Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dorota: NALEWKA Z PIGWY
Do Jacka.
No troche pozno mi to poradziles, bo juz sie stalo. Ze tez sam na to nie wpadlem.Widac moj umysl juz nie tak pracuje jak dawniej.Musze sie napic.
Odpowiedz
Zacząłem wątek, więc teraz o efektach.
Robiłem wg przepisu 1 - dodałem jeszcze skórkę pomarańczową.
Wyszło pycha :slinka: (może ciut za słodkie - ale nie chcę już dodawać więcej wódki, żeby nie było za mało ekstraktywne), klarowne (choć z tego co czytam, należy się jeszcze spodziewać osadu)

A jak już zlałem sok, to do reszty owoców dodałem rodzynki, drożdże - i będę miał jeszcze 5 l winka - zapowiada się też nieźle ;)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Zbylu
A jak już zlałem sok, to do reszty owoców dodałem rodzynki, drożdże - i będę miał jeszcze 5 l winka - zapowiada się też nieźle ;)
widać że naród jak za okupacji
z G.... potrafi zrobić nawet winko
Odpowiedz
Za okupacji mawiano, ze najlepsze wino jest ze starych podkladow kolejowych... pod warunkiem, ze zawieraja odpowiednia ilosc cukru.
Odpowiedz
i siarkować nie trzeba,
do tego jabłka koło drogi rosły, aby pozyskały słodsze opary i witaminy, to i cukru czasami nie trzeba było
Odpowiedz
ale bałagan w tych roszadach postowych
znalazłem coś podobnego z kwietnia
http://www.wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Winnica Cieplice Zdrój
Cytat:Wysłane przez Agnieszka
Przed nalaniem trunku do karafki nalezy go więc zdekantować lub dodatkowo przelfiltrować.
przeciaż dekantacja to właśnie przelanie wina z butelki do szklanej karafki lub pojemnika

Gratuluję instynktu tropiciela bzdur :diabelek: :tancze:
Odpowiedz
czasami trzeba coś napisać, aby się podlizać
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Robert K2
[...]Robił sie sok i po ok. 2 tygodniach jak miałem wlewać spirytus patrzę, patrzę a tam .... białe robaczki (niemal jak pyłki) [...]
Może larwy muszki owocówki ? To cholerstwo całymi chmarami pojawia się zawsze tam, gdzie robi się jakieś przetwory z owoców :(
W każdym razie po zasypaniu owoców cukrem koniecznie trzeba wylot słoja dokładnie zawiązać gęstym płótnem (gaza niestety nic nie daje - przedostają się przez nią)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Zbylu
3. Jak p.1, ale z gotowaniem owoców (żeby łatwiej puszczały sok)
ten punt jest najlepszy
wartości smakowe i aromatyczne poszły w pokrywkę
Odpowiedz
Swiete slowa. Ja juz nigdy nie bede gotowal.
Odpowiedz
a buraki na zupę i surówkę ?
a zapomiałem że fast food jest w waszym kwadracie
Odpowiedz
Na surowki sie jarzyw i warzyn nie gotuje,
A tak w ogole, to co ty robisz o 2 w nocy przy komputerze, zamiast chrapac. Chyba , ze jestes z laptopem goscinnie w Ameryce?
Odpowiedz
na Kubie
patrzę jak te dziewczyny zwijają liście tytoniu na udach,
popijając tequilę
Odpowiedz
O K...a! A to masz cieplo. A my tu pieprzymy o sniegu. Narobiles mi smaku, chyba sobie strzele maly Hornitos.
A ja myslalem, ze na Kubie to tylko rum.Pozdrow ode mnie dziewczynki. Tylko, ze one juz porzadnie scastrowane, nie to co niegdys.
Odpowiedz
jak przebywał Redford to za bardzo były Redf..
niejedna jeszcze nauczyła by rolować cygaro nasze rodaczki
Odpowiedz
jako że termin zlewania drugiego przypadł dzisiaj;
chciałem zobaczyć wasze przepisy Agnieszki i Pigwy.
dadam do butelek jeszce po małym kawałku goździka, bo wcześniej nie dałem, zobaczymy jak wyjdzie.
Odpowiedz
Prosze bardzo:
1/5 kg. pigwy
1/2 l. spirytusu
1 lyzka cynamonu
kilka gozdzikow ( wg. gustu od 7 - 10)
kilka ziaren kolendry
syrop z jednej szklanki wody 1 szklanki cukru.

Pigwy umyc, zalac woda, tak aby pokrywala owoce i rozgotowac. Przecedzic sok i wlac do butelki, dodac spirytus, cynamon oraz zmielone gozdziki i kolendre. Dodac ostudzony syrop. Im dluzej stoi, tym lepsza.Mozna uzyc mniejsza ilosc syropu, a doslodzic 2-ma lyzkami miodu, co da znakomity lek na dolegliwosci zoladkowe.
Musze tu jednak zaznaczyc, ze ja robilem z pigwowca japonskiego, ktory jest bardzo kruchy i latwo sie rozgotowuje, mialem wiec spore klopoty z wyklarowaniem. Nie sadze, aby bylo podobnie z poczciwa polska pigwa.
Odpowiedz
jaki test przeszła wg Was wasza nalewka ?
wg mnie - mojej jeszce jest za świeża - musi trochę postać. Dla mnie jest jeszce za "bardzo gryząca w gardło"czuć wszystkie składniki +; gorzkawa ? -
Odpowiedz
Jest jedna zasada: Nalewka z pigwy musi postac. Im starsza tym lepsza.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Pigwa
Niestety tu te owoce sa niedostepne.

podejrzewam , że te które posiadasz z innych krzaków lub drzew są równie OK
Odpowiedz
Z tego co pamietam, to ani smakiem ani aromatem nie dorownuja polskiej odmianie. Ale robi sie z czego sie ma.
Odpowiedz
nie o tym
myślalem o innych owocach
Odpowiedz
Robiłem to wiem - zdecydowanie punkt 1 - będzie pycha !!!!!!!!
Odpowiedz
Witam.
w zeszłym tygodniu wysłałem przepis ale o zgrozo - nie wiem gdzie się podział. musiałem wysłać go gdzieś w kosmos.:placze:
więc jeszcze raz. Podaję bo warto. Wierzcie mi - nie raz uratowała mi zycie na polowaniu przy okrutnym mrozie.
zasyypac w słoju cukrem wydrylowane i pokrojone w ćwiartki pigwy w proporcji 1:1
przykryć zwiniętą wielokrotnie gazą i zostawić w ciepłym i słonecznym miejscu na miesiąc.
zlać sok i zmieszać go ze spirytusem - znów w proporcji 1:1
owoce zalać dobrą czystą wódeczką - tak by je w całości
przykryć. Szczelnie przykryć (np folią do żywności i zostawić na 6-8 tygodni.
zlać i połączyć z poprzednią nalewką.
Całą nalewkę postawić w jakimś ciemnym i chłodnym miejscu. Utworzy się specyficzna zawiesina, którą można odfiltrować, ale ona mnie osobiście nie przeszkadza, dodaje charakteru.
wiem że trudno się oprzeć, ale powinno się poczekać przynajmniej 3 m-ce. Warto!!!!
:1miejsce:
powodzenia i smacznego
Radwan
a - i jeszcze jedno - owoce wsadzić do słoi i do lodówki. nie ma nic lepszego podczas zimowych wieczorów przy kominku jak chrupanie tych aromatycznych i nasiąkniętych owocków! sama rozkosz!
Odpowiedz

Skocz do: