Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy nie zepsułem nastawu używając starych drożdży?
Witam!
Jakiś czas temu nastawiłem :sloik: cydru. Efekt był dla mnie bardzo zadowalający, więc wczoraj postanowiłem zrobić powtórkę.

Do osadu z ostatniej butelki starego cydru dodałem cukru i potrzymałem w kuchni przez noc. Miksturę dodałem do soku z jabłek.

Moje pytanie: czy uważacie, że będzie ok? Cydr był poddawany fermentacji wtórnej i na dnie powinno być sporo żywych drożdży. Zapach mikstury był przyjemny. Trudno coś powiedzieć po 20 godzinach ale wszystko wygląda na razie ok. Mimo wszystko postanowiłem zapytać... Radzicie dodać "prawdziwej" MD czy przestać panikować i czekać?
Odpowiedz
(08-11-2012, 15:08)Piątal napisał(a): Do osadu z ostatniej butelki starego cydru dodałem cukru i potrzymałem w kuchni przez noc. Miksturę dodałem do soku z jabłek.
A zaczęło to pracować porządnie? Jak tak to ok, jak nie to bez sensu było to wlewać. Sam cukier dałeś, bez żadnego soku, wody?
Odpowiedz
Wydaje mi się, że zaczęło pracować, ale nie jestem specjalistą więc na 100% nie powiem. Dałem sam cukier(mała ilość), bo cydr miał max 6-7% a te drożdże dają radę i przy 13% więc warunki do pracy miały zapewnione. Sam nastaw też chyba powoli rusza, ale coś pewniejszego powiem później, bo minęło dopiero 24h, a 120ml takiej "matki" to nie jest wielka ilość przy 12 l nastawu.
Wg mnie najgorszy scenariusz jest taki, że nastaw nie ruszy, albo ruszy na drożdżach dzikich, ale przecież ludzie robią naturalny cydr na dzikich, więc tragedii nie będzie. Jak myślicie?
Odpowiedz
Tagedii nie, ale lepiej by było gdyby ta MD ruszyła porządnie. Taka reaktywacja drożdży z dna butelki jest jak najbardziej możliwa. Może wymagać więcej czasu i zaczynania od małej ilości, stopniowo dodając np. soku przez 48h, aż uzyskamy 1-2l MD
Odpowiedz
Sok był ze świeżych jabłek, więc odpuściłem, bo nie chciało mi się brudzić kuchni 2 dni wcześniej w celu wyciśnięcia 3 jabłek, ani rozcieńczać całości wodą.

Wszystko ładnie ruszyło, więc metoda działa.

Skocz do: