Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co to jest BLG.?(Balling)...
no wlasnie co to jest jak sie to mierzy, w czym jest pomocne i czy 28 stopni to nie za wiele dla MD z biowinu (150 ml soku, 3 łyżeczki cukru, 300 ml wody, szczypta pozywki)czy to wogole jest oki?czy nie maja za goraco?i czy sok mi sie nie popsuje bo stoi juz48 h bo mi sie MD poszla sypac wczesniejsza, a na nowa musze poczekac kolejne 48 - 60 godzin. Pomozcie, czy moszcz moze sobie tak stac?jst bez cukru i wody w garnku, przykrytum gazą i na tym pokrywka szczelna.
Odpowiedz
Balling - (potocznie) to gęstosc brzeczki, nastawu wyrażona w stopniach Bllg (Ballinga)

1 stopień Bllg = gęstosc takiego roztworu cukru w temp. 20 st.C, który zawiera 1% cukru (wagowo), czyli 10 g cukru na 1 kg roztworu (uwaga - nie na 1 litr tylko na 1 kg)

Balling Karol Napoleon (1805-1865) - profesor nauk chemicznych na politechnice w Pradze, opracował i rozpowszechnił powyższą skalę do pomiarów gęstosci brzeczek i nastawów w piwowarstwie i winiarstwie.

Pomiary gęstosci nastawów wykonuje się areometrem, najlepiej jeżeli jest on wyskalowany w stopniach Ballinga, w przypadku innych jednostek możliwe są przeliczenia.
Odpowiedz
Od kilku lat robię wino, ale o tym słyszę po raz pierwszy. Choc widziałem już w kilku postach jednostkę bllg.
Dobrze, że JEST to forum. Człowiek może się czegos nauczyc.
Odpowiedz
Pytanie do JM
Czy istnieje jakis przelicznik na różne temperatury badanego roztworu? Chodzi mi o sprowadzenie pomiaru w temperaturze 24 C do wyniku w 20 C, na którą to aerometr jest wyskalowany? Czy pozostaje mi schłodzenie?
Kiedys sprawdziłem, że pomiędzy winem przetrzymywanym w piwniczce a tym samym winem przeniesionym do pokoju różnica wynosiła 1-2 Blg - co jest logiczne - zmiana gęstosci w zależnosci od temperatury.
Pozdrawiam
Rudi
Odpowiedz
Pytanie tylko do Szanownych Panów - jak to zmierzyc?
P.S
Odwalacie tu kawał dobrej roboty, forum pracyje nienagannie!!!wrecz perfekcyjnie!!!No ale co kultura to kultura.
Odpowiedz
Mam tabelkę pochodzącą od francuskiego areometru przeznaczonego do pomiaru zawartosci cukru w moszczach gronowych, gdzie podane sa poprawki dla pomiarów w różnych temperaturach. Niestety areometr wyskalowany jest w gęstosci g/dcm3, nie w stopniach Ballinga. Jesli jest ktos zainteresowany skanem tabelki to przeslę mailem jutro - kontakt na PW.
Odpowiedz
Więc wystarczy przeliczyc Bllg na gęstosc G (g/cm3, kg/dcm3):

Bllg = ((G - 1) * 266) / G

lub odwrotnie:

G = 266 / (266 - Bllg)

DarekRz:
Poproszę o tę tabelkę to poprzeliczam wszystko i udostępnię na forum.
Odpowiedz
Chyba nie pierwszy raz zamieszczam tabelkę do przeliczania różnych jednostek - gęstosc, °Oechsle , °KMW, Baumé, Brix, Balling, g/l oraz przeliczenie na potencjalny alkohol (tabelkę poprawiłem i uzupełniłem).

(wklejam tę część tabelki Macieja, która jest najistotniejsza. jak Maciej wróci z delegacji to poda link do pełnej tabeli - Darek Rz.):

Gęstość Balling
1,000
1,005
1,010
1,015 ...... 0,7
1,020 ...... 2,0
1,025 ...... 3,2
1,030 ...... 4,4
1,035 ...... 5,6
1,040 ...... 6,7
1,045 ...... 7,9
1,050 ...... 9,0
1,055 .... 10,2
1,060 .... 11,3
1,065 .... 12,4
1,070 .... 13,6
1,075 .... 14,7
1,080 .... 15,7
1,085 .... 16,8
1,090 .... 17,9
1,095 .... 18,9
1,100 .... 20,0
1,105 .... 21,0
1,110 .... 22,1
1,115 .... 23,1
1,120 .... 24,1
1,125 .... 25,1
1,130 .... 26,1
1,135 .... 27,1
1,140 .... 28,1
Odpowiedz
Maciej:
Problem w tym, że pliku *.xls nie wszyscy mogą otworzyc, to z jakiegos Excell'a? a tego nie mam.
Odpowiedz
Myslałem, że Excela mają wszyscy.
Najważniejszą częsc tabelki przerobiłem na *.doc
Odpowiedz
Wysłałem tabelkę JM i Rudiemu Fazerowi. Jesli ktoś jeszcze prosił mnie o to na poprzednim forum, proszę sie przypomniec - bo PW niestety sie nie przeniosły.
Odpowiedz
Bardzop proszę osoby znające się na rzeczy o sprawdzenie przelicznika geśtość - balling z postu Macieja. Mam pewne watpliwosci co do poprawnosci tej tabeli (szczególnie jej pełnej wersji) - bo mi np. wychodzi, że 20 Blg to gestość 1.081 (może 1.082) a nie 1.100 jak podaje tabelka. na dodatek wg pelnej wersji tabeli skala Ballinga znacznie odbiega od skali Brixa - dlaczego? obie podają % wagowy, wg tej tabeli do wyprodukowania 10% alkoholu wystarczy 155,9 g/l cukru ??? Inne żródła podaja od 167 do 169 g/l. :(
Odpowiedz
Tabelka podana przez Macieja albo zawiera w sobie jakieś korekty-poprawki do niewiadomych zastosowań, albo jak myślę jest niestety "Do kitu" i należy o niej szybko zapomnieć.

Przeliczenia są proste, jeszcze raz wzory:

gęstość (G) w g/cm3 lub kg/dcm3 na stopnie Ballinga (B)
B = [(G - 1) * 266)] / G

w drugą stronę stopnie Ballinga (B) na gęstość (G)
G = 266 / (266 - Bllg)

stopnie Ballinga (B) na ilość cukru © w kg/litr roztworu
C = 2,66*B/(266-B)

potencjalny alkohol (A) w % objętościowych
A = 1000*C/17
Odpowiedz
Szczerze mówiąc, poprawności tabelki nie sprawdzałem. Jestem szczęśliwym posiadaczem przyzwoitego refraktometru a tu pomiar jest prymitywnie prosty.
Tabelkę załączam raz jeszcze - naniosłem poprawki JM.

Załączone pliki
.xls   Skale cukrowe''.xls (Rozmiar: 20,5 KB / Pobrań: 4.261)
Odpowiedz
I dla wordowców nieexcelowych:

Załączone pliki
.doc   Skale cukrowe''.doc (Rozmiar: 74 KB / Pobrań: 2.405)
Odpowiedz
PS. Dobrze było by znaleźć PEWNE przeliczniki również pozostałych skal - zrobiłbym tabelkę na cacy i powiesiło by się na stałe w początkach Technologii.
Odpowiedz
Maćku, jaki masz ten refraktometr (model /typ)
gdzie ewentualnie można taki kupic
i jaki jest dla "winiarza" najlepszy

Dzięki
barteq
Odpowiedz
Mam jeszcze pytanie do interpretacji skali BLG. Czy dobrze rozumiem, że liczba punktów BLG to liczba procent cukru w roztworze wodnym?
Inaczej mówiąc, czy jeżeli oznaczę poziom w skali BLG soku owocowego przed fermentacją, to liczba jednostek blg mniej więcej jest równa stężeniu cukru (wiem, że potem, jak pojawi się alkohol, to wpływa on też na gęstośc więc takiego rozumowania nie można przeprowadzić)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez barteq Maćku, jaki masz ten refraktometr (model /typ) gdzie ewentualnie można taki kupic
i jaki jest dla "winiarza" najlepszy

Ja mam polski refraktometr PZO typu RR12, ale jest on dość drogi i chyba nie najlepszy do celów winiarskich.
Rzuć sobie okiem na topic Refraktometry
Jest też dostępny refraktometr na Browamator
Odpowiedz
facet123 - czytałem trochę o skalach BLG i Brix, więc chętnie podzielę się z Tobą tym czego dowiedziałem się. Jeśli się mylę, niech ktoś mnie poprawi!
Rzeczywiście skala Ballinga (BLG), to zawartość procentowa cukru w wodzie (przyrządy są wyskalowane na cukier w czystej wodzie - za chwilę to wyjaśnię) mierzona na podstawie pomiaru gęstości ciekrzy, najczęściej przy pomocy areometru (gęstość można mierzyć i innymi przyrządami, np. piknometrem). Tak więc jeśli znamy zależność stężenia od gęstości (co jest uwzględnione na skali winomierzy), to możemy zmierzyć zawartość cukru w wodzie. Z moszeczem (bez alkoholu jeescze) jest ten problem, że poza cukrem są tam jeszcze inne składniki - pektyny, białka, sole, które również wpływają na gęstość. Zakłada się, że jest ich tam 4% max, dlatego też od odczytu z cukromierza (czyli areometru) odejmuje się te 4 jednostki. Z winem jest ten problem, że jest tam alkohol, który sam ma mniejszą gęstość od wody, a więc znowu odczyt będzie dziwny - nie warto go interpretować. Uwaga - alkohol z wodą wykazuje tzw. kontrakcje cieczy, z więc jeśli zmieszamy 500ml wody i 500ml spirytusu, to niestety nie otrzymamy 1l, tlyko troche mniej (oczywiście suma mas będzie się zgadzać, tylko objetości będą różne). Piszę o tym, ponieważ nie jest łatwo uwzględnić zmianę gęstości nastawu od chwili kiedy pojawia się alkohol a jest jeszcze cukier. Ale gdy cukier zniknie możemy, znowu przez pomiar gęstości, oszacować zawartośc alkoholu (co również opisane jest w instrukcji cukro/winomierza).
OK, co z Brixami? Pomiar ten opiera się na optycznej własności cieczy ( i każdego przeźroczystego ciała) - ma inną szybość rozchodzenia się światła niż w powietrzu. Dlatego też światło przechodząc przez granicę powietrze-ciecz zmienia nieco kierunek, a więc ugina się pod pewnym kątem - tak wyznacza się współczynnik załamiania światła, a przyrząd, który do tego służy, to refraktometr (są różne typy refraktometrów). Co więcej, jeśli w cieczy jest rozpuszczona jakaś substancja, to wzpółczynnik załamania światła zmienia się wzraz ze stężeniem w tej substancji. I znowu, jeśli byłaby to woda z cukrem, to byłoby proste, ale moszcz zawiera inne składniki (niestety również długośc światła, a więc jego barwa ma wpływa na pomiar). Dlatego też używając refraktometru do pomiaru cukru w moszczu czynimy pewne przybliżenie. Jeśli pojawi się alkohol, to współczynnik załamiania światła będzie bardzo 'dziwnie' zależał od wszysktich skłądników nastawu.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pomiary refrakotmetrem są znacznie bardziej dokładne - refraktometry mają "bogatszą skalę" oraz często kompensację temperaturową (ATC), dlatego pomiar w pewnym zakresie nie jest zależny od temperatury (w przypadku cukromierza - zawsze). No i jeszcze jedna ważna cecha refrakometru - wystarczy jedna kropla jagody z krzacza lub 1 kropla moszczu, żeby dokonać pomiaru - czy już pora na winobranie czy jeszcze nie. W przypadku areometru potrzeba przynajmniej 100ml moszczu.

barteq - Moje doświadczenia z refaktometrem. Kupiłem sobie przyzwoity, refraktometr z metalowej obudowie ze skalą Brixa w zakresie 0-32 i kompensacja temp. (ATC). Dokonoywałem już wielu pomiarów na moszczu z jagód winorośli, i innych owoców (zwłaszcza leśnych), czyli o ciemnym soku, co może powodować problemy w odczycie przy innych refraktometrach - jest to taki model jak w Browamatorze (http://www.browamator.pl/szczegoly.php?g...dm=1456135). Mogę za spokojnym sumieniem polecić go innym winiarzom-amatorom zwłaszcza do pomiaru moszczy i oceny dojrzałości owoców przez pomiar cukru w nich.
Mogę też sprowadzić takie refraktometry z zachodzu i sprzedać (nowe) zainteresowanym za 2/3 ceny z Browamatora - proszę o ewentualny kontakt (nikodem@albatros.gliwice.pl).
Pozdrawiam i mam nadzieję, że moje wyjaśnienie będzie przydatne (starałem się możliwie prosto ale i od podstaw) oraz, że Szanowny Moderator nie skasuje tego posta :)
Nikodem
Odpowiedz
"czy 28 stopni to nie za wiele dla MD z biowinu "
Ja swoją md robiłem właśnie w 28 stopniach i wciągu 24 h pieniła się jak szalona:podstep:.Miałem drożdże tokay z biowinu.

Ps.Moje kompotowe(50l) aż kipi w tej temperaturze.:D
Odpowiedz
wg zachodnich winiarzy namnazanie drozdzy jest bardzo delikatnym procesem, przy wyzszej temp. ilosc alkoholu prod na tym etapie przekracza ilosci ktore komorka moze wydalic i nastepuje oslabienie blony kom.. Jest to wazne dla tych ktorzy chcą robic jak najmocniejsze wina, zeby błona byla jak najwytrzymalsza na alkohol ale .... no wlasnie.... nawet jak robimy slabsze wino i cos sie zaczyna chrzanic; fermentacja staje, to zaczyna nam zalezeć na wytrzymalosci drozdzy, ale to bylo juz niestety determinowane wczesniej, na etapie MD... :kwasny:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez JM
Więc wystarczy przeliczyc Bllg na gęstosc G (g/cm3, kg/dcm3):

Bllg = ((G - 1) * 266) / G

lub odwrotnie:

G = 266 / (266 - Bllg)

Czy zatem jeśli mam sok z wiśni o zawrtości cukru 12,5st Blg
to jego gęstość wynosi
G = 266/ 253,5 = 1,0493 [g/cm3]

czyli
1,0493 g zajmuje objetość 1 cm3
1000 g zajmuje X
"Bulk" soku to X = 1000 x 1 / 1,0493 [g x cm3 / g] = 953 cm3

a inaczej mówiąc 1kg soku zajmuje objętość 0,953 L ?

Proszę o potwierdzenie czy aby dobrze to pojmuję.
Z góry dziękuję.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez JosefBB
Proszę o potwierdzenie czy aby dobrze to pojmuję.
OK, dobrze pojmujesz, niemniej wystarczajaco dobre przybliżenie zależności Blg i gęstości roztworów cukru, to Blg*4, a wynik nalezy traktować jako tysięczne części gęstości roztworu po jedynce. Np Blg=12,5 pomnożyć przez 4 daje 50, czyli gęstość roztworu 1,050g/ml. Tak samo w druga stronę, gętość np. 1,080, 80/4 daje 20, czyli roztwór ma właśnie tyle stopni Blg. Nota bene, te 50 i 80 to jeden ze sposobów wyrażania zawartości cukru w roztworach tzw. skala Oechsle.
Pozdrawiam Jacek.
"Bo widzisz... w piciu nie trunek jest najważniejszy, a towarzystwo" - Stach Japycz "Ranczo"
Odpowiedz
Pozyskałem zatem dziś nowy oręż !!! :spoko:

dzięki
Odpowiedz

Skocz do: