Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy gotować miód do dosładzania nalewki?
Witam ponownie! Po sporej obecności i niedoszukaniu konkretnych informacji chcę zadać pytanie jak dosładzacie nalewki :)

Mam nalewkę na kwiatach akacji, bardzo dobra była rok temu, więc zrobiłem i w tym roku. Jedna butelka z poprzedniego rocznika tradycyjnie odłożona i ładnie sklarowana czeka na odleżenie :) Do rzeczy zatem.

1 - dosładzać miodem uprzednio go mieszając z wodą, gotując i studząc do temp. pokojowej?
2- czy wlewać jednak ciepły dobrze przegotowany miód z wodą do nalewki, albo odwrotnie?
3 - czy po prostu rozpuścić miód w nalewce, nie podgrzewając go ani trochę?

W większości przepisów jest "dodać syrop z miodu i wody, zagotowany i odszumowany".

Zdaję sobie sprawę, że miód traci sporo właściwości po przegotowaniu, chociaż nie wiem też ile właściwości straci na samym kontakcie z alkoholem :) Miód mam trochę skrystalizowany, nielejący się. Nalewka jest na spirytusie, nie na bimbrze. Wstępnie zalałem proporcjami 50/50 (spiryt/woda filtrowana). Miód jest z zaufanego źródła, chociaż nie wiem, czy to źródło nie zaczęło dosładzać cukrem :/
Odpowiedz
Ja robię tak, jak napisałeś w pkt.3.
Odpowiedz
Miód rozpuść nalewką, bez wody. Dopóki nie przekroczysz temperatury 40 stopni, nic z niego nie stracisz.
Odpowiedz
Rok temu do tej nalewki gotowałem z wodą, po czym ostudzony wlewałem do trunku.
Druga sprawa jest taka, ze zawsze mam zmętnienie. Niby powinno się wlewać zawsze bardziej stężony roztwór do mniej stężonego, ale w każde kolejności jest podobny rezultat. Cóż.. Czekamy na sklarowanie...
Odpowiedz
Spróbuj w ten sposób: włóż do słoja miód, zalej go alkoholem, odstaw na parę dni nie mieszając, po tym czasie, mieszaj kilka razy dziennie, aż alkohol rozpuści miód, odstaw do sklarowania i napisz czy jest lepiej.

Jaki to miód?
Odpowiedz
Dodanie miodu do nalewki zawsze powoduje jej mętnienie. Nigdy nie gotuję miodu. Nalewka dojrzewa pół roku także przez ten czas w pełni się wyklaruje, a miód nic nie straci ze swoich dobroczynnych właściwości.

Pozdrawiam Janusz.
W wodzie widzisz odbicie własnej twarzy, w winie - serce drugiego człowieka.
Odpowiedz
Nie rozumiem jaki cel miałoby mieć gotowanie miodu. Po przekroczeniu temperatury 40 stopni traci swoje drogocenne wlaściwości, a w wyniku ogrzania jedynie staje się trochę bardziej płynny, co nie ma znaczenia, bo nie zmienia się jego objętość, a w nalewce i tak się rozpuści.
Odpowiedz
(17-11-2015, 20:39)Ghaos napisał(a): Nie rozumiem jaki cel miałoby mieć gotowanie miodu.
Trochę szybciej nalewka się klaruje.
Odpowiedz
Tego nie wiedziałem, dzięki za informację. Ja swoich nalewek nie ruszam wcześniej niż rok po przyrządzeniu, dlatego czas w ogóle nie gra dla mnie roli i nie wziąłem tego czynnika pod uwagę. Ale do tej pory robiłem tylko nalewki ziołowe, a one ładnie się klarują.

Skocz do: