Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dokładne obliczenia rozkładu i zamiany
Cześć zamieszczam temat w krótko chwilach bo to raczej temat który przedstawia moją tezę i być może niesłuszną. Ta moja teza będzie się tyczyć współczynnika 17 który zakłada że do wyprodukowania 1% w litrze wina potrzeba 17g cukru. Pytanie tylko jakiego cukru bo rzecz jasna chyba chodzi tutaj o glukozę/fruktozę, a jak ta ma się do dwucukru czyli sacharozy którą większość dodaje do wina i to w znacznej ilości aby uzyskać większy procent.

A więc przedstawię kilka moich wypocin:
Sacharoza - C12H22O11 masa cząsteczki 342u
Woda - H2O masa cząsteczki 18u
fruktoza/glukoza - C6H12O6 masa cząsteczki 180u
etanol - C2H5OH masa cząsteczki 46u

Jak wiemy sacharoza sama w sobie nie może pod wpływem drożdży rozłożyć się na alkohol, najpierw sacharoza musi zareagować z wodą i rozłożyć się na cukier prosty glukozę/fruktozę:
C12H22O11+H2O-->2 C6H12O6
porównanie masy
342u+18u-->360u

a więc z kilograma sacharozy po reakcji z wodą, uzyskamy nieco więcej niż kilogram cukru prostego:
360u/342u~1,0526~105,3%

Wychodzi na to że po rozpuszczeniu kilograma sacharozy powstanie nam ~1,053 cukru prostego który może być zamieniony na alkohol.
C6H12O6--drożdże-->2 C2H5OH + 2 CO2

Więc analogicznie z cząsteczki sacharozy po rozpadzie na glukozę i fruktozę i po dalszej fermentacji tych cukrów prostych otrzymamy 4 cząsteczki alkoholu
sacharoza - 342u
4x etanol - 184u

O co mi chodzi to już prawie koniec :)
342u/184u=0,538011=53,8%
Więc z kilograma sacharozy otrzymać możemy 538g etanolu

Gęstość etanolu to 789g/dm3
Wiec
538g:789g/dm3=0,681875dm3~682ml

I teraz tylko odwrócić stronami:
1000/682=1,466275
Wychodzi na to że do wytworzenia litra etanolu musimy rozpuścić 1,466275kg sacharozy czyli cukru który każdy kupuje w sklepie

Zawartość sacharozy w cukrze jest określona w normie cyt.:
"Zgodnie z polską normą cukier biały zawiera nie mniej niż 99,80% sacharozy, cukier rafinowany – powyżej 99,85%."
Więc praktycznie 100%

Dlaczego więc każdy używa współczynnika 1,7 do obliczeń skoro według masy cząsteczkowej wynika inaczej?
Różnica między wyprowadzonym współczynnikiem a powszechnie używanym wynosi około 0,23 czy aż taką część zużywają drożdże do rozbudowy samych siebie?

Jeśli ktoś przeczytał te moje wypociny to bardzo dziękuję i zapraszam do dyskusji w temacie, moje obliczenia mówią tutaj o samej sacharozie czyli cukrze którym dodajemy z braku zbyt małej ilości cukru prostego w moszczu. Jednak każdy powinien zauważyć że w wielu winach dla uzyskania konkretnego procentu to właśnie głównie dodajemy sacharozę, a cukier który występuje naturalnie w owocach to tylko zazwyczaj od kilkunastu procent całego cukru do kilkudziesięciu procent przy winach praktycznie nie rozcieńczanych syropem/wodą gdzie naturalnie cukier występuje w bardzo dużym stężeniu w owocach.
Odpowiedz
Ano przyjmuje się z lenistwa. Bo tak jest prościej, szybciej, łatwiej. Ano i dlatego, że w przybliżeniu taka wartość podają producenci drożdży w ich charakterystykach.
Odpowiedz
(25-01-2014, 23:19)piotrek77251 napisał(a): ...Jeśli ktoś przeczytał te moje wypociny to bardzo dziękuję i zapraszam do dyskusji ...
Nie wyważaj otwartych drzwi. Na tym forum już wszystko zostało napisane. Założyłeś, że fermentacja zachodzi ze 100 %-ową wydajnością. Niestety to nie jest takie proste jak na lekcji chemii w szkole podstawowej. W tym wątku możesz trochę poczytać. I jeszcze moje wypociny na ten temat z innego forum:
(26-01-2014, 00:28)jacusia na innym forum napisał(a): Hmmm... nie tak do końca jest to prawdą. Tak jak napisałem wcześniej, fermentacja alkoholowa to cały ciąg następujących po sobie reakcji biochemicznych. Najważniejsze etapy fermentacji to (oczywiście w bardzo wielkim skrócie i uproszczeniu):
-hydroliza wielocukrów pod wpływem enzymów do cukrów prostych - heksoz,
-rozpad heksozy na dwie triozy,
-przekształcenie trioz do kwasu pirogronowego,
-no i dopiero teraz następuje rozpad kwasu pirogronowego do dwutlenku węgla i aldehydu octowego, z którego to w procesie dehydrogenazy alkoholowej powstaje nasz upragniony alkohol etylowy.
W związku z powyższym uważam że stwierdzenie, faza powstawania alkoholu następuje tylko z glukozy lub fruktozy , jest zbyt daleko idącym uproszczeniem.

(...) pytanie o przed- i pogony z nastawów na różnych surowcach. No cóż, (...) przygotowując nastaw na czystej glukozie eliminujemy proces inwersji cukru, który też nie zachodzi jednostopniowo, oraz tworzą się w nim także produkty uboczne. To samo tyczy się (...) glikolizy i dehydrogenazy alkoholowej. A pogony i przedgony to między innymi wynik fermentacji ubocznych produktów hydrolizy dwucukrów oraz uboczne produkty fermentacji heksoz. ( Ufff, ładne zdanko mi wyszło.) Eliminując proces inwersji cukru z naszego nastawu, pozbywamy się jednocześnie pewnej ilości niechcianych dodatków w przefermentowanym nastawie.
Pozdrawiam serdecznie i biochemicznie - Jacek.

Pozdrawiam Jacek.

EDIT: A dlaczego ten temat w krotochwilach? Chcesz sobie jaja zrobić z poważnego tematu?
"Bo widzisz... w piciu nie trunek jest najważniejszy, a towarzystwo" - Stach Japycz "Ranczo"
Odpowiedz
No Jacku piękne wyjaśnienie o to mi mniej więcej chodziło, fakt faktem troszkę mnie zmartwiłeś stwierdzeniem 'nigdy nie będziemy w stanie określić dokładnej ilości alkoholu" wszystko napisałeś pięknie wyjaśniając cały wątek.
Napisałeś:
"Na tym forum już wszystko zostało napisane"
Po co więc było by forum gdyby nie toczyć dyskusji na żaden temat a wszystko było by już napisane :)
Teraz kolejna kwestia, już w mniszej części tycząca się całości mojego pierwszego postu w temacie, sacharoza po rozpuszczeniu, uwzględniać czy nie uwzględniać że daje ona więcej cukru prostego?
Odpowiedz
Witam.
No oczywiście, że uwzględniać. Zostało to przecież napisane w linkowanym wątku - to po pierwsze, a po drugie - sam też przyjąłeś takie założenie w pierwszym poście, wyliczając ilość alkoholu powstającą z przefermentowania jednej cząsteczki sacharozy. Inaczej się nie da.
Pozdrawiam Jacek.
"Bo widzisz... w piciu nie trunek jest najważniejszy, a towarzystwo" - Stach Japycz "Ranczo"

Skocz do: