Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co mi wyszło lub nie wyszło w 2018 roku.
Jeśli chociaż jednej osobie coś się przyda z tych moich wypocin to warto napisać posta.
Dwójniak - wiśniak na miodzie gryczanym to już brzmi smakowicie, gryka to mój ulubiony miód ale ale cena często jest zaporowa i najczęściej robię na nim nalewki.
Odpowiedz
Zaporowy to jest wrzos (dobrze, że się nie nadaje jakoś specjalnie do fermentowania). Dobra gryka to jakieś 35-40zł za słoik, ja wiem czy to aż taka różnica?
Polecam samemu zacząć hodować pszczoły, taniej będzie, a ile zabawy i satysfakcji przy tym... Dwójniak gryka z wiśnią brzmi fajnie, zamrożę z wiadro owoców, bo gryke wiruje pewnie za dwa-trzy tygodnie dopiero tegoroczną. Tymczasem jutro jagodziak i wiśniak na resztce rzepaku, i pewnie trzeci w tym roku aztecki, z tym że zamiast agawy pójdzie syrop klonowy na koniec. I eksperymentalnie 5l trójniaka z czereśnią, ale tu się rewelacji nie spodziewam.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
W zeszłym roku kupowałem grykę po 25zł za słoik 1,1kg, ale teraz nawet na tyle mnie nie stać. Chyba że trafi się w końcu praca.
Gryka to o tyle fajny miód do dwójniaka, że nie jest tak ulepkowato słodki jak inne. Plus kwasek z owoców i mamy idealny balans.
Odpowiedz
Rzepakowy i wielokwiatowy mam od kolegi pszczelarza po 10 zł za kilo - da się żyć, ale na grykę nie mam dojścia w dobrej cenie. Hodować własne pszczoły to moje marzenie, ale jestem silnie uczulony na jad (już lądowałem w szpitalu po kontakcie z dzikimi osami - pracuję w terenie).  O tej gryce i wiśniach to już siedzę i myślę, może wybiorę się do jakiegoś pszczelarza z kilkoma buteleczkami pogadać o starych polakach.
Odpowiedz
@Suchowryjev - jeśli chcesz zrobić dobrego (a moim zdaniem nawet bardzo dobrego :D) czwórniaka to zerknij tutaj, zrobiłem ten miodek na podstawie przepisu kolegi Bogi'ego, moim zdaniem wart polecenia.
@kokoryczka - no fakt mając taką możliwość pozyskiwania miodu w cenie bardzo dobrej, nie dziwię się Twojej pasji, ja pozyskuję miody w akcji Plecionki, są moim zdaniem bardzo dobrą, no i cena jeszcze nie powala.
Ja właśnie mam odłozony miód gryczany na wiśnie, a także będę robił miód czarnoporzeczniak na mieszance gryki z wielokwiatem.
Lech
Odpowiedz
https://streamable.com/k2pky

Wykopałem w czeluściach dysku filmik z moim wiśniaczkiem. Jak na dwójniaka fermentował intensywnie i krótko (koło miesiąca?). Zapewne pomogła mu w tym końska dawka Lalvinów i obecność soku owocowego. Skończył na 24Blg, co uważam za przyzwoity wynik, biorąc pod uwagę dodatkowe Blg z soku (zajmującego 30% objętości nastawu).
Odpowiedz
Idealnie nadaje się na wygaszacz do telefonu ;-)
Odpowiedz
Nie jest możliwym, żeby sprzedawać miód po 10zł/kilo i na nim zarobić. Ale przy obecnej cenie cukru można szaleć i lać do podkarmiaczek... :) Oczywiście jak wpadniesz z butelkami czegoś fajnego, to już inna historia :D
Odpowiedz
,,Ale przy obecnej cenie cukru można szaleć i lać do podkarmiaczek..." no i po co te złośliwości ??
Wiem dobrze ile jest pracy przy dużej pasiece i jak ciężko jest utrzymać się z samych pszczół, ale pszczelarz który ma pow. 100 uli nie sprzeda całego miodu w detalu, a w skupie to cena nie jest za wysoka, to jeśli sprzeda koledze dwa wiadra miodu i uraczy się dobrym trójniakiem - wszyscy będą zadowoleni.
Odpowiedz
Im większa pasieka tym niższa cena miodu - po prostu technologia produkcji inna :>
A co do własnego chowu (bo hodowla z definicji ma na celu doskonalenie pogłowia), to współcześnie są dostępne rasy i linie tak łagodne, że tylko idąc w warunkach, w których nie powinieneś musisz zakładać kombinezon :) Więc jeśli masz czas, żeby iść jak pogoda i pora odpowiednia, to nie ma co się bać pożądleń, bo ich po prostu nie będzie.
Rzeczywistosc to iluzja wywolana brakiem alkoholu.
Odpowiedz
Zadna zlosliwość, ani wielkość pasieki nie sprawi, że miód będzie tańszy o 5 zł niż najtańszy w skupie. Jak po znajomości kupiony to może i miód, jak ktoś taką ma cene dla obcych - to leje cukier. Koło mnie mają 650 uli stacjonatnych. Sprzedają po 10zł do hurtownika w zakopanym, ponoć turyści zachwyceni "tatrzańskim miodem" :D
Odpowiedz
(24-06-2018, 19:14)Mikael napisał(a): Nie jest możliwym, żeby sprzedawać miód po 10zł/kilo i na nim zarobić. Ale przy obecnej cenie cukru można szaleć i lać do podkarmiaczek... :) Oczywiście jak wpadniesz z butelkami czegoś fajnego, to już inna historia :D

OK - rozumiem. 
 Co do Zakopanego to wszystko się zgadza, kupiłem tam ser - który nadawał się tylko do kitowania ram okiennych.
 Mikael - oblatany jesteś w miodzie to może mi podpowiesz - co to jest i do czego się nadaję ? Od znajomego , znajomego pszczelarza w formie wymiany barterowej dostałem wiadro ,,gorszego" miodu.
 Widać w nim zanieczyszczenia i ma on taką strukturę trochę napowietrzoną, z pszczelarzem się nie widziałem więc nie otrzymałem żadnych informacji o tym miodzie. Zastanawiam się czy przerobić go na szlachetny trunek czy trochę mniej szlachetny ??

Odpowiedz
Imho piana z zanieczyszczeniami, powstała przy nalewaniu, jak weźmiesz na nóż to powinno dać się w miarę smarować. Jak nie podejrzewasz pszczelarza o jakieś niecne praktyki to śmiało do fermentowania będzie się nadawać - ale dla pewności możesz zrobić sycony.
Odpowiedz
A czy przypadkiem ten miodek nie pracuje?
Moim zdaniem jeżeli piana jest tylko na wierzchu to może być od nalewania, jak pod spodem to za szybko zabrany pszczółkom i fermentuje - tak czy tak na przerób :D

Tomasz
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź - miód przeznaczę na trójniaki sycone - owocowe, zobaczę jakie owoce uda mi się kupić na bazarku ??
Odpowiedz
Od siebie polecam maliniaka - chyba najlepszy z owocowych jakie zrobiłem. Tyle że częściowo z leśnych malin, które po prostu powalały aromatem :) Później na 2 i 3 miescu czarnoporzeczniak i wiśniak. Każde z tych trzech owoców dostaniesz teraz na rynku. Robiłem jeszcze rodzyniaka, ale dopiero po kilku latach był pijalny. W strawbanie czyli truskawkowo-bananowym niestety przesadziłem z bananami, ale zapowiadał się ciekawie. Na razie czeka na degustację - już ze 3 lata :D

Jak sycone to raczej korzenne, chmielone itp, do owocowych nie syciłbym - szkoda miodu.

Tomasz
Odpowiedz
No a mnie właśnie strawbana wyszedł całkiem całkiem, popełniłem go ponownie.
A czytając zachwyty odnośnie agrestniaka, też go zrobiłem, jeszcze dwa nastawy miodowe w najbliższych dniach mnie czekają: czarnoporzeczniak i wiśniak.
Staram się nie sycić miodów, nawet jak korzenne to sycę tylko częściowo.
Lech
Odpowiedz
Dzięki za podpowiedzi, działam w temacie - dzisiaj pozyskałem czarne porzeczki. Narwane w zdziczałym sadzie koło domu którego już nie ma (ponoć mieszkała tam jakaś upiorna rodzina, którą pewnego dnia  po prostu znikła).  Owoce bardzo aromatyczne i teraz zastanawiam się czy dodać je po prostu do trójniaka i niech tak sobie razem fermentują (metoda trochę na lenia) ??

Odpowiedz
Ja wszystkie owocowe miody robię najpierw fermentując same owoce przez ~5 dni, a następnie w zależności jakie to owoce, albo wyciskając i dodając miód i resztę wody do uzyskania parametrów trójniaka, albo bez oddzielania owoców dodaje miód i potrzebną ilość wody (tak robię wiśniaka) i prowadzę fermentację burzliwą z owocami i dopiero na cichą oddzielam owoce.
Lech
Odpowiedz
No i ładnie :)

Zmiażdż owoce, dodaj pektopol i drożdże. Zmierz blg soku. Fermentuj w miazdze 3-5 dni. Ja zazwyczaj czekam, aż przerobi cały cukier z owoców. Do soku dodaj brzeczkę trójniaka odejmując tyle wody ile wycisnąłeś soku. Powinno być to 15-25% całości brzeczki.

Tomasz
Odpowiedz
Dzisiaj parę pomiarów trójniaków :
- czarna porzeczka z 10.VI Blg startowe 33 - 19.VII Blg 8   zlałem na cichą
- chmielak z 17.VI Blg startowe 32 - 19.VII Blg 17
- chmielak z 24 VI Blg startowe 32 - 19.VII Blg 15

Imbirowiec z 01.VI  zlany na cichą 20.VI  Blg 2 -  dzisiaj 2 zlanie (foto) 

Odpowiedz
Moim zdaniem trochę za niskie te Twoje blg startowe, ja zwykle mam na poziomie 25 - 26*, choć ostatnio wiśniak zrobił mi się za słaby bo startowałem z poziomu 31*, no ale najwyżej domiodzę :D.
Stosujesz napowietrzanie i dzielenie pożywek na dwie dawki.
Lech
Odpowiedz
(19-07-2018, 22:25)lech.kuba napisał(a): Moim zdaniem trochę za niskie te Twoje blg startowe

Wiem, że powinno być na poziomie 34 ale traktuję ten pomiar tylko orientacyjnie (aby kontrolować spadek i postęp fermentacji). Dla mnie istotne jest trzymanie się proporcji - czyli precyzyjne odmierzenie dwóch składników miodu i wody oraz uzupełnienie wody po syceniu, a w przypadku znacznych ilości zebranych szumowin to i miodu.

Zawszę pożywkę dziele na dwie dawki ( pierwsza po wystartowaniu fermentacji, druga po spadku Blg o 10 stopni). Napowietrzam zlewając wystudzony miód przez kranik z wysokości 1,5 metra. 
   Dzisiaj nastawiam kolejny miodek i chcę na próbę napowietrzyć go tlenem medycznym, przy pomocy kamienia akwariowego.
Odpowiedz
Oczywiście masz rację, ja też zawsze stosuję się do proporcji 1:2 (przy trójniakach), i blg traktuję jako informacje potrzebną do sprawdzania przebiegu fermentacji(ostatnio pomiary wykonuje coraz rzadziej w trakcie fermentacji :D).
Ciekawy eksperyment z tym tlenem, napisz jaki i czy będzie to miało efekt w przebiegu fermentacji, a co za tym idzie w kondycji drożdży.
Lech

Skocz do: