Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cicha fermentacja a pierwsze siarkowanie.
Dlatego w w/w poście napisałem o wcale nie głupim pomyśle z dosładzaniem cukrolami. Kiedy ja bym je stosował? Na pewno, gdy użyliśmy bayanusów (lub innych szczepów wysokoalkoholizujących) a chcemy mieć wino półsłodkie.
PS Stosowanie pirosiarczynu w dawce 4 g/10 litrów wina celem ubicia bayanusów przed dosłodzeniem dla mnie jest totalną pomyłką.
Krzysztof

Stacja meteo na Winnicy Świętne
Po zbanowaniu proszę koniecznie o wyrejestrowanie mnie z forum. 
Odpowiedz
Ok, więc dajemy drożdże o określonej tolerancji i jedziemy ze śmiertelną dawką 0,06g siarki wino półwytrawne, odfiltrowane na ile się da w domowych warunkach. Co może pójść nie tak...
To teraz jeszcze chcę usłyszeć o zabiciu wina. I o tym, dlaczego dawka 1g/10l zabija wino, a nie zabija wg Ciebie drożdży, bo w ostatnich postach tak dałeś do zrozumienia.

W żadnym z moich postów nie mówie o bayanusach, podkreślam.
Odpowiedz
(05-12-2016, 15:51)kilis napisał(a): Ale jakoś te wino planujesz? Chyba, że wyjdzie co wyjdzie.
Siarkować zaraz po burzliwej, bez pozbycia się większości drożdży to kiepski pomysł.
Nic nie da poza zwiększeniem ilości SO2 i zabiciem części drożdży.

Moje rozważania są teoretyczne. W tej chwili mam w f. burzliwej czarny bez z dodatkami(aronia, czarna jagoda i wiśnie), drożdże Fermivin(na 14%). Gdybym po fermentacji burzliwej podzielił nastaw na trzy części:
  • pierwsza z piro po burzliwej
  • druga siarkowana przy którymś kolejnym zlaniu
  • trzecia bez piro
to jaki będzie efekt końcowy? Które wino będzie najlepsze? Czy to da się wyczuć, czy też nie będzie różnicy?
Zapomniałem dodać, że celuję w 3, 4blg.
Odpowiedz
Cytat:odfiltrowane na ile się da w domowych warunkach. Co może pójść nie tak...

Trzeba użyć  filtrów z odpowiednią płytą filtracyjną np http://www.eurowin.pl/pl/c/Filtracja/114

Cytat: Gdybym po fermentacji burzliwej podzielił nastaw na trzy części:
  • pierwsza z piro po burzliwej
  • druga siarkowana przy którymś kolejnym zlaniu
  • trzecia bez piro

Moim zdaniem najlepsza będzie środkowa, ale każdy robi jak mu pasuje i smakuje.
przyjmuję bana bez ostrzeżenia
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
Trochę te filtry kosztują - niestety. Na razie zostanę czy opcji 2.

("Temat siarkowania, w celu wybicia drożdży to fantasmagoria. Coś takiego nie istnieje! O ile, oczywiście nie chce się "zabić" wina...")
- Maciej, mógłbyś coś więcej na ten temat napisać.
Moje podejrzenie, że piro zaraz po f. burzliwej zuboży jakoś wino wydaje się być uprawnione.?
Odpowiedz
Piro tuż zaraz (a nie tydzień po) po burzliwej nie ma sensu. Najpierw trzeba pozbyć się większości osadów i drożdży.
W przeciwnym razie 1g/10l zwiąże się ze wszystkim co w winie pływa, a ubije tylko część drożdży.
Jeśli chcesz wino z cukrem resztkowym buraczanym to po pierwsze użyj słabych drożdży, po drugie już to pisałem nie raz.
Schładza się nastaw poniżej temperatury pracy drożdży, zlewa znad osadu (jak opadnie) i siarkuje. 40-60mg/l SO2 (0,6-1g/10l)
4g/10l to pomyłka, wino będzie dusić od SO2. Samo z wina nie zniknie przez lata.
Zatrzymywanie pracującego wina za pomocą siarki to są fantasmagorie jak to Maciek napisał.
Odpowiedz
Mikael, Krzybet, nic więcej ponad to co napisał Kilis.

No... może tylko mała uwaga - nigdzie nie napisałem, że dawka 1g/10l "zabija" wino.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
W moim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie doprowadzenie fermentacji do kresu zdolności przetrwania drożdży w określonym woltażu(14%), kilkukrotne zlanie znad osadu i dopiero wtedy dosłodzenie(3 lub 4blg) razem z siarkowaniem.
Odpowiedz
Krzybet - w dobrym kierunku idziesz. Po siarkowaniu odczekaj parę dni i dopiero dosładzaj.

Pozdrawiam Janusz.
W wodzie widzisz odbicie własnej twarzy, w winie - serce drugiego człowieka.

Skocz do: