Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eksperymet porównawczy - dosładzanie cydru, piwa
Dziś zlałem do butelek cydr z jabłkowego soku kartonikowego. W ramach eksperymentu, celem dosłodzenia, dodałem do butelek: alkoholowy nalew na stewii, słodzik Lidl oraz ksylitol. Butelki oznakowałem 1,2,3. Co w której tylko ja wiem. Mam po 5 z każdego rodzaju. Po jednej rezerwuję dla siebie. Na pozostałe mam chętne osoby:
- Andy05
- Zbyszek T
- Boullii
Szukam czwartej chętnej osoby.
Cydr po nagazowaniu prześlę do oceny. Oceniany będzie przede wszystkim smak "słodzika". Inne też, ale nie o to chodzi w tym eksperymencie. Po zebraniu informacji opublikuję co było dodane do konkretnych butelek.

PS Proszę o ewentualne uwagi co do mojego pomysłu.
Odpowiedz
Witaj Krzysztofie!
Myślę że mogę się pobawić w ocenę różnic poszczególnych cydrów.
Pozdrawiam
Odpowiedz
No to jest już komplet.
Aktualna lista chętnych:
- Andy05
- Zbyszek T
- Boullii
- Kargulena
Po nagazowaniu cydru przystąpię do wysyłki.
Odpowiedz
Ano, przedsięwzięcie poważne, bo trzy butelki trzeba jednocześnie otworzyć, no i ... ni kropli nie zmarnować :pijemy:
Odpowiedz
Cydr powinien się już nagazować. W tym tygodniu wyślę przesyłki do zainteresowanych osób. Wyniki porównań proszę zamieścić w tym wątku.
Odpowiedz
Cydr dotarł dziś z rana na śniadanko jak śmietana :lol:
A na poważnie niebawem popróbuję i opiszę wrażenia smakowe.
Dzięki Krzysztofie za pozostałe buteleczki-testerki.Tyle dobra się nie spodziewałem z rańca :jupi:
Odpowiedz
Też zostałem docydrowany :D .
Muszę postąpić wg procedury "tsy stseliłem" - więc pewnie w sobotę lub niedzielę.
Info umieszczę w wątku.
Pełna koncentracja na niuansach wynikających z metody słodzenia :pijemy: .
Odpowiedz
1.Najlepiej nagazowany,delikatna pianka utrzymuje się jeszcze dobrych kilka minut po nalaniu,barwa najjaśniejsza z wszystkich,najintensywniej pachnie,smakowo miejsce ostatnie.

2.Najklarowniejszy,nagazowany średnio,barwa ciemniejsza od "1" porównywalna z "3",smakowo drugie miejsce.

3.No i trzecia butelka,kolor porównywalny z dwójką,chyba najmniej nagazowany i ten smak mi najbardziej odpowiada. :szampan:

A ogólnie wszystkie trzy delikatnie,ale to delikatnie bym dosłodził.
Wszystkie trzy dość mocno jeszcze drożdżowe,ale nie powiem smakują mi.Powiem wiecej jak jeszcze troszkę poleżakują będą świetne. :polewam:

Spostrzeżenia moje identyczne jak mojego syna.Mojej LP najbardziej smakuje "2",a wszystkie dla niej zbyt wytrawne.Ale kobiety tak mają :D

Ciekawe który numerek to jaki dosładzacz?

Edit: Dziękuję BARDZO Krzysztofie za możliwość udziału w eksperymencie-bo bym zapomniał oficjalnie podziękować :lol::lol:
Szkoda że do Pawła,nie dotarły wszystkie-ciekawym ocen pozostałych.
Pozdrawiam
Paweł
Odpowiedz
I ja dostałem przesyłkę, :placze: niestety poczta wykazała się jak zwykle :tylek: . W całości dotarła jedynie buteleczka z nr 1

Nie mam do czego porównać ale - cydr ładnie nagazowany, opalizujący, dodatkowy delikatny aromat malinowy albo coś zbliżonego, w smaku delikatnie kwaskowaty orzeźwiający.
Jak dla mnie nic dodać nic ująć, idealny zimny z lodówki na upalne dni.

A skoro Kargulena mówi, że smakowo reszta jest lepsza to tym bardziej PP przegięła, nie mogła innej oszczędzić.
Odpowiedz
Czekam na ocenę porównawczą reszty kolegów. Po ich opisie zamieszczę swój. Na koniec podam co było w której butelce.
Odpowiedz
No to ja wtrącę moje 3 grosze:

Wszystkie cydry z dość sporym osadem, poleżały sobie kilka dni w lodówce, zlałem do szklanek idealnie klarowne.

1. aromat słaby - jabłkowy, w smaku lekka "stęchlizna". Subiektywnie najbardziej wytrawny.

2. aromat mocniejszy jabłkowy + "jeszcze coś". Słodycz ciut za duża dla mnie.

3. aromat na poziomie "1", chyba słodycz największa.

Jak bym miał powiedzieć, który najlepszy: to "3" (LP -2), ale zdecydowanie za słodki. Poziom słodyczy z "1" bym zaanektował.

Piana: najdłuższa w 2, najkrótsza w 3 (nie oceniam w żaden sposób, bo nie jestem pewien czy w cydrze ma ona być czy nie :niewiem: )

Acha, dostałem "ślinokleju" (coś jak po coca-coli) ale nie umiałem ocenić, którego to była sprawka.

No ciekawe co z tego wyjdzie...

Generalnie, na lato trunek wart popenienia.
Odpowiedz
No to jeszcze ZbyszekT został.
Odpowiedz
ZbyszekT jakoweś problemy z komputerem zgłaszał- po prostu jego brak
Odpowiedz
Wiem. Trzeba więc czekać.
Odpowiedz
Butelki dopiero wczoraj odebrałem. Niestety cydr nr. 3 potłukł się, ale dzisiaj / jutro zdegustuję nr 1 i 2 i opiszę wrażenia :)
Odpowiedz
Moja ocena:

Nr. 1 - kwaśny, wytrawny, niemiły zapach "świeżyzny", jeśli czymś dosłodzony to na mój gust za mało.

Nr.2 - lekko kwaskowy, półwytrawny, słodycz dość miła, nie czuć sztuczności, ładnie się uzupełnia, zapach normalny.

Ogólnie - nr. 2 jest smaczny, a nr. 1 nie :)

PS. moje trunki są słodsze, LP tylko takie pija :)

PS. 2 - Krzysztof - zdradź teraz, który cydr czym dosładzany.
Odpowiedz
Na wstępie przepraszam Pawła (Boullii) i Zbyszka T za jak widać słabe zabezpieczenie przesyłki. Strałem się bardzo ale widzę, że źle :glupek: Przepraszam.
Testując własne cydry również nie wiedziałem co piję. Nr sprawdziłem po wypiciu 3 próbek.

Nr 1 - stewia 10ml/0,5 l Roztwór 5g liści stewii/250 ml 40% alkoholu (liście macerowane 48 h)
Nr 2 - słodzik Lidl - 2 tabl/0,5 litra
Nr 3 - ksylitol 8g/0,5 litra

Cydr robiony ze 100% soku jabłkowego Lidl. Zlany przy Blg 2,5 (nie chciało spaść bardziej). Cukier do refermentacji 2g/0,5 litra. Cydr jak to cydr na soku z kartonika. Ale w tym eksperymencie nie o to chodziło. Ja jestem pod wrażeniem braku obcych (chemicznych) posmaków w cydrach bez względu na sposób dosłodzenia. Smak może być uzależniony od tego ,że w butelkach jest różny poziom słodyczy. Słodząc próbowałem w jakiś matematyczny sposób przeliczyć i dostosować słodycz do jednakowego poziomu. Absolutnie mi się to nie udało. Zdziwiło mnie to, że nie wyczułem znienawidzonego przeze mnie słodzika. Ha ha...
Z porównania wynika że jednak najlepszy jest cydr nr 3 (ksylitol). Mnie on też smakował najbardziej.
Odpowiedz
Moje wnioski zatem:
1. stewia "wali stęchlizną" - być może to ze względu na długą macerację - chyba nie warto się jednak nią zajmować :niewiem: ,
2. Dwa słodziki lidlowe na butelkę to dla mnie za dużo - choć fakt, że chemiczność słodzika niewyczuwalna - czyli spokojnie nadaje się do użytku,
3. Ksylitol - najbardziej.

dzięki Krzysiek - przy okazji uraczę Cię moim cydrem o dawce 3g/0,5 l

P.S. No i czekam czy wyniki testu Zbyszka T potwierdzą te obserwacje.

Odpowiedz
Dobranie poziomu słodyczy możliwe, moim zdaniem, tylko eksperymentalnie. Matematyczne wyliczenia poparte informacjami z internetu można sobie wsadzić w :tylek:
Zdziwiła mnie stewia - smak nalewu delikatnie mówiąc niedobry (mocno chemiczny). W cydrze chemiczny posmak jak dla mnie niewyczuwalny. Daje jednak w końcowym produkcie posmak stęchlizny. Stewię sprawdzę jeszcze na nalewkach i winie. Ale coś widzę, że nie będzie warta grzechu :(

Odpowiedz
Piwo malinowe już gotowe do wysyłki. W tym tygodniu powinno być wysłane do Krzysztofa i Andyego

Wyniki proszę dopisywać do tego tematu, żeby nie robić podwójnego zamieszania :)
Odpowiedz
Ja potwierdzę tylko dobrą jakość słodzika z lidla. Natomiast kiedyś dosłodziłem słodzikiem na bazie aspartamu i :nie_powiem: Różnica jest i to duża .
Odpowiedz
A z ciekawości - z czego zrobiony jest słodzik z Lidla?
Odpowiedz
(18-04-2011, 19:34)pierooog napisał(a): A z ciekawości - z czego zrobiony jest słodzik z Lidla?

On jest na bazie sacharyny
Odpowiedz
Ciekwa czy produkt Aro składający się z:
-cyklamatu sodu,
-wodorowęglanu sodu,
-cytrynianu monosodowego,
-sacharynianu sodu
będzie równie "smaczny"?
Odpowiedz
(18-04-2011, 21:25)pierooog napisał(a): Ciekwa czy produkt Aro (...) będzie równie "smaczny"?

Najlepiej zastosować jedną z metod badawczych. Np. eksperyment :ksiazka:
Odpowiedz

Skocz do: