Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czarny kolor owoców dzikiej róży
Witam,
Przepraszam tych którzy już czytali w innym wątku, ale ze względu na brak odzewu napiszę oddzielny wątek.

Kilka dni temu objechałem samochodem małe miejscowości pod warszawą i co znalazłem ? rugose i canine i cos jeszcze a mianowicie czarna dziką róze; owoce jak rugosa moze troche mniejsze tylko czarne, pestki ciemno różowe, bardzo soczysta i miesista (najbardziej ze wszystkih co znalazłem). Sok bordowy niczym z burków, po przekrojeniu na nożu i rekach zostało dużo soku. Rosło tego po kilkanascie krzaków, najpierw rugosa, potem czarna a potem canina.

czy ktos sie z takim czyms spotkał. zamierzam nastawić experymantalnie 5 litrów z czarnej. Znajomi nic o tym nie słyszeli, w internecie tez nie zanlazłem, nie wiem co o tym sądzić - czy kolor zmieniła pod wpływem jakiś srodków - wydaje mi sie ze nie - patrz kolor pestek i soku. A czy może ona byc np. trująca???

Co radzicie?
Odpowiedz
a nie sa to po prostu zepsute owoce rozy?
w okolicach stycznia wiekszosc owocow jest juz zczerniala, być moze niektore krzaki juz teraz zczernialy, roza ma ponoc duza ilosc podgatunkow, wiec moze niektore psuja sie wczesniej.
Odpowiedz
Nie wydaje mi sie, owoce sa gładkie, soczyste i pestki są różowe. Jest jeszcze troche wczesnie i nie było przymrozków,
Co radzicie, zrobic winko czy nie?
Odpowiedz
ja bym nie ryzykowal a nuz ten gatunek zawiera jakies fitotoksyny :O,
ja czarnej rozy jeszcze nie widzialem w zyciu i podejrzewalbym ze zobaczyc taka mozna tylko na śląsku w pobliżu kopalni węgla
:hahaha:
;)
Odpowiedz
jutro postaram sie wrzucic jakies fotki, wszystkich trzech gatunków. jak sie jej blizej przyjrzec to ma kolor bardzo ciemno bordowy ale blizej jej jednak do czarnego niz czerwonego. kolor wywaru z niej jest niesamowity.
z kolegamy stwierdzilismy ze wino mozna spróbowac zrobic a nastepnie przeprowadzic degustacje wsród miejscowych ludków, którzy codzinnie pija przed sklepem.
co wy na to.
Odpowiedz
Obiecane zdjecia:

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
2:

Odpowiedz
3:

Odpowiedz
i ostatnie, tak wiec te trzy gatunki rosną w jednym miejscu, jak widac roznią sie praktycznie wszystkim: kolorem, liscmi, wielkoscią owoców.

Odpowiedz
Widziałem już wiele gatunków zarówno rugosy jak i caniny, ale takiego mutanta jeszcze nigdy. W pierwszym momencie myślałem, że są to owoce zgniłe czy coś podobnego. Ale widac jednak że są ok.
Sprawdzałeś może ich smak czy sie rózni od zwykłej rugosy?
Odpowiedz
To jest ciekawe i piękne zarazem. Przy najbliższej okazji (jutro) zachaczę o wioski w pobliżu Łodzi, może mi się też coś ciekawego trafi.

Pozdro, ZWIREK
Odpowiedz
W smaku są duże róznice - rugosa jest raczej słodka, łagodna natomiast ta czarna jest raczej cierpka, delikatnie drapie w jezyk, jest chyba mniej słodka, tak jakby troche czeremchy, czarnego bzu i dzikiej róży razem, długo czuc ją na jezyku. Rugosa ma raczej miekki miąsz, rozłazi sie w palcach, a ta jest twarda i krucha no i jest zdecydowanie bardziej soczysta, no i strasznie brudzi sokiem. Natomiast kształt i budowa owocu jest identyczna, czarna jest troszkę mniejsza.
Rosną one w jednym miejscu po kilka kilkanasie m kwadratowych i ta czarna jest zdecydowanie najniższa.
Odpowiedz
Onego czasu czytałem parę artykułów na temat zmiany barwy kwiatów dot. to bodajże tulipanów.
Czynikiem wpływającym na zmianę barwy kwiatu były jakieś odczynniki chemiczne, którymi podlewano roślinkę.
Nie eksperymentowłem z kolorami kwiatów.
Wiem natomiast,że kolor drewna np. wiązów zależy od miejsca w którym rosną czyli od gleby .
Podejrzewam, że róza może rosnąć w miejscu gdzie zakopano jakieś odczynniki chemiczne wpływjące na kolor i siłę wzrostu ww róży.
Utylizacja odczynników chemicznych jest bardzo droga więc w latach 90 tych przy likwidacji wielu zakładów i chociażby pracowni chemicznych w szkołach podstawowych odczynniki potajemnie wywożono i zakopywano w ustronnych miejscach.
Proponuję wbić łopatę pod krzak jak zostanie tylko stylisko zrezygnować z róży
Pzd
Odpowiedz
Tomisław, nie wydaje mi sie - te wszystkie trzy gatunki rosną praktycznie razem przy polnej drodze wzgłuż płotu za którym ktoś sobie mieszka. Jak widac na zdjeciach rózni sie ona nie tylko kolorem ale i kształtem lisci.
Odpowiedz
To spytaj się tego co tam mieszka. Może to jakiś gatunek ozdobny, czy coś... Pewnie on będzie najlepiej zorientowany.
Odpowiedz
jaro a zapach tej czarnej podobny przy rozgniecieniu miazgi?

A moze dalbys jeszcze fote przekrojonego owocu? i pojedynczych pestek w zblizeniu?
Odpowiedz
Zapach raczej inny niz rugosy, ostrzejszy i taki toche "cierpki".

Odpowiedz
i kolejne

Odpowiedz
i ostatnie:

Odpowiedz
Widać, że nawet pestki ma zmutowane :D
W zwykłej rugosie są białe a tu krwiście czerwone.
Próbowałeś jak to smakuje?
Odpowiedz
Jeszcze raz
W smaku są duże róznice - rugosa jest raczej słodka, łagodna natomiast ta czarna jest raczej cierpka, delikatnie drapie w jezyk, jest chyba mniej słodka, tak jakby troche czeremchy, czarnego bzu i dzikiej róży razem, długo czuc ją na jezyku. Rugosa ma raczej miekki miąsz, rozłazi sie w palcach, a ta jest twarda i krucha no i jest zdecydowanie bardziej soczysta, no i strasznie brudzi sokiem. Natomiast kształt i budowa owocu jest identyczna, czarna jest troszkę mniejsza.
Rosną one w jednym miejscu po kilka kilkanasie m kwadratowych i ta czarna jest zdecydowanie najniższa
Odpowiedz
Jest to Róża gęstokolczasta - Rosa pimpinellifolia (ang. Burnet rose), o białych kwiatach i wysokości 0,5m.
Zobacz np. tu:http://www.bioimages.org.uk/HTML/T38444.HTM
Odpowiedz
Dzieki JAKO. To na pewno ta róża:
Teraz musze poszukać czy to można przerobic na wino.
Zdjecie ze strony:

Odpowiedz
Nastaw koniecznie z tego wino. Jestem bardzo ciekaw jakie będzie w smaku...
Odpowiedz
jaro:
widzialem w okolicach Rzeszowa sporo roznych odmian dzikiej rozy, ale przyznaje ze tej czarnej jeszcze nigdy i jestem ciekaw jakie z tego winko wychodzi tym bardziej ze jak mowisz sam owoc rozni sie smakiem i zapachem od czerwonych odmian, ktore poza wielkościa owocu jego ksztaltem i odcieniem w zasadzie niczym sie nie roznia.

Zatem popieram kolege Wesołego, zrób i podziel sie opinia, moze pojedziemy po sadzonki :lol:
Odpowiedz

Skocz do: