Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czas leżakowania - moc, rodzaj, surowiec
Witam,

Czy posiada ktoś rozpiskę(bardziej bądź mniej orientacyjną) ile wino można trzymać w butelce bez większej obawy o ocet? Głównie wina słabsze i stołowe. 

Oczywiscie rozumiem, że wraz ze wzrostem mocy i słodyczy można, a mocne desery nawet należy, trzymać dłużej aby cieszyć się pełnią sharmonizowanego smaku.

Planuję zrobić kilka win słabszych niż dotychcasz głównie robiłem, czyli 14% i mniej, idąc w stronę (pół)wytrawną, w tym wina po ok. 10%. 

Mam 7 33l fermentatorów, więc chce sobie zrobić dobry biznes plan, które i kiedy, żebym miał "ciągłość produkcji", jednak po kilka butelek z każdego wina chcę zostawić żonie(matka karmiąca piersią).

Wina będą siarkowane. 

dzieki za pomoc
pozdrawiam
Michał
Odpowiedz
10% powinno wypić się w ciągu roku. 12-14% mogą leżakować i po kilka lat. Zależy z czego wino. Ja mam gronowe, które leżakowało najpierw 2 lata w balonie a potem 8 lat w butelce i jeszcze jest ok. Ale dłużej to już raczej nie ma sensu.
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Odpowiedz
Dziękuję vanKlomp za odpowiedź, ma to sens :)

Innymi słowy 12-14% na celowniku a poniżej...jeszcze chcemy rozszerzyć rodzinkę więc żona musi na abstynencji zostać troche dłuzej, czyli słabe wina nie do masjowej produkcji :P
Sam skosztuję 10% i zdam relację żonie

pozdrawiam
Michał

Skocz do: