Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cięcie winorośli - pytania początkującego
Jestem  bardzo początkującym w uprawie winorośli i zrobiłem trochę błędów po posadzeniu moich krzaczków. Chcę ratować sytuację, a że dopiero raczkuję w temacie proszę o pomoc.

Mam taki krzaczek dwuletni jak na zdjęciu. Niestety nie był nigdy przycinany i nie dbałem o niego do tej pory - zresztą o żadne zasadzone krzaczki nie dbałem. Na niektórych winoroślach jest po jednym gronie, na niektórych nie ma. Chciałbym go poprowadzić wg guyota na dwa ramiona ale nie wiem jak go przyciąć w marcu. Proszę o pomoc - nakreśliłem dwie opcje cięcia na rysunkach.

Przy okazji spytam o coś czego chyba nie rozumiem. Jeśli dana winorośl, które owocowała stanie się łozą (zdrewniała), to czy można jej użyć np. na czopka? Jak poznajecie w marcu, które winorośle owocowały, a które nie?

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Zacznę od tyłu...
Poznasz zawsze po grubości łozy.
Tak może być użyta jako czopek.
Osobiście zostawiłbym te dwie górne i przygiął do formy guyota.Cięcie luty-marzec,ramiona do 50cm przygęte pałąkowato do pierwszego drutu.
Ze zdjęcia widzę 4 latorośla wyrosłe z pnia czyli zeszłorocznej latorośli, ale mogę się mylić...
To szczepiona sadzonka była? Dziwne zgrubienia nad ziemią widać,chyba,że piesek przygryzł?

Są i inne opcje.Ja widzę to tak jak wyżej...
 Pozdrawiam
 Narc

Chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy...
Odpowiedz
Zacznijmy od nazewnictwa - to znacznie uprości sprawę:
- Na zdjęciu są krzewy winorośli, nie krzaczki.
- Te części krzewu, które urosły w tym roku (zielone) nazywamy latoroślami.
- Części zdrewniałe (brązowe) to łozy.

Moja propozycja na uformowanie dwuramiennego Guyota;
- (lewa strona krzewu)(górna strzałka)(zielona latorośl) - zostawić na jedno ramię (nazwijmy je lewym ramieniem),
- (prawa strona krzewu)(dolna z trzech strzałek)(zielona latorośl) - zostawić na prawe ramię)
- resztę wyciąć.

Notabene, najlepszy jest Guyot jednoramienny.

Czopki stosuje się w Royat.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Skocz do: