Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czym zamykać butelki, aby wino przetrwało jak najdłużej
#1
Mam w balonach kilka mocnych i słodkich win. Chciałbym aby kilka butelek każdego z nich przetrwało co najmniej 10 lat i dało sie z przyjemnością wypić po tym czasie. Wiadomo że w tym celu butelka musi być jak najszczelniejsza. A zatem najlepiej:
1) użyć długich litych korków jak najlepszej klasy i solidnie zalakować - czy to wystarczy żebym nie musiał zmieniać korka co kilka lat i zapobiegnie jego zapleśnieniu?
2) użyć korków plastikowych z butelek po szampanie (co z powodzeniem praktykuje szanowny forumowicz Wacek)
3) użyć metalowych zakrętek
4) użyć zamknięć patentowych (tzn. takich drucianych)
5) jeszcze coś innego

Oczywiście przechowywanie w pierwszym przypadku w poziomie, w pozostałych - w pionie. Prosiłbym też raczej o opisy własnych doświadczeń a nie spekulacje ;)
Odpowiedz
#2
Ja do takich celów używam korków syntetycznych NuKorc. Jest to produkt high technology. Póki co jestem zadowolony.
Odpowiedz
#3
Może Pan opisać swoje doświadczenia? Na forum przeważają opinie negatywne jeśli chodzi o korki syntetyczne, zwłaszcza w kwestii ich szczelności na linii korek-szyjka. No i czy stosuje je Pan na tyle długo żeby ocenić jak przechowuje się zakorkowane nimi wino?
Odpowiedz
#4
Stosuję te korki dopiero od 3-ch lat i moje osobiste doświadczenie nie jest tak rozciągnięte w czasie. Jednak korki te stosowane są przez znane winiarnie a w zlinkowanym artykule masz podane charakterystyki techniczne oraz wyniki testów (np. TUTAJ).
TUTAJ masz krótki artykuł na ten temat w języku polskim.
Technologia korków syntetycznych rozwija się nadzwyczaj szybko i opinie jakie przytaczasz są z początkowego okresu ich stosowania. Poza tym jak ze wszystkim, są produkty różnej jakości. Korki NuKorc są znakomitej jakości.Skocz do: