Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dorota: NALEWKA Z PIGWY
drajla ale ja pisać po naszemu ;)
Odpowiedz zadowalająca. Dziękuję :)
Czyli dłużej nie ma co trzymać, a jak cukier w tym okresie 14 dni się nie rozpuści.. rozumiem że trzymać do czasu aż go nie będzie.. tak ?

Rok temu po zasypaniu cukrem sok zlałem po 3 miesiącach i nie było żadnej fermentacji.

tata1959 Hmm w takim razie będę musiał zrobić dwie różne jedna wg. mojego przepisu druga wg. Twojego ze zmianą kolejności.

I oczywiście mówimy o pigwowcu ;)
Odpowiedz
Jeśli w 2 tygodnie ci się cukier nie rozpuści, to znaczy, że dałeś go za dużo, albo owoce masz kompletnie wyschnięte.
Odpowiedz
Pamiętaj, aby codziennie mieszać, tak porządnie słojem.
Odpowiedz
(13-10-2011, 13:03)cemik1 napisał(a): Żeby jeszcze bardziej zamącić w głowach powiem, że ostatnio jest w sprzedaży pigwowiec pośredni, którego owoce mogą przypominać kształtem niedojrzałą pigwę. Smak i zapach natomiast identyczny z pokazywanym wcześniej pigwowcem, choć ma mniej pestek.
Pigwowiec pośredni (górne zdjęcie)
To żadna nowość
Odpowiedz
No to jeszcze pytanko. Czy czas zbiorów owoców już nadszedł? jak patrzyłem w niedziele na krzaczku są już żółto-złote owocki ale nie wiem czy jeszcze poczekać i już zbierać.

I co do cukru, jakie powinny być proporcje na 1kg owoców 0.6kg cukru ?
Ostatnio robiłem 1na1, ale to było za dużo.

Dzięki za info

Odpowiedz
Proponuję, by wrzucić posty o pigwowcu do wątku o pigwowcu, bo się robi zamieszanie. Pigwa w większości już u mnie spadła (na niektórych drzewach już dawno nie ma). Pigwowiec w sam raz jest do zbierania, ale japoński. Chiński jeszcze zielony. Przynajmniej tak wygląda z moich obserwacji.
Odpowiedz
(13-10-2011, 14:25)Klapek napisał(a): No to jeszcze pytanko. Czy czas zbiorów owoców już nadszedł? jak patrzyłem w niedziele na krzaczku są już żółto-złote owocki ale nie wiem czy jeszcze poczekać i już zbierać.

I co do cukru, jakie powinny być proporcje na 1kg owoców 0.6kg cukru ?
Ostatnio robiłem 1na1, ale to było za dużo.

Dzięki za info
Zbierać.
0,5kg cukru na 1kg owoców.
Odpowiedz
Czy ktoś z Was kupował owoce pigwowca przez allegro ?
Jeśli tak czy możecie polecić sprawdzonego sprzedawcę ( dobra odmiana owoców ) ?
Jest trochę tego.. tylko co ewentualnie wybrać, aby nie być zawiedzionym..
Odpowiedz
Ja właśnie czekam. Powinny dotrzeć koło wtorku-środy, to dam znać.
Odpowiedz
OK, to wstrzymuje się do tego czasu. Dzięki za info.
Odpowiedz
Ja kupiłem tutaj, i nie żałuję:
http://allegro.pl/listing.php/user?us_id=9579432
Odpowiedz
Dzięki Paulinko

Olleo i jak tam owocki dotarły ?
Odpowiedz
Dotarły, żółciutkie. Z tej aukcji. Jak się uda, to dziś robię nalewkę.
Odpowiedz
Toć to nie PIGWA...
Odpowiedz
No nie pigwa, bo i Klapek pytał o pigwowca :)

A propos pigwy. Robił ktoś kiedyś po prostu sok metodą wyciągania cukrem? Ile trzeba dać cukry, żeby jeszcze pigwę było czuć, ale by fermentacja się nie rozpoczęła?
Odpowiedz
(20-10-2011, 21:51)Olleo napisał(a): ....A propos pigwy. Robił ktoś kiedyś po prostu sok metodą wyciągania cukrem? Ile trzeba dać cukry, żeby jeszcze pigwę było czuć, ale by fermentacja się nie rozpoczęła?
1 kg pigwy(po obraniu)/1 kg cukru lub więcej (cukru).
Odpowiedz
To jeszcze pigwę czuć? Do nalewki dawałem 800g cukru na 1kg owoców (jakies 1800-1900ml nalewki) i przez smak pigwy przebija się już mocno scukrzenie.
Odpowiedz
Próbowałem 0.7 kg cukru na 1 kg pigwy i zawsze szybko zaczynała fermentować. Przy 1 kg już nie ma takich zachcianek ;)
Odpowiedz
Może być i pół kilo, ale postaw w miejscu o temperaturze ponad 35-40 C. Np. niech dotyka kaloryfera, pieca, rurki od pieca itp. Absolutnie nie w "ciemnym, chłodnym miejscu"! Nie powinno fermentować.
Odpowiedz
Ok. Załóżmy, że chcę taki soczek na zimę zrobić. Całą zimę na kaloryferze nie będzie stać. A w lodówce? Czy koniecznie trzeba zapasteryzować?
Odpowiedz
(22-09-2003, 10:05)Agnieszka napisał(a): Nalewka z pigwy na arcydzięglu:
1.5 kg dojrzałych owoców pigwy,1 czubata szklanka cukru,25 dag miodu akacjowego lub lipowego,3 szklanki żytniówki,10 ml rumu,1 pomarańcza 20 dag,1 łyżeczka kwiatu głogu,1 łyżeczka do kawy suszonego korzenia arcydzięgla

Zaintrygował mnie wielce ten arcydzięgiel, kupiłam, zalałam wrzątkiem dla obadania, i... pachnie to normalnie jak seler :big: smakuje gorzkawo (to mi akurat pasuje)... no lubię seler, ale...? :eyes: A tak serio - czy łyżeczka zioła na tyle płynu wniesie ów aromat, czy zmieni się on? Akurat mam pigwę...

Edit: "łyżeczka do kawy", czyli jaka - normalna mała? Przepraszam za głupie pytanie, niby to nie apteka, ale zupę selerową wolałabym innym razem... ;)
Odpowiedz
Czy aby woda nie była z warzywami i nie nazywała się rosół?;) Arcydzięgiel nie daje zapachu selera. Używam go w mojej Smoczej i żaden z tych, którzy pili nic o selerze nie wspominali. Proszę pamiętać, że jest to suszony korzeń a więc w jakiś sposób można domniemywać, że zagęszczony - łyżeczka suszu to wcale nie tak mało! Górale mawiają " jak sie nie psewrócis to sie nie nałucys". Przepis ciekawy - sprawdziłbym ( choć wg mnie to cienkie dość będzie - 3 szklanki 40% na 1500g pigwy...?) i robiłbym go po swojemu; pigwa z cukrem do rozpuszczenia cukru, a oddzielnie wódka z miodem, głogiem i arcydzięglem. Po rozpuszczeniu cukru połączyłbym pigwę z syropem i wódke z ziołami i dodał pomarańcz i rum i odstawił na co najmniej miesiąc wtykając nos i ozór dla kontroli co tydzień. Pewnikiem policzyłbym wstępnie moc i ewentualnie dodał spirytusu aby dojść do 30 procent. A odnośnie arcydzięgla to jest to jeszcze przez naszych dziadów zioło używane w nalewkach.
b.
 Jeżeli twierdzisz że zrobienie czegoś jest niemożliwe, nie przeszkadzaj osobie która to właśnie robi !
    Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne lub powoduje tycie.

Odpowiedz
Drodzy, nastawiłem jakiś czas temu (nawet nie pamiętam kiedy) pigwówkę wg przepisu z głównej strony. Zalałem owoce spirytusem i.. tak sobie stoi do dziś :) ;) Minął już bliżej nieokreślony, dłuższy czas :)
Nie będzie to miało wpływu na smak nalewki? Martwię się, czy owoce będą jeszcze chciały oddawać sok po zasypaniu ich cukrem :(
Odpowiedz
Nalewka będzie bardzo dobra, a cukier wyciągnie sok z owocków.

Nie martw się, wszystko jest dobrze.
Odpowiedz
A gdyby Ci nie pasowało ( mimo zapewnień Mistrza Pawła) to daj znać - przyjedziemy i ...nie takie trunki sa za nami!;)
 Jeżeli twierdzisz że zrobienie czegoś jest niemożliwe, nie przeszkadzaj osobie która to właśnie robi !
    Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne lub powoduje tycie.

Odpowiedz

Skocz do: