Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DYSKUSJE WSZELAKIE O UPRAWIE (także posty przeniesione...)
Witam,
moje sadzonki mają średnio 1m - nie wiem czy to dobrze, ale rosną, 5szt ma około 40cm, na moje oko słabizna.
Wiem, że na jesień trzeba prysnąć  alkainem. Chcę się spytać od kiedy nim prysnąć, i w jakich odstępach czasowych od siebie?
Denerwować się, to mścić się na własnym zdrowiu, za głupotę innych.
Odpowiedz
W jakim celu chcesz pryskać?
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
W celu polepszenia drewnienia, a tym samym lepszego przygotowania winorośli do zimy.
O te zagadnienie mi chodzi.
Odpowiedz
Powiem tak; bajki o "polepszaniu" drewnienia, to jedna wielka ściema. Nie czytaj i nie słuchaj takich farmazonów!
Odpowiednio prowadzony krzew, zdrewnieje tak jak powinien...

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Maciek, cała fachowa literatura opisuje, że odpowiednie zasilenie Potasem poprawia drewnienie.
Alkalin zawiera Potas.
Badań nie robiłem, ale skoro tak fachowcy piszą...
Odpowiedz
...odpowiednio prowadzony, przy odpowiedniej pogodzie, z odpowiednimi podkładkami, odpowiednio obciążnony, w odpowiednim terroir...oczywiście, nawet bez pryskania i podlewania... Jednakże często bywa, że roślinom trzeba pomagać... patrz Twój ostatni post z nawożeniem dolistnym.
 Pozdrawiam
 Narc

Chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy...
Odpowiedz
(17-07-2018, 11:58)Zbyszek T napisał(a): Maciek, cała fachowa literatura opisuje, że odpowiednie zasilenie Potasem poprawia drewnienie.
Alkalin zawiera Potas.
Badań nie robiłem, ale skoro tak fachowcy piszą...

Między innymi dlatego kupiłem alkain, i chciałem się spytać od kiedy przed zimą zasilać nim winorośla ( w moim przypadku tegoroczne sadzonki ), i jak często?
Odpowiedz
Judo ja używam od początku sezonu, profilaktycznie oraz interwencyjnie jeśli trzeba...
Profilaktycznie 0,5 % a interwencja nawet 1%. Myślę, że co dzięsięć dni stężeniem 0,5% możesz pryskać. Ja na drewnienie oprócz oprysku dolistnego, pod koniec lipca sypnąłem także siarczan potosu w granulkach.Zdrewniało wszystko pięknie.
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Narc, stawiam dolary przeciw orzechom - jakbyś nie sypnął, też by zdrewniało...

Judo, Alkalin po opadach - utrudnisz życie mączniakom. Pewnie będzie minimum, tak z cztery razy w miesiącu.

Odpowiedz
Nigdy nie używałem środków na drewnienie, ale też nigdy nie miałem z tym problemu. Krzewy zawsze zdążyły zdrewnieć.
Odpowiedz
Maciek, pomijając orzechy i dolary. Sam sypiesz, a innym odradzasz.

A co do Potasu, to jest to jeden z kluczowych składników. Tutaj cytat od Romana Myśliwca:

Niedobór potasu występuje najczęściej na glebach lekkich, piaszczystych. Przejawia się obniżeniem płodności krzewów i wytrzymałości na mróz. Objawy niedoboru potasu na liściach są podobne do chlorozy. Brzegi liści i częściowo przestrzenie między nerwami żółkną i zasychają. Innym objawem mogą być brązowofioletowe plamy między nerwami lub na brzegach liści. Przy silnym niedoborze liście stopniowo zasychają. Objawy niedoboru występują najwcześniej na starszych liściach w pobliżu gron. Niedobór potasu hamuje wzrost latorośli. Kwitnienie przebiega wadliwie, zawiązki jagód osypują się masowo, co zmniejsza plon owoców. Owoce dojrzewają później i mają mniejszą zawartość cukru. Latorośle gorzej drewnieją, w zimie łatwo przemarzają. Przenawożenie potasem zdarza się rzadko. Na piaszczystych glebach nadmiar potasu może utrudniać pobieranie przez krzewy jonów NH4 i Zn, Mg, Ca, Fe. Potas jest wymywany z gleby, szczególnie z gleb piaszczystych. Nawozy potasowe najlepiej wysiewać i głęboko przyorywać podczas jesiennej uprawy gleby, a na glebach piaszczystych wczesną wiosną. Nawozy potasowe można stosować także powierzchniowo. Dla krzewów winorośli, zwłaszcza młodych, korzystne jest dodatkowe nawożenie potasem w sierpniu, co wpływa dodatnio na drewnienie pędów.
Odpowiedz
Zbyszku, co też może wiedzieć o winorośli pan Roman Myśliwiec - przecież on nie ma czasu oglądnąć codziennie czy dotknąć każdego swojego krzewu, przeliczyć ilości liści,  gron, jagód w gronie, dodatkowo, w razie potrzeby, dokładnego pryśnięcia każdego listka z osobna z dołu i z góry itd ;)
przyjmuję bana bez ostrzeżenia
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
Witam,

to może i ja dodam swoje 2 grosze.

Tego, co zawiera pierwiastek życia, nie można traktować w sposób przedmiotowy, bo nie spełni naszych oczekiwań...
Wszystko, co żyje, ma wpływ na otoczenie, ale również otoczenie ma wpływ na to, co żyje.

Na tempo i stopień drewnienia winorośli ma wpływ wiele czynników.
Samo "odpowiednie prowadzenie krzewu" nie zawsze wystarcza do prawidłowego na czas zdrewnienia.
Powiem więcej, nawet "odpowiednie prowadzenie krzewu" oraz dożywianie winorośli potasem w każdej fazie wegetacji, nie jest gwarantem prawidłowego i NA CZAS zdrewnienia...

Oczywiście, kiedy jest to niezbędne, należy winoroślom pomagać - a "dzieciakom" szczególnie; bo to i uleje, kolki co chwilę, a to skaza białkowa, a to alergia na coś tam... Eh, a do Życia, wystarczy tylko odrobinę podejścia życiowego...

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
No właśnie! Wtedy kiedy jest to niezbędne...

Zbyszku, skąd taki pomysł, że coś sypię?
Rzecz cytowana przez Ciebie, dotyczy niedoboru potasu w glebie. Mylisz w sposób istotny, właściwy stosunek makroelementów i jego ewentualną korektę, z "polepszaniem drewnienia"...

Odpowiedz
Witam,
dziś wykonałem pierwszy oprysk alkainem 0,6%. Do tej pory było dwa razy siarkol.
Przy okazji zrobiłem kilka zdjęć moich sadzonek
 Monarch     
 Cab.Cantor     
 Regent     
 Johanniter       
 Solaris     

Za kilka dni będzie kolejny raz siarkol. Na razie krzewy są zdrowe, oprócz małych skaz na liściach, ale tym się nie przejmuję.
Paliki przy winoroślach, to elementy stelażu od parawana ogrodowego :D
Założyłem nie dawno druty 2,4mm na wysokościach 50cm, 65cm i dalej co 30cm.

Chciałem jeszcze przedstawić winorośl Frankenthaler

Jest to krzew pierwszy po lewej, obok jest Rondo i Aurora. 
Franki ma fajne duże owoce, większe od Rondo. W opisie ma -18 stopni, ale przez 4 lata jeszcze mi nie przemarzł.

Z deserowych ładnie rośnie Ataman, ma prawie 2m. Gałachad nie dojechał i go nie mam, Jubilej Nowocz. i Nadjeżdża Azos tak sobie.
Tak to u mnie wygląda, i sorki że się uparłem na ten wątek :D
Odpowiedz
Gdybyś jednak... kiedyś... przestał się upierać - wystarczy, że wyrazisz życzenie. Ja często czytam swój wątek, a wiosną cały, od deski do deski - zawsze znajdę coś nowego. Coś co wcześniej przeoczyłem...

Nie mogę otworzyć zdjęć.

PS. Ooo pojawiły się w kupie, na dole posta, jako miniaturki - bardzo małe.

Odpowiedz
Już jest ok.
Odpowiedz
Tak, są na swoich miejscach ale strasznie zminiaturyzowane. Za bardzo je zmniejszasz...

Odpowiedz
Faktycznie słabo to wygląda. Jednak najlepiej co mi wychodzi, to włosy z głowy :D
Następnym razem się poprawię.
Odpowiedz
No tak... Jak mi zaczęły wychodzić - kupiłem maszynkę...

Rozmiar, który możesz tu przesłać i będzie dobrze widoczny, to 800 Pikseli. W szer. lub w wys. tychże.

Odpowiedz
Czy sadzonki się ogławia?
W sumie będę potrzebował dobre 150cm latorośli, a po kilku deszczach poszły ładnie w górę.
Odpowiedz
Jak masz odpowiednią długość to tnij waść...;)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Chodzi o ogławianie - terminowo to juz mogę ciąć?
Kilka sadzonek mam prawie na 2m, a będę ciąć na około 1,70m.
Z dnia na dzień widać ładne przyrosty, grubość latorośli też nie jest zła :)
Odpowiedz
Ja sadzonki ogławiałem w połowie sierpnia,więc to niedługo.. Pamiętaj żeby zostawić łozę z nadmiarem, tzn.nie przycinać dokładnie na taki wymiar jaki chcesz,tylko ze 20-30cm więcej(w razie jak przemarznie).
A i co w tym roku uczyniłem,to wyłamywałem pasierby całkowicie,z latorośli przeznaczonej na przyszłoroczne ramię.
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Jeszcze jedno, latorośla które nie mają odpowiedniej długości, zostawić do końca wegetacji?
Odpowiedz

Skocz do: