysł z winogronami jest fajny i myślę że go zastosuję :).
Na tą chwilę jeszcze gromadzę butelki na wino. Po zabutelkowaniu wszystkich win myślę że regał będzie pełny :).
Jak przyozdobię drzwi/regał lub wcześniej zabutelkuję wina to wrzucę jeszcze zdjęcie.
Odpowiedz
Niestety wnęka nie trzyma temperatury :/.
Podczas zimy temperatura w wnęce wahała się w okolicy 5 - 8.
Niestety teraz podczas upałów pokazuje ok. 21.
Jak bardzo takie wahania temperatur mogą zaszkodzić przechowywaniu wina i nalewek ?

Pozdrawiam
Odpowiedz
21 stopni, to nie problem dla nalewek.
Odpowiedz
A wahania 5 - 21 w ciągu całego roku ? Mam nadzieję, że poniżej zera nie spadnie.
Wina pewnie gorzej to odczują. Jak przez dwa lata nic im nie będzie to już będę szczęśliwy. Ale czy wytrzymają ...
Odpowiedz
Jeżeli wina będę dobrze odfermentowane to też raczej nic nie będzie się działo. Poza tym zmiany następują w dłuższym przedziale czasu nie z godziny na godzinę. Ja bym się nie martwił. Gorzej jeżeli masz tam po 30 stopni to już bym w największe upały chował gdzieś indziej.
Wasze zdrowie!
Odpowiedz
Trochę mnie uspokoiłeś. Podczas największych upałów, najwyższa odnotowana temperatura to 22.4.
Boję się jeszcze mrozów. Ujemne temperatury są gorszym wrogiem ? Przyjdzie zima -30 i może być ciężko.
Regał jest w garażu murowanym, ale nieocieplanym. W samym garażu pamiętam temperatury rzędu -4 stopnie przy temperaturze na zewnątrz - 20.
Drzwi do regału ociepliłem styropianem więc nie powinno być bardzo źle. Ale co jeżeli też odnotuję - 4 w regale ?
Pragnę zaznaczyć, że uciesze się jak wina będą mogły leżakowania 2 lata na tym regale.
Odpowiedz
-4 to nie problem. Twoje Wina raczej mają więcej jak 10% alkoholu więc byłbym o mrozy spokojny. Chyba że ten garaż masz gdzieś na grenlandii ;)
Wasze zdrowie!
Odpowiedz
Wina zaczynają się od 14 % :D. Nie martwiłem się nawet bardzo o zamrożenie butelek, ale bardziej że temperatura od -4 do 22 stopnie w ciągu całego roku może zepsuć trunki.
Dziękuję za pomoc. Jestem już spokojniejszy.

PS. Pierwszych 13 butelek wina białego "Skrzycha" już na regale :).
Ok. 50 innych czeka grzecznie w dymionach na swoją kolej.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
Regał pomału się zapełnia :)

[Obrazek: IMAG0006.jpg]
Pozdrawiam 

Skocz do: