Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dylematy piwo -pochodne :P
Ja jakoś dobrze wspominam swoje pierwsze piwa z puszek. Wprawdzie nigdy nie łapałem się za Lagera, a z jasnych zrobiłem tylko Pilsnera, ale przy każdym miałem kłopot z pianą, bo jej nie było. Jeśli chodzi o smak to nie miałem żadnych nieprzyjemnych zdarzeń. Oczywiście też dodawałem dużo wody i piwo w smaku też było wodniste, ale o wiele smaczniejsze niż popularne marki ze sklepu.

Polecam powtórzyć eksperyment, bo efekty są ciekawe, jest to pierwszy krok do samodzielnego warzenia
Maciej
Odpowiedz
@agadu, a jaka jest temperatura przechowywania? Może drożdżaki hibernują. Do puszek dokładane są górniaki. Proponuję przenieść butelki na 2 tygodnie do pomieszczenia min. 18, a nawet 22-23C.
A nie jest lekko słodkawe w smaku?
Odpowiedz
Chyba nastawię górnika ;)
Odpowiedz
Zabutelkowałam dziś pierwsze piwo z brewkita European Lager
oraz nastawiłam druga warkę, też Lagera.
I na tym kończę z puszkami, czekam na zamówione ześrutowane zestawy słodów z browamatora. Czeka mnie debiut w zacieraniu.
Odpowiedz
(09-12-2011, 23:32)maja5 napisał(a): Zabutelkowałam dziś pierwsze piwo z brewkita European Lager
oraz nastawiłam druga warkę, też Lagera.
I na tym kończę z puszkami, czekam na zamówione ześrutowane zestawy słodów z browamatora. Czeka mnie debiut w zacieraniu.

Jak będziesz mieć problemy to pisz tutaj

PS Gratuluję podjęcia decyzji o warzeniu piwa z procesem zacierania.
Odpowiedz
Dzięki Krzysztof, w razie problemów będę prosiła o pomoc.
Zbieram wiedzę, czytam :ksiazka:, ale wiadomo, że teoria nie idzie w parze z praktyką.
Odpowiedz
(09-12-2011, 23:32)maja5 napisał(a): kończę z puszkami, czekam na zamówione ześrutowane zestawy słodów z browamatora. Czeka mnie debiut w zacieraniu.

Dobra decyzja, najgorzej podjąć decyzję, potem okazuje się że to idzie łatwo :)
Polecam http://www.wiki.piwo.org/index.php/Warka...s%C5%82odu
Odpowiedz
Z tego co wiem koleżanka tam zagląda :) Ale my też jej pomożemy.
Odpowiedz
Dokładnie Krzysztof, znam dobrze te strony, teraz czas przejść do czynu i sprawdzić się w praktyce.
Odpowiedz
Oczywiście również chętnie służę pomocą :) Jakąś wspólną warkę możemy uczynić :)
Odpowiedz
Jak dla mnie trochę za dużo komplikacji. Marzy mi się jakiś zwięzły tutorial krok po kroku. Czyli od wymaganego minimum sprzętowego dla początkującego piwowara , przez warzenie aż po butelkowanie.
Mam na myśli oczywiście prawdziwe piwo ,a nie brewkity.

Nie mam czasu już na czytanie innego forum, chciałbym mieć ściągę tutaj , bo tu jestem codziennie ,a potem dodatkowych szczegółów poszukam gdzie indziej.
Odpowiedz
Tutaj masz coś do poczytania.
Odpowiedz
(12-12-2011, 08:03)plecionka napisał(a): Nie mam czasu już na czytanie innego forum, chciałbym mieć ściągę tutaj , bo tu jestem codziennie ,a potem dodatkowych szczegółów poszukam gdzie indziej.

Pozwolę sobie zauważyć że to co wkleiłem powyżej to nie forum tylko wiki, a więc kompendium wiedzy, dość przystępne i przejrzyste.
Odpowiedz
Dzięki Krzysztof ,jakoś mi to umknęło.
Mimazy , fakt to wiki ,ale ja miałem na myśli forum piwowarów. Do wiki nie napisze pytania jak czegoś nie będę wiedział.
Odpowiedz
pozwolę sobie złożyć pozdrowienia z okazji okrągłej, pięćdziesiątej pierwszej warki z zacieru:)
niderlandzki doppelbock roboczo nazwany Dutch Dubbel Reebok

Monachijski Strzegom 17EBC 4kg
Pilzeński Optima 3,5kg
Biscuit Castle Malting 1kg

Pierwsze moje podejście do dekokcji
21l wody 58°C ze słodami podgrzałem do 62°C,
odebrałem 8l które podgrzałem do 72°C na 20' podgrzałem do 100*C i zwróciłem do zacieru który zdążył się podgrzać w międzyczasie do 66°C
całość ustabilizowałem na 72->70°C 30'
76°C 10'

wysładzanie do 40l i długie gotowanie w celu redukcji objętości

Taurus szyszka '10 25g 60'
Cascade granulat 30g 15'
mech irlandzki 3-4g 15'

26l 19blg
Zymoferm Belgische Klosterbier und Ales

Fermentacja temp mierzona na ściance pojemnika 25°C 1 doba, 24°C druga doba, 23°C trzecia i kolejne jak dotąd...

Zrobiłęm swego czasu koźlaka tego typu na THG i był niezwykle poziomkowy w bukiecie http://www.piwo.org/topic/2599-klubo-gos...__p__75144

Odpowiedz
Gratuluję pięćdziesiątki !! Gdzie mnie tam do tylu warek :)
JAk długo gotowałeś i jak dużo płynu odparowało ??
Odpowiedz
Aż się boję to napisać ale koledzy nie w tym wątku piszecie o zacieranym piwie.

PS Może jakiś mod zrobi porządek? Proszę tylko przy okazji nie kasować całego wątku :diabelek:
Odpowiedz
Można przesuwać, można zostawić :chytry: Niniejszy wątek jest otwarty na wszelkie piwne problemy :D

@Mimazy: GRATULACJE! VIVAT YUBILEUSZ!
Odpowiedz
->Krzysztof1970 masz rację, przepraszam, w sumie wątek piw zacieranych jest inny :(
Moderatorze do przeniesienia

Gotowałem ze 3 godziny w 2 garach i z ponad 40l zeszło do ok 26l
Odpowiedz
mimazy, gratuluję z okazji 51 warki :brawo:
Odpowiedz
W związku z potrzebą posiadania kapslownicy do cydrów niejako przy okazji przypałętał się wątek piwny i po kilkunastu godzinach lektury nastawiłem pierwszą warkę z puszki ale natłok informacji taki, że koniec końców nie wiem czy dobrze zrobiłem, mianowicie:

wybrałem Cooper's English Bitter ze względu na spodziewaną odmienność od tego, co zdążyłem z półek sklepowych w przeróżnych "piwoszkach" znaleźć - problem pojawił się przy wyborze ekstraktu do fermentacji. A właściwie to problemu nie było - wybór padł od razu na WES bursztynowy 1,7kg i właśnie tej decyzji nie jestem pewien. Przy wspomnianym natłoku informacji głównie sugerowałem się kolorem piwa z etykiety brewkita oraz zaleceniami na browamatorze bodajrze, iż nadaje się do bitterów, jednak dopiero po nastawieniu całości (spróbowaniu gotowej brzeczki) zaświtało mi, że może chodziło o bazowy słód (czyli ten z brewkita) i powinienem był dodać jasnego. Chodzi o to, że nie pamiętam żebym kiedykolwiek próbował świadomie piwa, które należałoby do kategorii bitter i to co przewiduję, że może wyjść, to aromatem bardziej pod jakiegoś mooocno goryczkowego koźlaka podchodzi. Zgodnie też z sugestiami nastawiłem warkę ok. 20,5L (z możliwością ew. korekty przez dolanie wody), BLG 14,5 i może tu być pies pogrzebany.

Podsumowując pytanie do zaawansowanych podniebień brzmi: czy dobrze zrobiłem nastawiając Cooper's English Bitter + 1,7kg WES bursztynowy na objętości łącznej ok. 20,5L?
Odpowiedz
Kolorem się nie przejmuj. Chyba, że robisz na konkurs :)
Moim zdaniem proporcje są ok. Piwa poniżej Blg 15 fermentują bez niespodzianek. Piwo na pewno będzie smaczne.
Odpowiedz
Kiedy mnie nie o kolor chodzi - wybrałem do fermentacji słód bursztynowy jako pasujący kolorem. Dopiero po spróbowaniu gotowej brzeczki dotarło do mnie, że aby uzyskać kolor ekstraktu trzeba było użyć innych słodów niż do jasnego, a wiąże się to z pewnie z odmiennym aromatem. Póki co mam mocno chmieloną karmelową kawę i mam nadzieję że trochę odpuści toto po fermentacji, w szczególności, że słodycz zmaleje po przerobieniu na alkohol. No nic - w domu 18 stopni więc temperatura z dolnej granicy dopuszczalnego zakresu wg. instrukcji, tak więc na weekend zmierzę balling i się dowiem co to mniej więcej będzie.
Odpowiedz
Brewkity są zaplanowane tak by zrobić z nich te 20l piwa z uzupełnieniem blg cukrem, więc słusznie zastępując cukier powinno się użyć jasnego słodu. Tymniemniej nic złego się nie stanie, piwo będzie ciemniejsze, bardziej słodowe, być może lepsze :)
http://www.wiki.piwo.org/Moje_pierwsze_piwo_z_brewkita

Co do temperatury to trzeba pamiętać że fermentacja drożdżowa jest procesem egzoenergetycznym- wewnątrz fermentatora będzie 1-2*C więcej niż temp otoczenia.
Odpowiedz
(14-03-2012, 10:09)mimazy napisał(a): Brewkity są zaplanowane tak by zrobić z nich te 20l piwa z uzupełnieniem blg cukrem, więc słusznie zastępując cukier powinno się użyć jasnego słodu.
No właśnie nigdzie na tą informację się nie natknąłem. Nawet pod podanym przez Ciebie linkiem, które to informacje też zdążyłem przyswoić przed pierwszą warką, jest mowa o ekstrakcie słodowym ogólnie.

Zastanawiałem się już nawet czy nie nastawić kolejnej warki jakiegoś jasnego bittera i skupażować przynajmniej odpowiadające sobie części tak, żeby mieć trzy różne piwa do porównania. Zanim ekstrakty i chmiel (i tu za chwilę kolejne pytanie) by doszły, zdążyłbym odfermentować aktualną warkę na burzliwej i nową mógłbym nastawić na gęstwie z tej.

Co do chmielu - Zbyszek T pochwalił się sposobem na wykorzystanie resztek z pierwszego obciągu do sporządzenia malinowego "Reddsa", a u mnie dochodzą dwie piątki kartonikowego cydru i korci mnie przy okazji podchmielić, dosłodzić wywarem z suszu stewii otrzymując "Reddsa" jabłkowego. Będę miał chwilę to postaram pogooglać za odpowiednimi ilościami chmielu, ale gdyby ktoś chciał ukrócić moje męki będę wdzięczny za jakąś propozycję jaki chmiel i w jakich ilościach kupić (domyślam się, że Lubuski i Marynka) na 5L Reddsa i warkę jasnego bittera...
Odpowiedz

Skocz do: