Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co do butli
Witam wszystkich tym razem proszę o wyrażenie waszej opinii. Ostały mi się 2 butle. Jedna 5 L oraz druga 15 i teraz mam pytanie co w nich nastawić:glowa_w_mur:
Czytam i czytam i czytam te wszystkie przepisy i mam mętlik w głowie:rtfm:
Zastanawiam się między 3 winami:
-ryżowym
-hibiskusowym
-herbacianym
Jeśli możecie jakoś pomóc, doradzić wyrazić opinie , które waszym z tych win zrobić to będę wdzięczny.
:tuptup:
Odpowiedz
W 15 l zrób wino ryżowe wg przepisu Skrzycha http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=2062 a w 5 l np cydr z soku kartonikowego http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=11061 .
Odpowiedz
No właśnie wina typu wermut nie wchodzą w grę. Moja narzeczona ich nie lubi także odpadają. A cydra specjalnie ominąłem bo mieszkałem parę lat na wyspach i mam dość tego trunku:lol:

Odpowiedz
Współczuję klęski urodzaju, 2 wolne balony. Nie jeden by Ci pozazdrościł;)

A tak na serio możliwości jest co nie miara, przejrzyj jeszcze raz wątki o winach zimowych i egzotycznych, coś Cię na pewno natchnie.

Mi ostatnio po głowie chodziły: kawowo-rodzynkowe, daktylowe, figowe, z kiwi, z mango, wreszcie rodzynkowe z suszonym owocem czarnego bzu.

Możesz też poczekać do wiosny na mniszki i inne kwiatki (jak ja to zrobiłem) ;)
Odpowiedz
(30-01-2011, 18:59)caze22 napisał(a): Jedna 5 L oraz ......

Witaj!

Ta butla/ słoik, aż się prosi o nalewkę.
Odpowiedz
Mam już nastawione orzechy po krzyżacku , nalewki z dzikiego bzu ostały mi się jeszcze 2 butelki i jakoś nie mam parcia na nalewki:D Narzeczona mnie ciśnie o jakieś likiery , kremy ale to już inna historia. Nastawie w tej małej chyba hibiskusowe a w dużej z ryżu z rodzynkami. Powiedzcie mi jeszcze czy bayanusy będą do tego dobre czy może wybrać jakieś inne drożdże?
Odpowiedz
Ja osobiście proponowałbym w 15-tce nastawić herbaciane wg przepisu:

- 7 łyżeczek stołowych sypkiej herbaty( gatunek wedle gustu)
-1,2 kg rodzynek(najlepiej królewskich)
-2 kg cukru
-2 pomarańcze
-2 cytryny
-5g pożywki dla drożdży
-7 litrów wody
-drożdże madera

oczywiście na 15 litrów możesz nieco zwiększyć ilości składników, tylko nie kuś się na tanią herbatę w torebkach, kup taką droższą w postaci wiórków - ja płaciłem ok 7 zł za opakowanie i zostało mi jeszcze herbaty na 50 litrów wina.
Odpowiedz

W tej 5 l bańce to ja bym zrobił albo hibiskusa
ewentualnie kiwi wiele osób je sobie chwali ;p

a na 15 l to o tej porze roku nie mam pomysłu

Odpowiedz
W drugiej butli nastawiłem hibiskusowe z rodzynkami:) Ale okazuje się , że mam szczęście i dziś odwiedziłem targ a tam pani na sprzedaż02-822 miała balonik 5L wiec wiele się nie zastanawiając zakupiłem go( nie pominę faktu , że cena również była okzayjna całe 5 zł:nie: )W związku z tym dylemat powrócił co do butli. Wino herbaciane , kiwi , kawowe odpada co myślicie o winie z suszonych śliwek? Macie może jakieś inne pomysły?
Jutro jak dobrze pójdzie wezmę się nastawianie ryżowego z rodzynkami:)
Odpowiedz
Caze, ja mam chyba z 6 "piątek" eksperymentalych. Zawsze jak robię takie piątkowe eksperymenty, to fementuję nastaw w plastikowym wiadrze 10 litrów. Tak obliczam składniki, żeby po wyrzuceniu części stałych i po zlaniu znad "grubego" osadu wyszło 5 litrów - i to sobie dojrzewa w piątce. Polecem takie rozwiązanie.

Co do win "zimowych" to polecam rodzynkowe, hibiskusowe i Czarnoporzeczkowokartonowe oraz Ciemnowinogronowohorteksowokartonowe :sloik:

EDIT: no i zapomniałem - kiwi z rodzynkami! to chyba najlepsza propozycja na ten czas!
Odpowiedz
Zbyszek jest skromny, więc zapomniał o swoim cytrynowym eksperymencie wspomnieć. :)
Moim zdaniem interesujące może być hibiscusowe, kartonowe winogrono-czarna porzeczka albo wiśnia-czarna porzeczka, ewentualnie w Macro można kupić 2,5kg paczki mrożonej czerwonej porzeczki, jeżyn, wiśni, truskawek i malin.
Nie próbowałem, ale na forum kiwi cieszy się dobrą sławą.
Odpowiedz
Czytałem dziś w jakiejś książce o winach o winie z suszonych śliwek. Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenia z tym? Przepis nie wydawał się skomplikowany i akurat do piątki ale wole podpytać się fachowców:) Jeśli tylko znajdę czas postaram umieścić się zdjęcia bananowego z rodzynkami i hibiskusowego. Póki co ładnie pracują :) Wszystkie moje winne eksperymenty wzbudziły u mnie w pracy niezłe zamieszanie:D W pozytywnym sensie oczywiście i sam dyrektor deklarował się , że ma ochotę skosztował bananowego:d Mam nadzieje , że go nie spartolę:d:D

Odpowiedz
Tu masz trochę podpowiedzi http://wino.org.pl/forum/search.php?toke...mit=Szukaj
Odpowiedz
Niestety albo i stety muszę ponowić pytanie co do butli 5L. Babcia wynalazła jeszcze jedna na stryszku:) Mam już nastawione bananowo rodzynkowe, hibiskusowe rodzynkowe oraz z suszonej śliwki. Zastanawiam się nad kiwi ale szukam jeszcze jakiś innych opcji. Co myślicie o winie z żyta? Mam wolny balon 15 L i chce spróbować je nastawić. Mocne 18%.
Odpowiedz
Lepsze kiwi, zwłaszcza teraz
Odpowiedz
Ja wczoraj nastawiłem 10 l z kiwi ;]

a z żyta bez innych dodatków to nie za bardzo wiem jaki będzie smak ;)
obawiam się że nic specjalnego
Odpowiedz
polecam na wino herbate saga pigwa dzika róża malina + dodatki rodzynki pomarańcz cytryna wedle uznania ja na 10l wina robiłem herbate z 10 saszetek w ok. 5 l wody pozniej do gasiorka idrozdze pozywka cukier i cala reszta. wg mnie ciekawy smak polecam
Odpowiedz
Ja o żytnim czytałem pozytywne opinie. Tylko mankamentem tego wina jest to , że musi to być mocne wino 18% oraz minimum 2 letni okres leżakowania i wtedy niby winko jest porównywalne do wina winogronowego.
Nastawie chyba to winko z kiwi bo widzę , że strasznie dużo ludzi zachwala.:)
Odpowiedz
hibiskus-ryż-rodzynki to mój typ jak na tę porę roku ;) moje dojrzewa spokojnie w piwnicy, a jakbym miał kilka piątek to bym eksperymentował... może hibiskus bez dodatków? w makro można kupić dość tanio, ale ceny i ilości kwiatów (w gramach) nie pamiętam :/ ciekaw jestem jak smakuje wino z kiwi...
Odpowiedz
Nie widziałem w Makro, ale w Tesco można dostać 3 zeta za 50g hibi.
Odpowiedz
W tesco jest taki chyba po 3.19 50g.
Taki sam w podobnej cenie widzialem w auchanie (tam jest wiekszy wybor - oprocz hibiskusa i maliny jak w tesco jest aronia, owoce lesne i DR, czy był owocowy i porzeczkowy nie pamiętam).
Jak masz auchana pod ręką to może DR albo aronia na suszu.
Odpowiedz
Tylko, że tam jest mnóstwo jabłka i to mnie trochę zniechąca. Jak chcesz, próbuj. Chętnie się dowiem. Aronia i owoce leśne brzmią kusząco ;)
Odpowiedz
No ja już decyzje podjąłem 5 kiwi i 15 z żyta.:) Zastanawiam się nad zakupem kolejnych balonów aby piwnice zapełnić:D Narzeczona oczami tylko przewraca i się kiedy będzie już coś gotowe:glowa_w_mur:
Odpowiedz
W międzyczasie (po ok. 1 miesiącu) powie, że to nie to:nie:
Odpowiedz
(22-02-2011, 15:43)Grze$ napisał(a): W międzyczasie (po ok. 1 miesiącu) powie, że to nie to:nie:

A jeszcze po jakimś czasie, że ma już dość tego ciągłego bałaganu :nie:
Odpowiedz

Skocz do: