Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dereniówka
Na 1kg derenia powinno wystarczyć 0,5kg cukru. Najwyżej dosłodzisz.

Jeżeli nie masz żadnego syropu z poprzednich dereni lub syropu z tarniny, to po zlaniu nalewu zasyp derenie cukrem. I pamiętaj o codziennym mieszaniu, tak do 2 tygodni. Dereń dosyć wolno oddaje, to co "wypił".
Odpowiedz
Fajnie , zasypię cukrem .
Darek
Odpowiedz
Gdy odlejesz syrop to nie wyrzucaj owoce ;) ...
Zalej ponownie czysta i maceruj kilka tygodni a nawet dłużej,  otrzymasz bardzo aromatyczną wódeczkę.  :D 
Powodzenia Rolleyes .
Odpowiedz
Czystą 40 % albo czymś mocniejszym ?
Darek
Odpowiedz
40%.
Odpowiedz
Witam.
Kochani możecie mi doradzić co zrobić z nadmiarem syropu dereniowego. Robię drugi raz nalewkę z tego owocu i na 1 litr alkoholowego ekstraktu dodałem tylko 200-250 ml syropu. Mam więc ok.4 litrów lekko alkoholowego syropu i chcę go do czegoś zużyć. Myślę chociażby do dosłodzeniu nim pigwowcówki.
Co o tym myślicie?
Odpowiedz
Myślę, że to może być dobry pomysł. Kilka razy robiłem nalewkę dereń/pigwowiec, dwa razy dodawałem syrop z pigwowca do dereniówki, efekt bardziej niż zadowalający.
wino - wszystko to co jest na świecie do picia za wyjątkiem tego co winem nie jest
Odpowiedz
Dzięki. Ciekawi mnie co z tego wyjdzie. Nalewka o smaku pigwowca i w kolorze dereniówki?
Czy może coś innego?
Odpowiedz
Tym syropem możesz też dosłodzić DR, tarninówkę i prawie, każdą inną.
Odpowiedz
Mam do dyspozycji wyłącznie jeszcze niedosmaczoną pigwowcówkę i 2-3 litry syropu dereniowego użyję w tym celu.
Ciekawi mnie efekt kolorystyczny (no i smakowy). Choć syrop ma mało walorów derenia, gdyż prawie wszystkie wyciągnął alkohol
Dzięki.
Odpowiedz
(26-11-2017, 17:27)RobsonKa napisał(a): Dzięki. Ciekawi mnie co z tego wyjdzie. Nalewka o smaku pigwowca i w kolorze dereniówki?
Czy może coś innego?

Rok temu robiłam drugi nalew pigwowiec z dereniem i wyszła z tego bardzo fajna kombinacja, więc też polecam mieszanie tych dwóch owoców. W tym roku drugi nalew to kombinacja powyższych owoców z dodatkiem śliwek węgierek i malin. Jeszcze się macerują, ale smak już bardzo dobry. 

A gdybyś przypadkiem miał nadmiar tego syropu z derenia, to ja mogę go zagospodarować. Shy
Odpowiedz
Dzięki Moniko.
Jeśli syropu coś zostanie to mogę Ci go podrzucić. Choć z drugiej strony pigwowiec lubi cukier i pewnie sporo słodyczy przyjmie, ale myślę że nie całą :)
Odpowiedz
Nakłuwacie derenie przed zalaniem alkoholem czy przed fermentacją ? Usiłowałem uszkadzać  skórki  ale mi się znudziło więc kupiłem od naszego kolegi młynek . Jakoś działa ale miąższ oblepia wałki a pestki blokują się na blachach zsypu .

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Przemrożony dereń przy mieszaniu rozpada się sam, bez pomocy młynka
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
Nie nakłuwam, nie mrożę, nie rozdrabniam. Najpierw 70% a po odpowiednim czasie zalewam drugi raz 40%.
Odpowiedz
(30-08-2019, 10:41)Wacek napisał(a): Nakłuwacie derenie przed zalaniem alkoholem czy przed fermentacją ?
Kiedyś dziergałem widelcem, ale zrobiony równolegle nalew niczym się nie różnił. Albo mam zbyt grubiańskie poczucie smaku.

Od paru lat zebrany dereń tylko ładuję do słoja, zalewam % itd.

Przy nalewach typu F - ponieważ używam Pekto -, to po paru dniach wkładam łapę do naparstka 4,2 l i zgniatam, co się da. Owoce są miękkie i po paru minutach 90% owocków jest rozdrobniona.
Odpowiedz
Wszystko to tak smacznie wygląda, ale nie mogę nigdzie zdobyć tego derenia :(
Odpowiedz
A próbowałeś u naszego kolegi?

http://wino.org.pl/forum/Thread-Sprzedam...%83--19893
Odpowiedz
Dziękuję - kontakt nawiązany!

Skocz do: