Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czym zamykać butelki, aby wino przetrwało jak najdłużej
Mam w balonach kilka mocnych i słodkich win. Chciałbym aby kilka butelek każdego z nich przetrwało co najmniej 10 lat i dało sie z przyjemnością wypić po tym czasie. Wiadomo że w tym celu butelka musi być jak najszczelniejsza. A zatem najlepiej:
1) użyć długich litych korków jak najlepszej klasy i solidnie zalakować - czy to wystarczy żebym nie musiał zmieniać korka co kilka lat i zapobiegnie jego zapleśnieniu?
2) użyć korków plastikowych z butelek po szampanie (co z powodzeniem praktykuje szanowny forumowicz Wacek)
3) użyć metalowych zakrętek
4) użyć zamknięć patentowych (tzn. takich drucianych)
5) jeszcze coś innego

Oczywiście przechowywanie w pierwszym przypadku w poziomie, w pozostałych - w pionie. Prosiłbym też raczej o opisy własnych doświadczeń a nie spekulacje ;)
Odpowiedz
Ja do takich celów używam korków syntetycznych NuKorc. Jest to produkt high technology. Póki co jestem zadowolony.
Odpowiedz
Może Pan opisać swoje doświadczenia? Na forum przeważają opinie negatywne jeśli chodzi o korki syntetyczne, zwłaszcza w kwestii ich szczelności na linii korek-szyjka. No i czy stosuje je Pan na tyle długo żeby ocenić jak przechowuje się zakorkowane nimi wino?
Odpowiedz
Stosuję te korki dopiero od 3-ch lat i moje osobiste doświadczenie nie jest tak rozciągnięte w czasie. Jednak korki te stosowane są przez znane winiarnie a w zlinkowanym artykule masz podane charakterystyki techniczne oraz wyniki testów (np. TUTAJ).
TUTAJ masz krótki artykuł na ten temat w języku polskim.
Technologia korków syntetycznych rozwija się nadzwyczaj szybko i opinie jakie przytaczasz są z początkowego okresu ich stosowania. Poza tym jak ze wszystkim, są produkty różnej jakości. Korki NuKorc są znakomitej jakości.

Skocz do: