Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czas zacząć... Nowy Nastaw :)
Witam wszystkich po roku nieobecności!

Dzisiaj zebrałem winogrona (szczep nieznany, ciemne), umyłem, przebrałem, rozdrobniłem...
Wyszło mi 15 litrów miazgi.
Za chwilę planuję dodać 1 gram piro w celu wybicia dzikich drożdży / i tu chciałbym Was podpytać o sposób podania do miazgi - rozmieszać ten gram z sokiem czy po prostu wsypać do wiadra fermentacyjnego i zamieszać? ;) 1 gram wystarczy?
Po jakiejś godzinie planuję dodać 3 ml pekto. / wlać i zamieszać?

Później wykonam pomiar cukru. Kwasomierza jeszcze nie posiadam. // cukier zmierzony, wyszło 19 Blg

Po 24 godzinach planuję dodać matkę drożdżową - Bayanus G 995.
Balon posiadam 20 litrowy i planuję zrobić winko 18% półsłodkie.  

Dzięki za wszelkie uwagi i porady - jeszcze się uczę. :)
"vino pellite curas" - winem odpędźcie troski.
Odpowiedz
Jak sie doda piro do wybicia dzikich drożdży to od razu dajemy drożdże takie kupione, piro ich nam nie zabije?
Odpowiedz
Po 24 godzinach.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Drożdże dodane, gdy ruszy fermentacja dodam 4 gramy pożywki.
Fermentować w miazdze mam zamiar przez siedem dni.
W tym czasie będę cały czas kontrolować Blg - i powoli zabieram się za wyliczenia niezbędnej ilości cukru do otrzymania wina o mocy 18%.

Z 15 litrów miazgi powinienem uzyskać jakieś 10 litrów moszczu.
W 10l moszczu, który przed fermentacją miał 19 Blg co po odjęciu 4 Blg na niecukry daje mi 15% cukru w 10L - 1,5 litra to ~2kg cukru? /dobrze myślę?

P * 17 * L = G

Gdzie:
P - zakładana liczba procentów
L - objętość nastawu w litrach
G - całkowita ilość cukru w gramach

18 * 17 * 20 = 6120 gram
6120 - 2000 gram (początkowa ilość cukru w owocach) = 4120 gram do dodania? /wszelkie wskazówki są mile widziane ;)
Odpowiedz
Pierwsze się daje drożdże a po nich pożywkę czy pierwsze leci pożywka a potem drożdże ?
Odpowiedz
Najlepiej dać jednocześnie.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Dziękuje za ciekawą dyskusję i wszystkie cenne uwagi. :)

Dzisiaj Blg spadło do zera, więc czas na przygotowanie syropu.
Odpowiedz
Mam pytanie do bardziej doświadczonych Koleżanek i Kolegów ...

Czy podczas namnażania sie drożdży oraz pierwszego etapu fermentacji burzliwej niezbędny jest dostęp tlenu? Jeżeli tak, to dlaczego?
Odpowiedz
Do namnażania przydaje się tlen, bo drożdże robią to wtedy 20 razy szybciej.
Bez niego też to robią, ale zużywają więcej energii, a część z nich przechodzi na metabolizm cukru w alkohol.
Wtedy w czasie fermentacji nie jest im potrzebny.

Drożdży trzeba dawać tyle żeby fermentacja był sprawna, a nie bawić się w ich mnożenie.
Odpowiedz
Dziękuje kilis za szybką odpowiedź.

Cytat:W 10l moszczu, który przed fermentacją miał 19 Blg co po odjęciu 4 Blg na niecukry daje mi 15% cukru w 10L - 1,5 litra to ~2kg cukru? /dobrze myślę?

Już widzę, że źle policzyłem ilość cukru.

1 stopień Ballinga (skrót: °Blg) = gęstość takiego roztworu cukru w temperaturze 20 °C, który zawiera 1% cukru (wagowo), czyli 10 g cukru na 1 kg roztworu.

Moszcz zawiera w 1 litrze 150 gram cukru, czyli w 10 litrach mamy go 1500 g.
Czyli muszę jeszcze dodać 0,5 kg.

Skocz do: